תנועת רכבות לצפון מסתיימת ב-20:00, החיפאים שנלחמים על חידושה וקוראים לעיריית חיפה להתערב

מובילי המחאה - מעוז ינון מייסד בארכבת ואיריס האן מנכ"לית החברה להגנת הטבע (צילום: בארכבת)

“פוגעים באיכות חיים ובפרנסה וזה בלתי נסבל”, החיפאים מוחים על הפסקת תנועת הרכבות מתל אביב לחיפה ב-20:00 ומספרים לחי פה עד כמה חשוב להפעיל לחץ ציבורי בנושא על מנת לא לאפשר לנתק את החיפאים מהמרכז. בעקבות הלחץ הציבורי תוגבר על ידי רכבת ישראל קו חיפה תל אביב בערב בשני הכיוונים באופן קבוע.


משנת 2020 השתנה לוח הזמנים של רכבת ישראל והרכבות בקו תל אביב חיפה נוסעים במתכונת מצומצמת בעקבות הקורונה. עד לפני מספר ימים, הרכבת האחרונה מתחנות תל אביב יצאה ב-19:30 בערב.
לחיפאים שנוסעים מדי יום בקו הרכבת חיפה – תל אביב נודע כי בעקבות פרויקט החשמול של רכבת ישראל, הרכבות האחרונות מתל אביב לחיפה ימשיכו לצאת במתכונת המצומצמת ב-20:00 בערב עד שנת 2023, הם מחו על כך וקוראים לגופים האחראים לשנות את המצב.

איריס האן בתחנת רכבת (צילום עצמי)
איריס האן בתחנת רכבת (צילום עצמי)

איריס האן, מנכ”לית החברה להגנת הטבע, עובדת בתל אביב ונוסעת ברכבת מדי יום מחיפה. לאחרונה, לאחר שוויתרה על פעילות בערב בתל – אביב ונשארה ללא רכבת כשחזרה מאוחר מהעבודה, התברר לה מרכבת ישראל שלוח הזמנים של מתכונת הקורונה יימשך עוד כשנתיים. בשבוע שעבר האן החלה בפעילות ציבורית בנושא ומסרה לחי פה:

“יש בתל אביב פעילויות, בילויים ולימודים שלמעשה חסומים לתושבי חיפה. יצא לי לחזור אחרי שמונה בערב באוטובוס והבנתי שזאת אופציה מזעזעת. השירות של האוטובוסים הוא בלתי נסבל והתחנה המרכזית החדשה בתל אביב היא לא מקום ראוי להסתובב בו בשעות הערב המאוחרות ובתחנות הביניים ייתכן מצב שאין מקום. כלומר, זה פתרון שאי אפשר להסתמך עליו.

צריך לצעוק ולדרוש מעיריית חיפה ומראש העיר שתדרוש שתהיה רכבת או שאטלים. למקבלי החלטות לא אכפת מאתנו כי הם נוסעים ברכבים פרטיים ואני גם מטעמי נוחות ומבחינה אידיאולוגית חושבת שאסור להזניח ככה את התחבורה הציבורית. זה אינטרס אישי ולאומי שתהיה תחבורה ציבורית של בני אדם ולא מה שיש עכשיו וצריך להמשיך ללחוץ על זה. חשוב לא להרפות, ללחוץ ולהטריף את כל מי שרק אפשר ולא לעבור על זה לסדר היום. הוכח שהלחץ הציבורי עובד ואני לא מבינה איך רכבות מסתיימות בשמונה בערב והעולם שותק”.

מעוז ינון קורא להחזיר את הרכבות (צילום: בארכבת)
מעוז ינון קורא להחזיר את הרכבות (צילום: בארכבת)

מעוז ינון, מנהל עמוד הפייסבוק “בארכבת” המדווח על תקלות ועיכובים ברכבות, עובד בתל אביב משנת 2014. נודע לו מאחד הדיונים בוועדות בכנסת על פרויקט החשמול שימשך שנתיים ועל לו”ז הרכבות המעודכן, שיכלול הפסקת רכבות בשעות הלילה.

“בארכבת” פנו לרכבת ישראל ולמשרד התחבורה כדי שיאשרו את הדבר, לאחר שלא הודיעו על כך בהודעה מסודרת ומאז “בארכבת” מנסים לשנות את המצב.
“אלפי חיפאים נוסעים בקו חיפה תל אביב מדי יום. יש כאלה שעובדים במשמרות, סטודנטים שחוזרים ללימודים. פתאום אף אחד לא יכול להשתמש ברכבת, כתוצאה מכך משתמשים ברכב פרטי, הפקקים שוברים שיאים וזמן הנסיעה מתארך. לאחר שביטלו את הרכבת בשישי ובמוצאי שבת, חלק מהחיפאים גם נאלצו לשנות מקום עבודה”, מסביר ינון.

מעוז ינון בתחנת רכבת חוף הכרמל (צילום: בארכבת)
מעוז ינון בתחנת רכבת חוף הכרמל (צילום: בארכבת)

“בארכבת” ביקשו להיפגש עם מנכ”ל רכבת ישראל בנושא, על מנת לבקש לשנות את שיטת העבודה של החשמול בין מקטע למקטע ולהפעיל שאטלים כמו בעבר, כך שמקטע מסוים ימשיך לפעול. “הם סוגרים את הכל ופוגעים באיכות חיים ובאפשרויות פרנסה לתקופה כל כך ארוכה וזה פשוט בלתי נסבל”, הוא אומר וקורא לראשי הרשויות של חיפה והאזור להפעיל לחץ לטובת הנוסעים החיפאים.

ברכבת ישראל נענו לדרישות:

הפעילות הציבורית הביאה לתוצאות כאשר מנכ”ל רכבת ישראל מיכאל מייקסנר הודיע להאן על כך שיתווספו רכבות בשני הכיוונים אחרי 19:30 בערב באופן קבוע. לפי לו”ז השבוע באתר רכבת ישראל נוספו שתי רכבות שיוצאות מתל אביב סבידור מרכז ב-19:58 וב- 20:28 בערב. שתי רכבות נוספות שיוצאות ב-20:50 וב-21:09 מתל אביב סבידור מרכז הן תגבור לחג הפסח.
בשבוע הבא לפי לו”ז באתר הרכבת האחרונה ממשיכה לצאת ב-20:28 בערב לחיפה. הרכבת הראשונה יוצאת מתל אביב ההגנה לחיפה ב-5:47 בבוקר. במסלול ההפוך הרכבת הראשונה מתחנת מרכזית המפרץ יוצאת ב-5:17 בבוקר והאחרונה ב-19:44 בערב.

מרכבת ישראל נמסר לחי פה:

“במסילת קו החוף מתבצעת עבודה מאומצת להאצת פרויקט חישמול המסילות, שמטרתו שיפור השירות הרכבתי, הפעלת רכבות חדישות, מהירות וחשמליות, שישדרגו את השירות הרכבתי ויצמצמו משמעותית את זיהום האוויר.
לאחרונה בעקבות פניות נוסעים הוארכו במעט שעות הפעילות בימי השבוע בקו זה.
במועדי העבודות מתוגברים משמעותית קווי התחבורה הציבורית החלופיים.
אנו מבינים את הקושי שנוצר מהפסקת שירותי הרכבת, המחויבת לטובת עבודת הקמת התשתית החשמלית לצורך שיפור השירות בעתיד, ומתנצלים על אי הנוחות הזמנית”.
מעוז ינון מייסד בארכבת ואיריס האן מנכ"לית החברה להגנת הטבע (צילום: בארכבת)
מעוז ינון מייסד בארכבת ואיריס האן מנכ”לית החברה להגנת הטבע (צילום: בארכבת)

משרד התחבורה מסר לחי פה:

משרד התחבורה ניצל את הסגרים וירידת הביקוש בתחבורה הציבורית לטובת קידום עבודות החישמול.
רשת המסילות הקיימת אינה מאפשרת לבצע עבודות פיתוח תשתית וחשמול תוך כדי קיום נסיעות רכבת ולכן, על מנת למזער את הפגיעה בציבור הנוסעים הוחלט לבצע את העבודות בשעות הערב המאוחרות ובסופי שבוע, שעות פעילות בהן יש מיעוט משתמשים ביחס לפעילות השוטפת.
לאור צמצום פעילות הרכבת בשעות הערב, תוגבר קו 910 חיפה-תל אביב בעשרות נסיעות נוספות בין השעות 20:00-23:30 באמצע השבוע וכן בימי שישי ומוצאי שבת. לאור העליה בכמות הנוסעים הונחתה חברת אגד להיערך לתגבור נוסף בהתאם לצורך.

תגובת עיריית חיפה תתפרסם כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

18 תגובות
 1. נילי מיזלס אמר/ה

  חג שמח לתושבי חיפה והצפון….והרי החדשות לחג הפסח……

 2. לימבו אמר/ה

  ככה זה אשר המדינה מנוהלת על פי ראיה של תלביבים.

 3. לילי טל אמר/ה

  מחזקת את ידי הפעילים במחאה❗
  נושא חשוב וכואב.
  לא יעלה על הדעת שהחיים יפסקו בשעה 20.00.

 4. חנה מורג אמר/ה

  עוד מהלך להדממת העיר😱😱😱😱

 5. דליה אמר/ה

  חשוב מאוד, 20.00 זו שעה מוקדמת לסטודנטעם ולעובדים בתל אביב

 6. בני+אופיר אמר/ה

  אשמח גם כן לשיפור תנאי התעבורה מעבר לשעה 20:00 של הרכבת ולתגבור הקווים גם מתא וגם מצפון מנהריה לחיפה
  ישנם גם סטודנטים וגם אנשים מתבגרים למיניהם ואנשי רוח וחברה שזקוקים לתחבורה הזאת שתהיה זמינה מעבר לשעות אלו , כמו כן מעבר ל 00:00 אין כבר קווי לילה מה שהיה אמור להיות קווים משלימים למטרונית ולרווחתם של עובדי הלילה בגופים השונים הן להגיע לעבודה והן לחזור ממנה , קיים עושק בחברות המנויות אשר מוצאים פתרון בזה שמציעים לנוסעים לנסוע במחירים שעלולים לעלות גם מעל ה 70 שח לנסיעה לילית זה המחיר שגו ממני בעבור נסיעה בלילה ממתמ לעבר שכונת הדר , ברכבת תלויים אנשים רבים והיא נחוצה להם מאוד .. נקווה לשיפור בזמן הקרוב .. תודה

 7. דרור חזן אמר/ה

  הגיע הזמן שגם תהיה רכבת מחיפה לתל אביב משעה 4:30 בבוקר יש אנשים שעובדים בשעה 6 בבוקר בתל אביב ולא יכולים להגיע בשעה המיוחלת בגלל שהרכבת הראשונה יוצאת בשעה 5:08 מיחזור הקריות דיי כבר חנקתם אותנו תנו לנו להגיע ולחזור מהעבודה כמו שצריך…

 8. בוזגלו אמר/ה

  ארגון פשע השתלט על משרד התחבורה ,שששכח מה זה לתת שרות לציבור.

 9. חיים אמר/ה

  אחריְ 8 בלילה אין פקקים כבר. למה שלא ייסעו באוטובוס?

 10. אייל אמר/ה

  איפה יועצי התחבורה של ראש העיר?
  איפה מינהלת 2030 לקידום חיפה?
  אתם לא שומעים אותם כי אין אף אחד שם, אנשים מקבלים משכורת של 20-30 אלף שקל בלי להגיע בכלל לחיפה ולא מקדמים שום דבר. זאת המציאות של מינהלת השחיתות. הם לא יודעים כלום, הם לא בודקים כלום, הם לא פועלים בשום תחום. יושבים כבר שנתיים חבורת אנשים מקבלים משכורת בכירים מהעירייה ולא מקדמים דבר בעיר הזאת
  איפה המחאה על זה?? הם צריכים מהציבור לשמוע שהרכבת מסתיימת ב-8 ושהאוטובוסים לא פועלים בתדירות סבירה
  באמת איפה כל היועצים האלו? אף אחד לא שמע עליהם, לא מגיבים, לא נותנים דין וחשבון. רקוב ביותר

 11. מ. גיב אמר/ה

  ביזיון אחד גדול. עם הוספת הקווים לירושלים צמצמו רכבות וטענו שלא היו ערוכים לכך כמו שצריך ועכשיו בתירוץ של עבודות לשיפור השירות הזלזול באזרחים נמשך. כמות הרכבות בארץ מצחיקה שהשוואה למדינות מתוקנות ועדיין התפקוד ירוד ביותר – אין שום סיבה הגיונית שהרכבות לא יפעלו גם לאורך הלילה וגם בימי שישי באופן רציף.

 12. דנית אמר/ה

  העיר הזו היתה ותהיה במקרה הטוב עיר שינה של תל אביב, ובמקרה הרע עיירת רפאים…

 13. אברי אמר/ה

  מה התמהון?
  מדינת הון שילטון!
  צפונים עיברו למרכז שם הכסף ושם המסיבות(גם בסגרים).
  תשארו בחיפה תשמרו על החוקים תנשמו אתהאוויר הנקי ותוכלו גם לשחות בביוב תעשיתי ולרדת לחוף ולדרוך בזפת לכול לבלות בפרקים ובמרכזי העיר ותוכלו להנות ממבחר חיות בר ועוד ועוד..

 14. סיימון אמר/ה

  החזירו רכבות הסופי שבוע, לכאורה. למעשה לא כולל קווים בין חיפה לת”א.מה כן?עצוב ולא הוגן

 15. חיפני אמר/ה

  פחות נסיעוח ברכבת=פחות הפצת קורונה.

 16. שרונה אמר/ה

  עצומה.

 17. דרור חזן אמר/ה

  אי נוחות זמנית זמן של שלוש שנים פלוס לזה אתם קוראים אי נוחות זמנית תתביישו לכם מה שאתם עושים לאנשים כאן עם האי נוחות הזמנית שלכם פשוט גועל נפש ..

 18. ט ר אמר/ה

  פניתי גם כמה פעמים לפניות הציבור, עונים תוך שבוע שמדובר במקרה ”נקודתי” שהאוטובוס מלא ולא מעלה, אשמח שתדגימו להם שזה לא המצב

  https://forms.gov.il/globaldata/getsequence/getHtmlForm.aspx?formtype=PniotMot%40mot.gov.il

  שווה להעתיק את אותו המלל למנכ”ל המשרד – זה המייל mankal@mot.gov.il

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור חדשות חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו