"מישהי ערה?" • קבוצות הוואטסאפ שמסייעת לנשים בחיפה להרגיש בטוחות

קבוצת וואטס אפ "מישהי ערה" של קרית חיים וקרית שמואל (עיצוב: שני קפון רוט)

בשבועיים האחרונים הוקמו בקרית חיים ובחיפה שתי קבוצות וואטסאפ חדשות ששמן "מישהי ערה?", המסייעות לנשים בשעת חירום ובמצבים מסוכנים במטרה לשפר את ביטחונן האישי.

המיזם "מישהי ערה?" הוקם באוגוסט 2020 על ידי רכזת ההדרכה גל פרבמן ו-70 חניכותיה בתנועת הנוער "קרית אלון", בגבעת שמואל, כדי לשפר את תחושת הביטחון של הנשים ולהפיג את הפחד כשהן הולכות לבד בשעות מאוחרות. החניכות שהו באילת באותו שבוע שבו התקיים האונס הקבוצתי של נערה בת 16 במלון "הים האדום" ולאחר המקרה חששו ללכת לבד ברחוב. הנערות שמנהלות את הקבוצה קיבלו את כל הכלים לניהולה – הכוונה, יעוץ משפטי ועזרה פסיכולוגית.

| ערים רבות בארץ הצטרפו

המיזם גרם להד ציבורי ואומץ על ידי נשים בערים רבות בארץ, שגם הן פתחו קבוצות וואטסאפ של "מישהי ערה?". קבוצת וואטסאפ ראשונה נפתחה בחיפה באוגוסט 2020.
במרץ 2021, אחרי הסגר האחרון וחשיפת פגיעות מיניות חדשות, חזר הנושא לתודעה הציבורית. אחת הגורמות לכך היא אשרי זיסמן, שותפה בניהול קבוצת "מישהי ערה" במודיעין שסיפרה עליה ברשתות החברתיות.

קבוצת הוואטס אפ "מישהי ערה?" (צילום מסך: אשרי זיסמן)
קבוצת הוואטס אפ "מישהי ערה?" (צילום מסך: אשרי זיסמן)


| הקמת הקבוצות בקרית חיים ובחיפה

שני קפון רוט וטל יהלום ראו את הדיונים אודות הקבוצה "מישהי ערה" ברשתות החברתיות בסוף מרץ והחליטו להקימן בקרית חיים ובחיפה.
לפני שבועיים הקימה הפעילה החברתית שני קפון רוט את קבוצת הוואטסאפ "מישהי ערה?" לתושבות קריית חיים וקריית שמואל, בה חברות כבר 182 נשים ונערות. הקבוצה היא קבוצה שקטה, המתעוררת לחיים בשעת חירום בלבד ומטרתה לסייע לנשים במצבים מסוכנים.

קבוצת וואטס אפ "מישהי ערה" של קרית חיים וקרית שמואל (עיצוב: שני קפון רוט)
קבוצת וואטס אפ "מישהי ערה" של קרית חיים וקרית שמואל (עיצוב: שני קפון רוט)

קבוצת "מישהי ערה?" נוספת נפתחה בחיפה במרץ על ידי הסטודנטית טל יהלום ובה 100 משתתפות. "זה חשוב לנשים להיות בקהילה נשית תומכת וזו פלטפורמה נוספת שבה אפשר ליצור קהילה נשית כזאת. היו נשים ללא תמונת פרופיל שדיברתי איתן כדי לוודא שהן נשים והן שמחו והודו לי על הקבוצה ועל כך שאני בודקת מי הן. הרעיון הוא שאישה שואלת "ערה" ולאחר שמישהי עונה הן עוברות להתכתב בפרטי כדי לא להציף את הקבוצה ומשם כבר ממשיכות בשיחה טלפונית והאישה שענתה מסייעת במה שדרוש, כמו למשל להזמין משטרה", מסבירה יהלום.

| שני קפון רוט מסרה לחי פה:

קיימת תחושה כללית של חוסר ביטחון אישי בקרב נשים בחיפה והקריות. ראיתי את היוזמה הזאת רצה ברשת בערים שונות בארץ. אני חושבת שזאת יוזמה חשובה מאוד, במיוחד לנערות שרבות מהן נמצאות בקבוצה והמטרה היא לעזור להן.

שני קפון רוט (צילום: סטודיו סגול)
שני קפון רוט (צילום: סטודיו סגול)

השוטרת הקהילתית בקריית חיים החמיאה לקפון רוט על היוזמה והציעה לפנות אליה בכל הנדרש לסיוע. קפון רוט אומרת שמפחיד ללכת בשעות המאוחרות של הערב בקריית חיים ושיש תחושת חוסר ביטחון.

"פעם היו הרבה יותר ניידות והרבה יותר שיטור" היא אומרת, "בתקופה האחרונה שומעים המון נפצים, קריית חיים לא מקבלת תקציבים מספיקים לצורך בגברת הביטחון האישי. לפי מה שאני רואה בשטח, יש פקחים בודדים באזור שלנו ויש התפרעות ליד הים, אנשים שנוסעים בכבישים בצורה מפחידה מאוד ויוצא בזה".

| ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לחי פה – תאגיד החדשות:

משטרת ישראל מעבה את מערכי הלילה שלה בכלל ובקריית חיים בפרט, וזאת בהתאם להערכות מצב המתבצעות מעת לעת. נקודת המשטרה במקום פועלת בשת"פ מלא עם הרשות, במקביל להגברת פעילות המתנדבים והשוטרים במקום וכל קריאה למוקד 100 מטופלת במהירות האפשרית, תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים.

יודגש כי המיזם המצוין הינו מיזם ארצי ואינו קשור כלל למצב הביטחון באזור קריית חיים.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. סיגלית אמר/ה

  איך אפשר להצטרף לקבוצה?

 2. דניה אמר/ה

  ואיך מצטרפים לקבוצה?

 3. נארד אמר/ה

  קראתי בסבלנות עד הסוף בתקווה למצוא פירוט לגבי איך מצטרפים. אבל אין!!

 4. יפה רינה אמר/ה

  איך מצטרפים לקבוצה. ?????

 5. אטלן אסתר אמר/ה

  כולם שואלים ואין תשובה: איך נירשמים לקבוצה?

הגיבו כאן לכתבה