הסכם חדש בין החברה למתנ”סים לעיריית חיפה | “הסכם היסטורי”

חתימת ההסכם בין בעירייה לחברה למתנסים (צילום: עיריית חיפה)

בתחילת השבוע נחתם הסכם בין עיריית חיפה לחברה למתנ”סים, שהוגדר ע”י העירייה כהיסטורי.

ההסכם מסדיר ומאגד את הזכויות, החובות והאחריות של כל אחד מהצדדים בנושאי התכנים, הפעילות, כוח האדם והמבנים של המרכזים הקהילתיים העירוניים שבניהול החברה למתנס”ים ומרכזים קהילתיים.

החברה למתנ”סים ומרכזים קהילתיים היא חברה ממשלתית ישראלית באחריות משרד ההשכלה הגבוהה והמשלימה, שפועלת ב-160 רשויות בארץ וייעודה – בניית קהילות מקומיות ברשת ארצית.

החברה מתמקדת בפיתוח ובניהול מסגרות מתקדמות של חינוך משלים, למידה כאורח חיים ומתן מענה שוויוני וכולל לחברי הקהילה עם צרכים מיוחדים, בגישה קהילתית ועל רצף כל הגילים.

בחיפה מפעילה החברה למתנס”ים תשעה מרכזים קהילתיים בשכונות העיר: נווה יוסף, נווה פז, חליסה, רמות יצחק, רמות רמז, רמת אלון ורמת בגין. בחתימת ההסכם נכחו ראש העירייה עינת קליש רותם, מנכ”ל עיריית חיפה אוהד שגב ומנהל מחוז של החברה למתנס”ים בצפון רחמים נינו.

עד כה פעלו המרכזים הקהילתיים של החברה למתנ”סים במרחב העירוני של חיפה כעמותות וחברות נפרדות לרשות המקומית. כעת, לאחר חתימת ההסכם, מרכזים קהילתיים אלו יהפכו לעמותות מעין עירוניות (לא בבעלות הרשות המקומית לחלוטין, אלא בשיתוף פעולה עם החברה למתנ”סים) ויהוו זרוע ביצוע עבור הרשות המקומית. שיתוף הפעולה יאפשר להגדיל את נפח הפעילות והשירותים שניתנים לתושבים, יקל בהפעלת תכניות לאומיות ויגביר את רווחת התושבים.

חתימת ההסכם בין בעירייה לחברה למתנסים (צילום: עיריית חיפה)
חתימת ההסכם בין העירייה לחברה למתנסים (צילום: עיריית חיפה)

משמעות ההסכם:
ההתקשרות עם העירייה תהפוך להרבה יותר גנרית כי עד כה הדברים שהיא רצתה לקדם היו כרוכים בתהליכים בירוקרטיים רבים. עד השבוע הנוכחי למשל, כאשר החברה למתנס”ים רצתה לבצע תכנית, היה עליה לפנות לעירייה, ומרגע חתימת ההסכם, הכל יתבצע באופן גמיש יותר ומיידי. התהליך הוא הוליסטי יותר ויאפשר לבצע יותר תכניות בעיר.

ההסכם שנחתם הוא הסכם סטנדרטי שפועל בין החברה למתנס”ים ברוב הרשויות בארץ, כשדווקא אופן הפעולה שהיה בחיפה, נחשב ליוצא דופן ולכן כעת ההתנהלות תהיה יעילה, מתואמת ומוסדרת יותר. כך למשל, תכניות שדרשו חידוש בכל עונה או כל רבעון והיו כרוכות בניירת בירוקרטית שהעמיסה על הוצאתם לפועל, יבוצעו באופן הרבה יותר קל, דבר שיאפשר לבצע יותר תכניות קהילתיות וחברתיות.

אלה ירניצקי, מנכ”לית בפועל של החברה למתנ”סים:

שיתוף הפעולה מול עיריית חיפה זו הגשמת חלום ואני בטוחה שתושבי חיפה נמצאים בידיים טובות מבחינת הצוותים, הידע והניסיון שיש לנו. החברה למתנ”סים פועלת בעיר כ-30 שנה וזוכה להישגים משמעותיים בשכונות השונות. החיבור התבטא ביתר שאת בשנה האחרונה, בה סייעו המרכזים הקהילתיים למשפחות רבות בתקופות הסגר. נמשיך להעניק את כל המשאבים שאנו יכולים כדי להצליח, ואני בטוחה שהאמון ההדדי מול הנהלת העיר יתרום לכולנו, ובעיקר לתושבי העיר.
חתימת ההסכם בין בעירייה לחברה למתנסים (צילום: עיריית חיפה)
חתימת ההסכם בין בעירייה לחברה למתנסים (צילום: עיריית חיפה)

ראש העיר עינת קליש רותם:

אנחנו פותחים היום דף חדש עם שותפים מצוינים לבניית האסטרטגיה הנכונה לשיפור המרקם הקהילתי של העיר. מרגע כניסתי לתפקיד הבנתי שעלינו להסדיר את השותפות עם החברה למתנס”ים שכן להם הידע, המשאבים והיכולות לנהל את המרכזים הקהילתיים ברחבי העיר, בראייה רחבה ומקיפה.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. אייל חיפה אמר/ה

    מהנדסי תחבורה הורסים ערים בשלל “פתרונות” שבעיקר נועדו להעביר אליהם תקציבים במקום לפיתוח עירוני מוטה קהילה תרבות וחינוך.
    תזכרו את המשפט הזה – המפתח לשיקום ערים הוא הפסקת העיסוק בטובת כלי רכב והחזרת התקציבים לבני אדם. יש לתגבר פעילות מתנסים, מרכזי רווחה, תרבות, אמנות, ספריות, מוזיאונים, תיאטרונים, אולמות ספורט, בריכה ציבורית ועוד.
    כבישים ראשיים יוצרים עיר מתה שוממת מזוהמת פקוקה והרס המרקם העירוני.

  2. אריק13111953 אמר/ה

    שיטת ההפרטה במיוחד ברשויות לחברה עירונית או מתנ”סים, מטופשת ובזבזנית של משאבים ,כח אדם וזמן יקר .שתתכבד העירייה , תשנס מותניים ותתחיל לפעול כגוף אחראי אשר יוזם מתכנן ומבצע עד סופו פרוייקטים. כך ייחסכו כל אי ההבנות בתקשורת .

הגיבו כאן לכתבה