פרופ' יצחק סגל הלך לעולמו | הנחה כ-100 מאסטרים בטכניון

פרופסור יצחק סגל ז"ל

ביום שישי, 12/3/21, הלך לעולמו פרופ' יצחק סגל (90), תושב נווה שאנן, שהיה לדוקורנט הראשון בארץ להנדסה גרעינית ועבד בטכניון כ-43 שנה. יצחק נולד בפתח תקווה, סיים את תיכון עירוני ב' בתל אביב ולאחר שירותיו הצבאי כמהנדס רדיו, עבר לחיפה והתחיל את לימודיו בטכניון. יצחק היה בין חמשת הפרופסורים הדתיים בטכניון.

בשנים 1982-1986 עמד פרופסור יצחק סגל בראש המחלקה להנדסה גרעינית ולאחר שהיא נסגרה פתח עם עמיתו, פרופ' עמוס נוטע את המאסטר (תואר שני) ודוקטורט (תואר שלישי) לאבטחת איכות, אמינות ובטיחות.
יצחק לימד בפקולטה עד סגירתה ב-2006, כאשר עברה למכון הטכנולוגי בחולון. ביחד עם פרופ' נוטע הקימו את הראשות להסמכת מעבדות ששמה israc.
יצחק הנחה כ-100 מאסטרים, מספר רב מאוד לחבר סגל בטכניון.
במהלך השנים קיבל בטכניון פרס על הצטיינות בהוראה. בתור מומחה לבטיחות ולסיכונים, יצחק חקר לעומק את נושא מיכל האמוניה במפרץ חיפה.

בשנת 2001, התבקש פרופסור יצחק סגל, על ידי גורם במשרד הביטחון, להכין דו"ח, יחד עם עמיתו, פרופ' עמוס נוטע, בנוגע לפוטינציאל הסיכון של מיכל האמוניה. הדו"ח הצביע על פוטנציאל סיכון שכלל מספר רב של נפגעים.

"הדוח הודלף למפעל חיפה כימיקלים ולאחר מכן, אנחנו ונשיא הטכניון קיבלנו מכתב רשום, שבו נאמר שהערכתנו עלולה לגרום לירידה במניות חיפה כימיקלים ושידרשו מאיתנו פיצויים", אומר נוטע.

פרופ' יצחק סגל ז"ל עם נכדיו (אלבום משפחתי)
פרופ' יצחק סגל ז"ל עם נכדיו (אלבום משפחתי)

נוטע ספד לחברו:

"פרסמנו עשרות מאמרים מדעיים ביחד, ארגנו כנסים מוצלחים והקמנו את העמותה הישראלית לבדיקות שקיימת עד היום, ועשינו פרויקט גדול עם התמ"ס (משרד הכלכלה היום) של חוק פיקוח לשקילת משקולות בארץ שיתאים לדרישות הבינלאומיות".

בתו של פרופסור יצחק סגל, רונית, ספדה לו:

"הוא היה אבא מסור מאוד למשפחה, גיבור וחמים, גם בתקופה האחרונה כשהיו לו כאבים קשים מאוד. היה אדם צנוע מאוד עם תעצומות נפש. הוא שמר על היהדות במסירות נפש. בתור מדען דתי, תמיד הלך עם כיפה ושמר על הכשרות".

אחיו של יצחק, עמנואל סגל, לשעבר עובד מחקר ברפא"ל ומורה חוץ בטכניון:

"הוא היה אחי הגיבור, הגן עליי מפני הילדים והמורים, נתן עצות איך לשרוד בצבא, עזר לי במתמטיקה ובפיזיקה. כתבנו מאמרים משותפים. הוא היה אדם ישר, ערכי ומקצועי ובכל שאלה ביקש לפנות אליו".

– יהי זכרו ברוך –

פרופ' יצחק סגל ז"ל (אלבום משפחתי)
פרופ' יצחק סגל ז"ל (אלבום משפחתי)
6 תגובות
 1. יעלה אמר/ה

  כשכותבים מאמר, כדאי לדייק בפרטים. אין כזה דבר "מאסטר בדוקטורט" משום שמדובר בשני תארים נפרדים – מאסטר (תואר שני) ודוקטורט (תואר שלישי).
  יהי זכרו של פאופ' סגל ברוך.

 2. חיה אמר/ה

  איש אמת, ישר דרך ואמיץ.
  יהי זכרו ברוך

 3. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  יהי זכרו ברוך של פרופ' יצחק סגל.

 4. ששי אמר/ה

  כן ככה בעלי המפעלים הנוכלים מתנהלים עם מכתבי איום של עורכי דין הם מבינים רק כוח.

 5. מויישה טורבינה אמר/ה

  שכן יקר. ברוך דיין האמת, ת.נ.צ.ב.ה

 6. אלי ב. אמר/ה

  איש אשכולות, אדם שפיו ולבו שוים. תרם רבות לבטחון המדינה איש צנוע ,מדען דגול. יהי זכרו ברוך

לא ניתן להגיב