ד”ר רחל מנדל, מומחית לגינקולוגיה בכללית | “אל תפחדו לעשות שינויים ולקחת החלטות – הכל אפשרי” • יום האישה בחיפה

“זה מקצוע מקסים, שחובק את כל מעגל החיים של האישה”

ד”ר רחל מנדל היא רופאה מומחית לגינקולוגיה, מנהלת מרכז בריאות האישה שבמרכז הרפואי לין של קופת חולים כללית בחיפה. המרכז תחת ניהולה של ד”ר מנדל, כולל כ- 20 גניקולוגים, חלקם הגדול משולב עם ביה”ח, ובמגוון גדול של התמחויות, כגון – בריאות נערות, צוואר הרחם, פוריות, גיל המעבר ועוד. כן, פועל במרכז צוות מיומן של אחיות וטכנאיות אולטרה סאונד.

ד”ר מנדל, 50, נשואה עם שלושה ילדים, “את בתי הבכורה ילדתי כשהייתי סטודנטית בת”א, הבת השנייה חיילת בחיל הים ובן הזקונים בן 12, תלמיד כתה ז'” היא משתפת.

נולדה בחיפה, למדה בביה”ס הריאלי העברי בעיר. לאחר סיום לימודיה בביה”ס, שרתה בצבא כמש”קית חינוך וידיעת הארץ, הדריכה טיולים בכל הארץ והמשיכה בזה גם לאחר שהשתחררה.

“רציתי להיות חוקרת”

את תחילת דרכה האקדמית עשתה בפקולטה לביולוגיה בטכניון. לאחר התואר השני ולפני הדוקטורט בביולוגיה (“כן, רציתי להיות חוקרת”, היא אומרת בחיוך), בהיותה בהריון ראשון עם בתה הבכורה, החליטה לעשות שינוי. לאחר חשיבה מעמיקה והתלבטות בין לימודי ראיית חשבון ורפואה, החליטה ללכת על רפואה.

“עשיתי פסיכומטרי שוב… והופ! – התקבלתי ללימודי רפואה בטכניון”, היא מחייכת.
את ראיון הקבלה עשתה ימים ספורים לאחר לידת בתה, עוד כשהיתה בביה”ח.

כך, כשהיא אם לתינוקת, החלה מנדל את לימודי הרפואה. במקביל עוד עבדה בבי”ח רמב”ם כעובדת מעבדה מן המניין. “כן, היתה גם משכנתה לשלם”, היא מספרת.

“זה המקום בו אני רוצה להיות”

היא החלה ללמוד רפואה כאשר היא יודעת שהכיוון הוא רפואת משפחה, “הקשר עם הקהילה תמיד היה קסום וחשוב בעיני”, וכך היא גם הגיעה לשנה החמישית בלימודים, כשבסבב מחלקות הנשים, בתורנות הראשונה, השתתפה בקבלת לידה. “אז הבנתי ברגע!”, היא אומרת בהתלהבות, “שזה המקום בו אני רוצה להיות”.

מכאן ההחלטה הייתה פשוטה והיא החלה את התמחותה במחלקת הנשים ברמב”ם.
“זה מסלול לא פשוט”, היא מספרת, “6 ימי עבודה בשבוע, 8-9 תורנויות בחודש, כאשר לאחר תורנות סוגרים מחלקה, אז לא יוצאים כל כך מהר”. משם היתה רצה היישר לאסוף את ילדיה מהגנים ולהספיק לבלות איתם את אחה”צ. רק מאוחר בערב, כשבן זוגה היה מגיע הביתה, היתה יכולה להתגנב למיטה ולהשלים קצת את שעות השינה החסרות…

כשסיימה את ההתמחות, החלה לעבוד בביה”ח כרמל ובקופת חולים כללית.

“זה מקצוע מקסים, שחובק את כל מעגל החיים של האישה”, היא מפרטת, “מילדות, דרך הריון ולידה, גיל המעבר… לכל שלב השמחות והקשיים שלו. זה מקצוע שכולל בתוכו כל כך הרבה דברים והוא כ”כ מעניין”, היא אומרת.

דורות של מטופלות

מנדל מספרת שהקשר עם המטופלות הוא דבר מיוחד במינו. יש אצלה כבר דורות של סבתות, אימהות ונכדות שהיא מטפלת בהן. “זה תמיד מרגש”, היא אומרת.

“אין ספק שהמסלול שבו הלכתי אינו פשוט, בטח עבור אישה ואם” היא אומרת, “בכל הצמתים, תמיד ישנו הרצון להיות אמא ב- 100% – להניק, להיות עם הילדים, לדעת מה קורה בביה”ס (ולא תמיד הייתי זמינה לימי הורים…), וגם להיות רופאה ב- 1,00% עם השעות הארוכות והלימוד התמידי”. אפילו בתקופות של בחינות הרפואה לא ויתרה על הזמן עם הילדים. אחרי שהלכו לישון, היתה יוצאת לספריה ללמוד למבחנים עד שעות הלילה הקטנות.

“לא יכולתי לחשוב על תחום יפה יותר ונכון יותר עבורי”

“לאחר ההתמחות, בחרתי לעסוק בתוך תחום רפואת הנשים – באולטרסאונד. נכון, אני עובדת בקהילה ובבי”ח… ועדיין עושה כוננויות, אבל לא יכולתי לחשוב על מסלול יפה מזה ונכון מזה עבורי”, משתפת מנדל.

המסר אותו חשוב לד”ר מנדל להעביר לנשים, הוא לא לפחד לעשות שינויים ולקחת החלטות. אפשר לשנות קריירה, אפשר להיות אמא במשרה מלאה ורופאה במשרה מלאה. בהחלט אפשר. נכון, זה דורש לא מעט, אך עם העזרה של המשפחה, ועם ויתור על שעות שינה לפעמים… (לצערה), הכל אפשרי! 

הגיבו כאן לכתבה

7 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל הכבוד ד”ר רחל. יישר כוח.

 2. ציפי אמר/ה

  מדהימה

 3. אסתי אמר/ה

  רופאת הנשים הכי טובה שיש מקצועית אנושית מושלמת

 4. ליאת רטר אמר/ה

  אלופה!

 5. שרה אמר/ה

  כל הכבוד לדר’ רחל מנדל – רופאת נשים מקצועית, אנושית
  והכי טובה שיש, ההגדרה המתאימה לה – מ ו ש ל מ ת.

 6. בלה אמר/ה

  הרופאה הכי מדהימה שיש!!

 7. יהודית אמר/ה

  למה אתם לא מעדכנים את המקומותנבהם שהו חולי קורןנה
  בחיפה לטובת הכלל ? העדכון האחרון מ 3/2

הגיבו כאן לכתבה