זוגות להטב"ים יזכו להכרה ולשוויון זכויות בחיפה • ההצעה שהתקבלה בסערה | צפו בדיון הסוער

עו"ד גולן, יוסי שלום ולזימי (צילום מסך: עיריית חיפה)

זכויות הלהט"בים בחיפה:

מרשם עירוני של תעודת משפחה/ידועים בציבור אושרה במועצת העיר חיפה אמש – ג' 2/3/21.

את ההצעה הגישה נעמה לזימי, יחד עם תבור להט, מחזיק תיק הגאווה בחיפה לשעבר. לזימי ציינה שלהט שותף מלא להצעה, שבמשך הזמן התגבשה ועברה התאמה ושינויים מבחינה משפטית וכעת הצטרפו אליה חברים נוספים – עו"ד שרית גולן שטיינברג, יוסי שלום והרב דב חיון.


צפו בדיון:

הכרה בזוגות להט"בים בחיפה


אושרה בערים אחרות בישראל

ההצעה עלתה כעת בחיפה, לאחר שכבר אושרה בערים אחרות בישראל, בהן תל אביב, ראשון לציון, מועצת רמת השרון, מודיעין גבעתיים ועוד, כך מסרה עו"ד שרית גולן. גולן פנתה בישיבה ישירות לנציגים החרדים שנכחו באולם וביקשה מהם להבין בנפרדות שבין הרעיון להכיר במשפחות להט"ביות מבחינת הזכויות, לבין תפיסתם במישור הדתי.

נעמה לזימי במועצת העיר (צילום: עיריית חיפה)

לזימי אמרה:
"יש נקודות זמן בישראל שהן נקודות זמן היסטוריות. זו נקודה כזו ואני מקווה שנמצא את חיפה בצד הטוב של ההיסטוריה".

יוסי שלום, חבר המועצה, אמר:
"המשמעות של זה, היא לקבל הכרה ולקבל זכויות שאנחנו לא מקבלים מהממסד הדתי. ההיבט הסימבולי – לאפשר לשני אנשים שאוהבים ורוצים להקים משפחה, להרגיש שווים. לדעת שהאהבה שלי תהיה שווה לזו שלכם. זה לקבל הכרה שכל חבריי וחברותיי הלהט"בים משתוקקים לה, להרגיש שהעיר שלהם מקבלת אותם. מהותית, יומיומית, כשווים. תעודת משפחה, רישום עירוני, זו הכרה בזכות שלנו להיות שווים לכל האחרים".

הרב דובי חיון (צילום מסך: עיריית חיפה)
הרב דובי חיון (צילום מסך: עיריית חיפה)

הרב דובי חיון אמר:
"כל זוג באשר הוא, אם זה זוגות להט"בים, אם זה זוגות שהחליטו להתחתן לא דרך האורתודוקסיה, אנשים טובים, לא משנה מאיזו דת או מאיזה זרם, זוגות מעורבים, בחיפה כעיר מעורבת, פלורליסטית, זה קורה בהחלט, זו הצעה שמכוונת לטובת כל תושבי חיפה, באשר הם".

3 חברי מועצה הצביעו נגד:

נחשון צוק, יואב רמתי והרב אורי אוזן, שכאשר דיבר הרב דובי חיון לטובת ההצעה, התפרץ שוב ושוב לדבריו במחאה. אולי זו גם העת להזכיר, כי בדברי הפתיחה בהם הציגה את ההצעה, שיתפה לזימי את הנוכחים כי יואב רמתי ניגש אליה קודם לכן, ואמר לה כי אם ההצעה הזו תעלה, ייפגעו תנועות הנוער בעיר.

"סחטנות פוליטית לא תהיה פה!"
אמרה לזימי, וכשנשאלה ע"י אחד הנוכחים מה הקשר ומדוע אמר זאת רמתי, השיבה כי אין לה מושג, אך כך היה…

"אתם יורקים בפני האל שאתם מאמינים בו!"

אחד מרגעי השיא של הדיון, היה כנראה, הרגע בו קמה ממקומה חברת המועצה הילה לאופר (הירוקים של חיפה), נסערת ונרגשת, ותוך הרמת קול (מה שנראה שנעשה מתוך התעקשות להישמע, שכן, נחשון צוק שניהל את הדיון באותם רגעים, סירב לתת לה לדבר), הטיחה במתנגדים:

"כל מי שמפנה גבו להומואים, לסביות, טראנסים, כל הקהילה הלהט"בית, הוא מתנגד ויורק בפנים של האל שבו אתם מאמינים! כי מי שברא הומואים, לסביות, גמדים, נמוכים, גבוהים וכל דבר שהוא, זה האל שלכם! אתם יורקים לו בפנים בשנאה מכוערת! אתם מוקיעים ויורקים על האל שאתם מאמינים בו, כי אתם מלאים בשנאה מכוערת!" הטיחה בהם לאופר. בסיום דבריה, נשמעו מחיאות כפיים באולם.

לאופר ברגעי הסערה בישיבה (צילום מסך: עיריית חיפה)
לאופר ברגעי הסערה בישיבה (צילום מסך: עיריית חיפה)

כשעלה יואב רמתי לדוכן כדי להציג את התנגדותו להצעה, אמר:
"כל מהות ההצעה הזו היא קמפיין בחירות של נציגי מפלגת העבודה שיושבים פה" ובכך כיוון כמובן ללזימי, "ההצעה מנסה לטשטש את המהות היהודית, המשיך, "אין בה שום מהות, היא לא מסייעת לאף אחד, אינה נוגעת לאיכות החיים של אף אחד. כל תוצאתה היא חלוקת תעודות כמו בגן ילדים. זה רק בא לכסות על חוסר המעש של חברי המועצה כאן, שבזמן כ"כ קשה דואגים רק לקמפיין של עצמם. ההצעה מחוררת וחסרת מהות. צר לי שחברי המועצה בועטים במסורת של הוריהם וסביהם. ללא עבר אין עתיד", אמר רמתי.

יואב רמתי מציג את התנגדותו (צילום מסך: עיריית חיפה) (
יואב רמתי מציג את התנגדותו (צילום מסך: עיריית חיפה) (

לזימי חזרה והזכירה, כי ההצעה הזו, במתכונתה המקורית, הועלתה על ידה כבר לפני כשנה, כך שאי אפשר לחשוד בה כי דרכה היא מקדמת קמפיין בחירות עצמי, וחתמה באמירה: "אתה יודע מה יפה? שאתם, ההומופובים, אתם המיעוט".

תבוא להט מסר לחי פה – תאגיד החדשות, לאחר שההצעה עברה ברוב קולות:

אתמול חברי וחברות מועצת העיר עשו היסטוריה בחיפה. המהלך שמקודם בערים רבות בארץ אושר גם בעיר שלנו.
הגיע הזמן שחיפה תהיה חלק מערים ליברליות ומודרניות רבות אחרות בעולם, שמהוות מקום בטוח ובית תרבותי וחברתי ללהט״בים ולמשפחות להט״ביות.
אני קורא לראש העיר קליש ליישם את החלטת המועצה בהקדם ולהתחיל את הרישום בהקדם.
תבור להט (צילום מאיה אפרים)
תבור להט (צילום מאיה אפרים)

הרב דובי חיון מסר לחי פה – תאגיד החדשות:

אני שמח שלאחר שנתיים של עבודה, בתחילה, של חברת המועצה שרית גולן ושלי בהצעה לסדר בנושא ולאחר מכן הצעתם של חברת המועצה נעמה לזימי וחברי תבור להט ובתיאום עם חברים בערים נוספות בהן נבדק הנושא משפטית וכבר עבר, גם אצלנו הצלחנו להעבירו בהחלטת רוב במועצה. צר לי שיש כאלו שהתחמקו מההצבעה עקב שיקולים קואליציוניים, למרות שהדבר הזה הינו חלק ממצע מפלגתם והכוונה לחברי המועצה מישראל ביתנו.

לאופר אמרה לאחר מכן לחי פה – תאגיד החדשות:

מאכרים שהשתלטו על היהדות, שמחליטים שלא כולם שווים בפני האל או היקום, לא ראויים לייצג אותה. ואני לא חוזרת בי. להוקיע את הקהילה הלהט"בית זה לירוק למי שבו הם מאמינים, בפנים. כולם נבראו בצלמו והם מתכחשים לזה. מלאי שנאה תהומית. חבר המועצה רמתי לא אהב את הביקורת, אז אמר לחבר מועצה אחר "תחזור לאפריקה".
חושך לא יהיה פה, כולם צריכים להיות שווים וזה אבסורד בכלל שצריך להילחם על זה! אני אישית מודה לנעמה, שרית, יוסי ודובי שהעלו את ההצעה לסדר בנושא.
3 תגובות
 1. א.ד. אמר/ה

  אכן, חלוקת תעודות מספר ימים לפני הבחירות, זהו קמפיין בחירות גרידא. לא יקרה שום אסון לדון בנושא זה ולהכריע לאחר הבחירות. המתינו עד עתה …. ימתינו עוד קצת.

 2. מר"צ נגד הקהילה הגאה אמר/ה

  מה שמצחיק שאדון דובי חיון (כשהוא לא מנסה לנשל מרכושה קשישה ערירית כפי שפסק בית המשפט נגדו)
  שייך למפלגת מר"צ. במפלגת מר"צ יש בחמישיה שני ערבים מתנגדי להט"ב מעל כל במה.
  האחד ח"כ עיסאווי פריג' שגיבה אלימות במגזר הערבי ואפילו אמר שהיה מצטרף לאלו שמסלקים מצעדים אם יעזו
  לצעוד בערים ערביות כי "אין הומואים ולסביות ערביים זאת לא התרבות שלנו זאת תרבות זרה".
  עכשיו יש שניים מהמגזר הערבי בחמישיה שניהם עם התבטאויות קשות נגד הקהילה הגאה הערבית.
  אז דובי חיון מה אתה אומר על זה??
  אה, בטח אין לך מה להגיד…

 3. שרון רטנר אמר/ה

  חבל שהצד שתומך בלהטב מתנהג בכזו ברבריות. לא עוזר לכלום.

לא ניתן להגיב