היעדר הופעות באצטדיון החדש = אובדן הכנסות+תגובת עיריית חיפה

ההבטחות שאצטדיון חיפה החדש יביא את ההופעות הגדולות גם לחיפה נגוזו. עונת הכדורגל מסתיימת, ובאצטדיון חיפה החדש הכסאות יוכלו להשתזף בשקט עד סוף הקיץ.

 

האומנים הגדולים המגיעים להופעות בישראל ימשיכו להופיע ברמת גן ותל אביב בלבד.

 

03_-_אצטדיון_הכדורגל_החדש_בחיפה._צילום_-_הנק_פוגל.JPG

אצטדיון הכדורגל החדש בחיפה. צילום – הנק פוגלזה היה אמור להיות המתקן שיביא אטרקציות בינלאומיות – אצטדיון שיוכל מראש לארח קבוצות בינלאומיות לאימוני קיץ וכן הופעות גדולות במהלך ובתום עונת הכדורגל. עונת הכדורגל מגיעה לסיומה, אבל לאתו"ס אין שום תוכניות לאירוח של מופעים גדולים באצטדיון החדש. למעשה, מדובר בהפסד כלכלי נוסף לגרעון הגדול שעדיין קיים מהקמתו ומאי השלמת ואי מכירת המרכז המסחרי האצטדיון. גם מרכז הבידור ובתי הקולנוע – נותר כרגע רק בתוכניות ובכתבות השיווקיות ששלחה העירייה לפני הבחירות האחרונות.

גדול מדי או קטן מדי?
אצטדיון חיפה החדש נמצא בבעייה: הוא קטן מדי לממן הופעות בינלאומיות יקרות, וגדול מדי למלא הופעות של אומנים מקומיים. עבור הופעה בינלאומית גדולה הכרוכה בהבאת במה, מסכים, ציוד והטסת צוות שלם כחלק מסבבי הופעות בינלאומיים מדובר הן בבעייה לוגיסטית של ריחוק משדה התעופה נתב"ג והן בבעייה כלכלית – בהנחה שיציע שלם נלקח עבור הבמה והמסכים, מדובר על תכולה של 30,000 צופים ביציעים ובדשא כאשר להופעות אלו נדרשים המפיקים למכור כ-40 אלף כרטיסים על מנת להרויח. בנוסף קיימת עלות של שיקום הדשא באצטדיון או פריסת משטח מעליו. אף אמן לא יופיע מול מדשאה גדולה וריקה, כאשר הקהל מרוחק ביציעים בלבד וכאמור מצב כזה אינו כלכלי.
ואם האצטדיון קטן מדי להיות כלכלי להופעות גדולות הרי שהתופעה ההפוכה מתרחשת עם אומנים מקומיים: הוא גדול מדי ויקר מדי כדי לארח בו אומנים מקומיים, שיכולים למלא את נוקיה או היכל רוממה, אך לא יעמדו בעלויות ההפקה, הבמה והאבטחה של האצטדיון החדש.

אין תוכניות למחנות אימון בינלאומיים
אם בהופעות וקונצרטים אין תוכניות אולי ניתן להפוך את האצטדיון לרווחי מקיום של מחנות אימון? נכון להיום אין כל פרסום על מחנות אימון מתוכננים של קבוצות בינלאומיות בעונת הקיץ. כל דיווח על הנעשה בסוריה ובלבנון הופך את החלום לארח קבוצות זרות למחנות אימון או טורנירים לבעייתי יותר. לשם השוואה, כ-10 קבוצות שונות הודיעו על קיום מחנות אימון וטורנירים ביוון, בולגריה ורומניה הקיץ. כלומר – ארועים כאלו דורשים תכנון מוקדם והם הפקה בפני עצמה. כרגע לא נראה קבוצה בינלאומית שעושה ריצות בחופי דדו ומטיילת בטיילת לואי והקבוצות המקומיות מעדיפות אף הן לרוב לקיים מחנות אימונים וגיבושים בחו"ל.

אולי ריאליטי יציל את הקופה
אצטדיונים רבים משמשים כיום כתפאורה לסדרות ריאליטי. כך למשל ריאליטי שיפוצים אוסטרלי ביצע שיפוץ בחדרי האירוח של אחד האצטדיונים. ריאליטי אנגלי הזניק את המתמחים הצעירים לפרויקט שיווק קבוצת כדורגל מקומית מהאצטדיון שלה. ובאצטדיון אחר צולמה עונה מקומית של תוכנית 'לרדת בגדול' עם שימוש באצטדיון ומתקניו כמחנה אימון לריאליטי ההרזייה. האצטדיונים מתפרנסים ומקבלים חשיפה מהריאליטי ונותר לראות האם אצטדיון חיפה החדש ישתלב בהפקות הקיץ.

להפריח את השממה
חברת אתו"ס ואגף התרבות בעירייה אוהבים ארועי רחוב. אלו ארועים החוזרים על עצמם: משלמים לאמן, סוגרים רחובות ומביאים את עובדי העירייה ובני משפחותיהם לעשות שמח עם התושבים. לעומת זאת, ניהול הפקות גדולות של טורנירים והופעות באצטדיון עם עשרות אלפי כרטיסים אלו ארועים מסובכים בהרבה, ונראה שבעירייה עושים לעצמם "עבודה קלה" בהשארת האצטדיון כשממה ואף המפיקים הפרטיים נמנעים מלקחת סיכון ונשארים במרכז בלבד. השאלה היא מי ירים את הכפפה להפריח את השממה הכלכלית של אצטדיון חיפה החדש בקיץ הקרוב?


תגובת מנהל אגף התרבות בעיריית חיפה, מר אורי בלום:

אורי_בלום.JPG
אורי בלום

"עריכת אירועים באצטדיון חדש לוקחים זמן. אירועים נסגרים שנה וחצי מראש כשהמתקן פעיל – אצטדיון "סמי עופר" לא פתוח אפילו שנה".

 

 

 


 

לא ניתן להגיב