כשטבע ואורבניות נפגשים: פינות חמד בחיפה | עין אחוזה והספסל הלבן

מעיין האחוזה (צילום: עדן קליימן)

כאשר אנו שומעים על תיירות בחיפה, בדרך כלל המקומות המוזכרים הם הגנים הבהאיים והמושבה הגרמנית. אך יש מקומות פחות מוכרים ואף נסתרים ששווה לבקר בהם בחיפה.


עין אחוזה או בשמו הנוסף – מעיין חורב

בלב העיר חיפה מתפתל ערוץ נחל מוצל ויפה, שנקרא נחל אחוזה. בין העצים שבתוך הערוץ, נחבאת בריכת המעיין עין אחוזה. המים בבריכה הקטנה קרירים, ומהנה לטבול בהם כל ימות השנה.

בגל השריפות האחרון לפני מספר שנים המקום נפגע מעט, אבל עם חלוף הזמן, הטבע שיקם את עצמו והמקום ירוק ומזמין לביקור. במהלך השנה האחרונה, בזמן שלושת הסגרים האחרונים, תושבים רבים מהסביבה מגיעים כדי לחוות קצת ניחוחות של טבע בנוף האורבני.

מעיין האחוזה (צילום: עדן קליימן)
מעיין האחוזה (צילום: עדן קליימן)

על מנת להגיע לאותו מעיין "נסתר", כל מה שצריך לעשות זה לחנות את הרכב בתחילת רחוב ויתקין, לרדת במדרגות שבסמוך לטרמפיאדה ולהמשיך עד ההגעה לבריכה המוצלת.

"אני ממליץ לכל אלה שאוהבים טיולים בטבע אבל לא רוצים להתרחק מהבית לבוא לבקר, העובדה שזה נמצא במקום כזה נסתר, באמצע עיר, הופך את הכל לאפילו יותר מיוחד. אתה יכול ליהנות מטיול בטבע, וממעיין קטן ומוצל תוך כדי שסביבך יש נוף של בניינים, נוף אורבני, שהופך את הכל לשילוב מיוחד מאוד", מציין מדריך הטיולים החיפאי רן רותם, אשר ניצל את תקופת הקורונה האחרונה על מנת להציע סיורים בעיר חיפה ובסביבה. "בעקבות הקורונה אין ספק שתחום התיירות ספג פגיעה, אבל אני מקווה שאנשים יחזרו לטייל אם לא בסביבה עירונית אז בסביבה יותר טבעית שניתן למצוא גם בחיפה".


נקודת התצפית בסטלה מאריס – "הספסל הלבן"

סטלה מאריס משמעותה "כוכב הים בלטינית", אזור זה של הכרמל משקיף על אחד מן הנופים היפים בחיפה ולא רק זאת הוא בעל היסטוריה עשירה. במאה ה-16 הגיע למקום האב פרוספר והקים את מנזרו מצפון לארמון פאשה (כיום מוצב חיל הים של צה"ל).


נקודת התצפית נמצאת מול אותו מנזר כרמליסטי וליד מוצב חיל הים. על מנת להגיע לנקודת התצפית הולכים בדרך עפר המוקפת בירוק כמספר צעדים ואז מגיעים לספסל לבן בודד היושב על צוק המשקיף לאחד הנופים היפים בחיפה, נוף של ים, הרים ירוקים ושקיעה עוצרת נשימה.

נקודת התצפית בסטלה מאריס (צילום: עדן קליימן)
נקודת התצפית בסטלה מאריס (צילום: עדן קליימן)

"חוץ מהתצפית המרשימה, יש למקום עוד הרבה מה להציע, כמו לדוגמה מוצב חיל הים והמגדלור. למושל עכו, עבדאללה פשה, היו כמה בתים, כאשר המפואר בהם היה ב"סטלה מאריס" ושימש כארמון הקיץ של המושל. הנזירים הכרמליתיים השתלטו על המבנה הזה והפכו אותו לבית הארחה שנותן שירותים בסיסיים בתיירות: הארחה ולינה. בתחילת המנדט הבריטי, החיילים הבריטים השתלטו על המקום ועשו בו שימוש צבאי. מי שיעמוד כיום על קצות אצבעותיו מול הגדר שסובבת את המבנה ויציץ מעבר לה יוכל לראות את הציורים שמעטרים את המבנה ציורים שלהערכתי צוירו בהוראת המושל העות'מני בזמנו". מסביר רן בנוגע למוצב חיל הים.

"בנוסף ניתן למצוא באזור מסלול קצר המתאים גם למשפחות עם ילדים, שיורד עד מערת אליהו, אחת מן המערות הקדושות ביותר בארץ ישראל. המערה נמצאת במורדות הכרמל מתחת ל"סטלה מאריס" והמתחם הכרמליתי. לפי המסורת, שהה במערה זו אליהו הנביא בדרכו למלחמה בנביאי הבעל בהר הכרמל. זהו מקום נוסף שאני ממליץ לבקר אם כבר נמצאים באזור" מוסיף רן. "אני מקווה שיותר ויותר אנשים יכירו את הקסם של חיפה, ושהתיירות תלך ותגדל כי לעיר הזאת יש הרבה מה להציע מבחינת תיירות: תיירות אורבנית, היסטורית וגם פינות חמד של טבע".  

רן רותם מדריך טיולים
רן רותם מדריך טיולים בחיפה והסביבה

תגובה
  1. אריה אמר/ה

    האמבטיה שלי בית יותר גדולה.על מה כל ההתלהבות. באמת אנחנו עם קצת הזוי

לא ניתן להגיב