רצח דיאנה רז דחף את בר גולדפרב בת ה-18 מחיפה, לצאת לרחוב ולזעוק

בר גולדפרב (צילום: עומר מוזר)

"המקום שאמור להיות מוגן, הופך מסוכן והנשים נעולות שם עם התוקף שלהן, זה נורא" • מחאה נגד רצח נשים בחיפה

185. זה מספר הנשים אשר נרצחו על ידי בעליהן מאז שנת 2011. המקרה האחרון שאירע לפני שבוע וחצי, בו דיאנה רז, אמא לארבעה, נרצחה על ידי בעלה, שוטר במשטרת ישראל, היה הקש ששבר את גבה של בר גולדפרב בת ה-18 מחיפה.

"זה טלטל אותי. זה הוכיח לי שרצח נשים קורה בכל מקום, בכל גיל, בכל מגזר". היא מסבירה, "אף פעם אי אפשר לדעת מי תהיה הנרצחת הבאה".

בפינת הרחובות הרצל בלפור התקיימה היום (א' 14/2/21) מחאה יוצאת דופן. עיני העוברים והשבים השתהו אל מול חבורה של "שין שינים" (שנת שירות), מקומונת "החלוץ" בהדר, אשר חלקם היו שרועים על האדמה, מגואלים בצבע גואש אדום, אחרים החזיקו שלטים הקוראים נגד אלימות ונגד מערכות יחסים אלימות, ואחת, בר גולדפרב, שאחזה מגאפון, והקריאה בקול את שמות הקורבנות.

מיצג מחאה (צילום: עומר מוזר)
מיצג מחאה (צילום: עומר מוזר)

בר, מה הביא אותך לארגן הפגנה כזאת?
"הרצח של דיאנה רז. זה טלטל אותי. הרגשתי שאני לא יכולה לשבת בשקט, בידיעה שזו יכולה להיות כל אחת מהנשים שסביבי, הרגשתי שאני חייבת להעלות מודעות, בהפצה הכי רחבה שאפשר, למה? כי כל אחת יכולה להיות הבאה בתור, אי אפשר לדעת מאיפה זה יגיע".

איך לדעתך, אפשר למנוע את זה?
"רק כשנשים וגברים יהיו מודעים לסימני האזהרה המקדימים, שגברים עם פוטנציאל להיות אלימים יהיו מודעים לזה, ילכו לטיפול, יודו בזה. שנשים, במערכות יחסים אלימות, יכירו בזה. אם תהיה להן המודעות לזה – הן יוכלו לברוח, לטפל בעצמן, להציל לעצמן את החיים." היא ממשיכה, "אני פה בשביל להשפיע, אני פה במטרה להעלות מודעות, אם בזכות המיצג הזה, אפילו מישהי אחת תבין שהיא נמצאת במקום לא טוב, אני את שלי עשיתי. המטרה שלי היא למנוע את הרצח הבא".

בר גולדפרב (צילום: עומר מוזר)
בר גולדפרב (צילום: עומר מוזר)

מהם סימני האזהרה?
"אובססיביות, חיטוט בטלפון, זוגיות דו פרצופית, הקטנה, רגישות קיצונית, איומים, התקרבנות, קנאות מוגזמת, ועוד". הרשימה עוד ארוכה… היא מסבירה כיצד הקורונה תרמה לאווירת הלחץ בבית ולעלייה במקרי האלימות. "משטרת ישראל טיפלה כבר ב-4000 תלונות על אלימות במשפחה מאז משבר הקורונה, זה קשה, זה נורא, כל מדינת ישראל נמצאת בסיר לחץ, נעולים בבית. המקום שאמור להיות הכי מוגן, הופך להיות מסוכן והנשים נעולות שם, ביחד עם התוקף שלהן, זו מצוקה נוראית".

את בת 18, צעירה. איפה מצאת את עצמך בתוך זה?
"נחשפתי למקרים של נשים שאני מכירה שחוו מערכות יחסים אלימות, ראיתי ואני עדיין רואה את המצוקה שלהן – גם ברמה הרגשית וגם ברמה הפיזית. אני מבינה שזו תופעה. שזה בכל מקום. אפילו אני, ילדה קיבוצניקית, פריבילגית, אם זה כל כך קרוב אלי, אז כמה זה קורה במקומות יותר קשים? כל אחד מאתנו מכיר לפחות מישהי אחת שחוותה הטרדה או אלימות".

קומונת "החלוץ" (צילום: עומר מוזר)
קומונת "החלוץ" (צילום: עומר מוזר)

איך התגובות מסביב?
"רוב התגובות חיוביות, אנשים מאד מסתקרנים. גברים, ילדים שעוצרים ושואלים שאלות. יש כמובן גם כאלה שמקבלים את זה פחות בעין יפה, אבל הם מעטים ובודדים לעומת כל השאר. הלוואי שבאמת כמות האנשים שעצרה והתעניינה, תהיה כמות האנשים שיפקחו עיניים וישימו לב לנשים מסביבם. בזכות זה, נוכל למנוע את הרצח הבא. זה בידיים שלנו".

עיריית טירת כרמל – רחב
סימני אזהרה (צילום: עומר מוזר)
סימני אזהרה (צילום: עומר מוזר)
8 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  אסור לרצוח ,כך כתוב בתורה. שבוע טוב

 2. מינה אמר/ה

  גם אני הייתי שם וברחתי בזמן.

 3. אנדרי אמר/ה

  גל מחזירה את הכבוד האבוד של חברה שהולכת ומתדרדרת.

 4. תמר אמר/ה

  אלופת עולםםםםםםם

 5. ישראל ליטמן אמר/ה

  להילחם בתופעת הכאת הנשים עד חורמה. עד העלמתה לגמרי.

 6. אתי אמר/ה

  יפה מאוד מאוד שדווקא בחורה בת 18 עושה הפגנה. כנראה שהיא עברה הרבה בחיים והתבגרה. הלואי שיעזור, צריך הפגנה גם במרכז וגם בדרום. ממש חובה, כל שבועיים נרצחת אישה, צריך לעשות לזה סוף.

 7. מירב אמר/ה

  גולדפרב מוצלחת.
  גם אני גולדפרב , וכולנו כאן גאים בך ממש (לא מכירים)
  והבאת גאווה לחברה, לנשים ולמשםחה שלך. כל הכבוד מקסימה 😊😊

 8. ניקו אמר/ה

  איזו אלופה כל הכבוד.נקווה שזה יעזור איך שהוא

לא ניתן להגיב