ניתוח עיניים נדיר החזיר את הראייה לבן ה-29, בביה”ח כרמל בחיפה

ד"ר מיכאל היימס ועמרו בבדיקה במחלקת העיניים בכרמל (צילום: אלי דדון)

בניתוח משולב ומורכב הושתלו קשתית, עדשה וקרנית, בעיניו של עמרו בן ה-29 במחלקת העיניים בכרמל

בניתוח משולב ומורכב, הצליחו מומחי העיניים של המרכז הרפואי כרמל, להחזיר את מאור עיניו של עמרו בן ה-29.

בניתוח משולב, הושתלו לראשונה ובפעם אחת, קשתית חדשה, עדשה חדשה וקרנית. “הייתי אמור לעבור את הניתוח בלונדון, בביה”ח מהטובים בעולם, אבל החלטתי לעבור אותו דווקא בכרמל, ואני שמח על הבחירה שלי” אמר עמרו. “מדובר בניתוח מורכב ונדיר ואני שמח שהצלחנו לתקן ולהשיב את האור לעיניו של עמרו” אמר ד”ר מיכאל היימס, המנתח ממחלקת העיניים בכרמל.

הקשתית הינה החלק בתוך העין המספק את הצבע לעין, אולם פרט לצבע, יש לקשתית חשיבות בתרומתה לשלמות העין.

ד"ר מיכאל היימס (צילום: אלי דדון)
ד”ר מיכאל היימס (צילום: אלי דדון)

פעם ראשונה בכרמל

ניתוחים להשתלת קשתית הינם ניתוחים נדירים יחסית בארץ ובעולם, ובמרכז רפואי כרמל מקבוצת כללית, בוצע השבוע לראשונה ניתוח משולב ונדיר בו השתילו מומחי העיניים של כרמל, בו זמנית – קשתית חדשה, עדשה וגם קרנית.

ד”ר מיכאל היימס, מומחה במחלקת עיניים בכרמל, שניתח את עמרו מסביר:

מטרת הניתוח היא לטפל במקרים בהם יש חוסר של קשתית העין – החלק אשר נותן את הצבע לעין ובו יש פתח שהוא האישון. במקרים מסוימים אנו מטפלים גם בחסר עדשה תוך עינית באותו הניתוח. בניתוח עצמו השתלנו ממברנה המדמה את הקשתית של העין כדי להחזיר לעין את הצבע והמראה הטבעי שלה, את פתח האישון למנוע חדירת אור מיותרת ואת העדשה.

“בניתוח הזה” מציין ד”ר היימס, “היה שימוש בקשתית אשר הצבע נבחר לפי התאמה מדויקת לצבע העין הבריאה של המטופל ולא רק לפי צבע סטנדרטי בודד. כמו כן, הקשתית עשויה מחומר גמיש ובכך מאפשרת לנו, המנתחים, לבצע עת הניתוח דרך חתך קטן מאוד בעין”. 

רק ניתוח יכול היה לפתור את הבעיה

המנותח עמרו שחברי, בן ה-29, עובד כיזם הייטק, ונמצא רוב הזמן על הקו בין לונדון לעיר הולדתו נצרת, מחלים כעת מהניתוח שעבר בכרמל ומספר: “לפני מספר שנים סבלתי ממחלת הקורוקוטנוס ועברתי ניתוח במחלקת עיניים בכרמל. בהמשך, באחד מביקורי העבודה שלי בלונדון, נחבלתי ונפגעתי באזור העין. הקרנית נפגעה, הקשתית והעדשה של העין נפגעו, ורק ניתוח השתלת קשתית עם עדשה אפשר לתקן את הבעיה שנוצרה”.

ד"ר מיכאל היימס ועמרו בבדיקה במחלקת העיניים בכרמל (צילום: אלי דדון)
ד”ר מיכאל היימס ועמרו בבדיקה במחלקת העיניים בכרמל (צילום: אלי דדון)

עמרו נכנס לאחד מבתי החולים המובילים בעולם לניתוחי עיניים הנמצא בלונדון וכבר תכנן לעבור את הניתוח שם, אולם ברגע האחרון ולאחר התייעצות עם ד”ר היימס בישראל, הוא החליט לטוס חזרה לארץ ולעבור את הניתוח בביה”ח כרמל.

עמרו מספר: 

הייתה לי חוויה טובה בטיפולים ובניתוחים הקודמים שלי בכרמל. מאוד התרשמתי מהמקצועיות ומהיחס הנהדר שקיבלתי בכרמל והחלטתי לוותר על הניתוח בלונדון ולהגיע לניתוח בכרמל.

את עמרו ניתח ד”ר מיכאל היימס. הניתוח, שערך כ-3 שעות, עבר בהצלחה ובמהלכו השתיל ד”ר היימס קרנית, קשתית, ועדשה חדשה בעינו של עמרו.

ניתוחים בודדים בשנה

ד”ר היימס מעדכן כי שכיחות הניתוחים של השתלת קשתית מאוד נמוכה ונדירה ויש רק מקרי ניתוח בודדים בשנה. הפרוצדורה נעשית בעיקר בעקבות מקרי טראומה בעין וכי היא מצריכה מיומנות ומקצועיות גבוהות מאוד של הצוות המנתח.

ד”ר אורן טומקינס-נצר, מנהל מחלקת עיניים בכרמל מוסיף ואומר:

מדובר במקרה מורכב של חולה עם פגיעה קשה בראיה, שמערבת מספר בעיות. אני שמח שיכולנו לסייע ולהחזיר לו את הראיה. צוות המומחים במחלקת העיניים בבית חולים כרמל הינו בעל ניסיון רחב בטיפולים במקרים מורכבים, ואנחנו ממשיכים להעניק טיפולים לחולים הסובלים מכל מחלות העיניים. 
ד"ר מיכאל היימס ועמרו (צילום: אלי דדון)
ד”ר מיכאל היימס ועמרו (צילום: אלי דדון)

“אני שמח ומודה לאל שהחלטתי לעשות את הניתוח כאן, בביה”ח כרמל”

עמרו, שחוזר לעצמו לאחר הניתוח, מוסיף בהתרגשות:  

המצב שלי לפני הניתוח היה ממש קשה ומסובך אבל היום אני מרגיש ממש מצוין, הראיה שלי השתפרה מאוד ואין לי כאבים. אני שמח ומודה לאל שלקחתי את ההחלטה הנכונה לעשות את הניתוח כאן בביה”ח כרמל קרוב ליד הבית, וליד המשפחה התומכת שלי. הצוות של כרמל עטף אותי בחום ובאהבה וכולם, מהרופאים והצוות הסיעודי המדהים, עם האחות הראשית אירינה לנצט ועד אחרון העובדים, דאגו לי לכל בקשה במהירות ובאדיבות. זאת היתה החלטה נכונה מאוד לעשות את הניתוח בכרמל ולא בחו”ל, המקצועיות של כרמל הוכיחה את עצמה.

*ניתוח הקשתית אינו כלול בסל התרופות ומצריך השתתפות כספית של המנותח או של חברת ביטוח.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. ריטה אמר/ה

    לכול רופא,רופאה,אחיות אחים ,ובכלל לכול צוות העובדים בבתי החולים תבורכו על עבודתכם הנאמנה והקשה,תודה,תודה,

הגיבו כאן לכתבה