מצילים את אקוודור – מחיפה

מצילים את אקוודור (צילום: ליאו בק, TIME)

תלמידי ליאו בק במסע תרומות להצלת הטבע באקוודור

ארגון TIME" – (This Is My Earth)", הוא ארגון שהוקם בשנת 2015 על ידי פרופסור אורי שיינס ופרופסור אלון טל, פרופסורים לביולוגיה אבולוציונית סביבתית במכללת אורנים, ועובד עם תיכון
ליאו בק חיפה, כבר שלוש שנים.

ארגון זה, הוא ארגון בו עוסקים בהלכה למעשה, ופועלים במטרה להציל הוט ספוטים ביולוגיים מסביב לעולם בעזרת קנייתם על ידי TIME והפיכתם לשמורות טבע. בתהליך זה ניצלים יערות ובתי גידול שלמים ואיתם עשרות מינים של חיות אקזוטיות הנמצאות בסכנת הכחדה אשר מתגוררות בשטחים אלו.

פרופסור אורי שיינס ופרופסור אלון טל  (צילום: ליאו בק, TIME)
פרופסור אורי שיינס ופרופסור אלון טל (צילום: ליאו בק, TIME)

בית הספר ליאו בק וארגון טיים יצרו יחד פרויקט לימודי לתלמידי המורחבים גיאוגרפיה וביולוגיה וכחלק מהפרויקט התלמידים בוחרים להתמקד בהוט ספוט אחד מתוך שלושה ויוצאים למיזם תרומות עבורו.

מטרת הפרויקט היא לחשוף את התלמידים למצבים הקורים מסביב לעולם ושהם יחד עם הצוות הלימודי יחשפו כמה שיותר אנשים בארץ לפרויקט כדי שיאספו כמה שיותר תרומות להצלת השטחים. בשנים עברו התלמידים אספו כ-1,000 ש"ח לכל מורחב במספר דרכים – התנדבות במחזור, אסיפת תרומות בבתים ועוד וכמובן שכל הכספים הועברו לארגון.

אך השנה התלמידים נתקלו בבעיה והיא הקורונה – אפשרויות רבות לאסיפת התרומות נשללו כיוון שאסור לתלמידים להיפגש עם אנשים זרים גם אם המטרה היא טהורה. 

מצילים את אקוודור (צילום: ליאו בק, TIME)
מצילים את אקוודור (צילום: ליאו בק, TIME)

אחד האתרים שמועמדים לקנייה על ידי TIME הוא יער השוקו שבאקוודור, דרום אמריקה (Chocò Forest, Ecuador). השטח מתפרש לאורכה המזרחי של אקוודור ומורכב מ300 דונמים של יערות גשם. המחיר המוצע לקנייה הוא $175,200 ועד היום נאספו רק $1,205. 

קבוצת תלמידים ממגמת גיאוגרפיה המרוכבת מחמישה חברי צוות תחת ההובלה של המורה מאיה ניר, יצאו למיזם תרומות בימים האחרונים. עקב הקורונה התלמידים החליטו לשווק את המיזם בכל דרך שיכלו בכפיפות להנחיות, ולכן החליטו לנצל את השיטה מרחוק ולהשתמש ברשתות החברתיות ובשלטים. התלמידים עיצבו פליירים ותלו אותם ברחבי העיר ועל הפליירים נמצא מספר טלפון לתרומות דרך אפליקציית BIT וגם לקשר טלפוני למען הסברים על הפרויקט והאתר. נוסף על כך, התלמידים שיווקו את המיזם ברשתות החברתיות ווטסאפ, אינסטגרם ופייסבוק וחשפו את הקהילה למה שקורה בעולם.

מצילים את אקוודור (צילום: ליאו בק, TIME)
מצילים את אקוודור (צילום: ליאו בק, TIME)

האתר באקוודור הוא שטח של יערות גשם ובו דונמים רבים של עצים ובתי גידול מכמה סוגים שונים לחיות שגרות שם. באתר שלנו נמצאים בסך הכל 29 מינים של דו-חיים וזוחלים מאוימים הנמצאים בסכנת הכחדה, בנוסף אליהם גם מספר יונקים יבשתיים.

חשיבות ההצלה של יער השוקו היא רבה גם מעבר להצלה של בעלי החיים, אלא גם על השמירה של האדמה עצמה. השוקו הוא חלק מיערות האמזונס, ומחזיק כ-320 סוגי עצים האחראים לאחוז מכובד מהחמצן אותו אנו נושמים ביום יום, אם העצים יכרתו אנו עלולים להיקלע למצב של חוסר חמצן באטמוספירה.

אדמת היער משמשת גם למטעי גידולי שונים וגם לחוות בקר. שימור היער יביא גם לשימור אקלים שיאפשר למינים רבים לשנות את תפוצתם עם עליית הטמפרטורות.

מעיין שמש (אלבום פרטי)
מעיין שמש | תלמידת בי"ס ליאו בק (אלבום פרטי)

אנו פונים אליכם בבקשה לפתוח את הלב ולעזור לנו להציל את היער ואת החיות שנמצאות בו.
למידע ופרטים נוספים על האתר תוכלו ליצור קשר או להיכנס לאתר של ארגון TIME בקישור:

ליצירת קשר והעברת תרומות דרך אפליקציית BIT – מעיין 0585878121
שימו לב בבקשה' שאתם תורמים בשם – "מצילים את אקוודור".
מודים לכם מראש, בהערכה והוקרה רבה.

תגובה
  1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    חשוב מאוד להציל.

לא ניתן להגיב