“תושבי המרכז סובלים מזיהום אוויר לא פחות מתושבי חיפה”

כך אמר מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה, דוד לפלר, במסיבת העיתונאים של ארגון הבריאות העולמי שנערכה בחיפה. פרופ’ איתמר גרוטו הצהיר: “לא הופעלו עליי לחצים. על מחקר אחד אני לא יכול לבנות אמירה מדעית, אבל אני עדיין לא שולל את הבעיה הקיימת בנפת חיפה”.

003-מסיבת_עיתונאים.JPG

מסיבת עיתונאים ארגון הבריאות העולמי. צילום: סמר עודה
מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה, דוד לפלר, אמר במסיבת העיתונאים שנערכה במסגרת כנס ארגון הבריאות העולמי בחיפה, כי 50% מזיהום האוויר נוצר מתחבורה , יצור חשמל ומקורות אחרים, והוסיף: “אני רוצה לתקן רושם מוטעה שנוצר בתקשורת, מי שמתגורר במרכז הארץ סמוך לצירי תנועה מרכזיים סובל מזיהום אוויר לא פחות ואולי יותר ממי שגר בחיפה”.

לפלר, פרס בפני המשתתפים את פעולות המשרד ואמר, כי כניסת חוק אוויר נקי לתוקפו ב-2011 אפשרה למשרד להסדיר את הפעילות של מפעלי תעשיה גדולים לפי התקנים האירופאיים המחמירים ולכן רואים ירידה של 70% בזיהום האוויר מתעשייה במפרץ חיפה. כמו כן המשרד ממשיך להילחם בזיהום האוויר הנוצר מתחבורה על ידי תקנים מתקדמים המחייבים כלי רכב כבדים לעבור לשימוש בדלק נקי או גז טבעי. וציין כי על הממשלה ובשיתוף כל המשרדים לזרז את המעבר לשימוש בגז טבעי גם בתעשייה וגם בתחבורה.

יש לציין כי רק לפני שבועיים נחשפו נתונים קשים על תחלואה בסרטן בקרב ילדים במפרץ חיפה במסגרת חוות דעת ששלח ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ’ איתמר גרוטו, לממונה הארצית לעררים באגף מוסדות תכנון ארציים וזאת במסגרת דיון על תכנית קרקעות הצפון. לאחר שבוע חזר בו והשאיר את תושבי מפרץ חיפה ללא תשובות מספקות ומשכנעות.

גרוטו.JPG
פרופסור איתמר גרוטו
היום הוא הצהיר לאחר ששלל את האפשרות של הפעלת לחצים על מנת לחזור בו מדבריו: “אין לנו כרגע עדות לעודף תחלואה בסרטן בקרב ילדים ברישום הסרטן של משרד הבריאות ואין מספיק נתונים לפי הספרות הרפואית וזה לא חד משמעי כמו אצל מבוגרים. על מחקר אחד אני לא יכול לבנות אמירה מדעית, אבל אני כן יכול ללכת לגבש מדיניות. שקלתי את הדברים וראיתי את הדברים ואפשר לומר את האמירה בצורה אחרת, פחות חדה, אני עדיין לא שולל את הבעיה הקיימת בנפת חיפה”.

גרוטו, נמנע מלענות לשאלות העיתונאים והסתפק בהצהרה שהשאירה גם את העיתונאים וגם את תושבי מפרץ חיפה ללא תשובות וללא הסברים משכנעים.

לפני תחילת מסיבת העיתונאים התפרצה חנה קופרמן, פעילה בעמותה לשמירת החופים וניסתה למשוך את תשומת ליבם של האורחים מארגון הבריאות העולמי וקראה להם: “תעזרו לנו לשמור על ילדי הצפון. ממשלת ישראל ועיריית חיפה לא אומרים לנו את האמת על אחוז התחלואה בקרב ילדים בגלל זיהום האוויר. הרבה ילדים חולים בסרטן ובאסטמה ואף אחד לא מוכן לומר לנו את המספרים האמתיים ואף אחד לא עושה מחקר חדש. תעזרו לנו בבקשה, תעזרו לנו לשמור על ילדי הצפון”.

פעילי סביבה הפגינו בשמש הקופחת ומחו על ניסיון הסתרת הנתונים המדאיגים על התחלואה בנפת חיפה במיוחד בקרב ילדים ועל חוסר השקיפות וחוסר המידע לציבור.
NJTV_XCHCV.JPG

פעילי סביבה מוחים מחוץ לכנס. צ ילום: סמר עודה

תחלואה חריגה בחיפה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.