מגנים על הנערות – מרפאה חדשה ברמב”ם מסייעת לנערות הפעילות מינית

צוות מרפאת הנערות, דר' אנה פטרוסב ועו"סית טדפלץ' טקלה (צילום: דוברות רמב"ם)

מרפאה חדשה ברמב”ם מסייעת לנערות הפעילות מינית

8.4% מהפונות לוועדות להפסקת הריון הינן נערות עד גיל 19, כך עולה מנתוני הלמ”ס מהשנים האחרונות. תמונת המצב הזו גרמה למשרד הבריאות לפנות למספר בתי חולים בבקשה להקים מרפאות לקידום בריאות מינית, עבור נערות ונשים צעירות, במטרה למגר את התופעה. רמב”ם נענה לפניה ומרפאת נערות נחנכה לאחרונה בבית החולים, היחידה באזור הצפון ואחת משלוש מרפאות המשתתפות בפיילוט ברחבי הארץ. 

“אנחנו פה עבור כולן”

“לצערי אני נתקלת בנשים צעירות רבות ואף נערות, הנכנסות להריונות לא רצויים”, מסבירה טדפלץ’ טקלה, עו”סית המרפאה החדשה, “בין הצעירות שפגשתי במסגרת הוועדה להפסקת הריון הייתה נערה בת 14, אך לא מעט נערות מעט יותר מבוגרות וגם נשים צעירות שפשוט קיבלו החלטות לא נכונות ומשלמות מחיר לא פשוט. יש גם כאלה שחוזרות שוב ושוב בגלל חוסר הבנה, ידיעה, היעדר כלים להתמודדות או נסיבות חיים שלא מאפשרות להן מוצא מהמעגל הזה. אנחנו פה עבור כולן”. 

דר’ אנה פטרוסב, רופאה בכירה במערך הנשים והיולדות ברמב”ם, הנמנית על צוות המרפאה החדשה:

המרפאה שהוקמה לאחרונה ברמב”ם נותנת מענה לצעירות עד גיל 25, ומעניקה שירות רפואי ושירות פסיכו- סוציאלי מקיף. “הפונות שמגיעות אלינו מבינות שהן מגיעות למקום מבטחים. אנחנו מעודדים שיח פתוח מבלי לעורר תחושת בושה ואשמה. המטופלות שלנו מקבלות בדיקה גניקולוגית, ייעוץ רפואי ופסיכו-חינוכי המותאם לכל אחת ואחת מהן והתאמת אמצעי מניעה שונים, ללא עלות וללא צורך בהפניה. המרפאה מציעה גם ייעוץ ותמיכה רגשית על ידי העו”סית שלנו, תוך כדי הנגשה תרבותית לאוכלוסיות הסיכון והבנה שמדובר בנערות ונשים שזקוקות לתמיכה, הכלה ובעיקר הכוונה. 

הגיל הממוצע לתחילת קיום יחסי מין בישראל הוא 15, שלב בהתבגרות המתאפיין גם בשינויים רבים ומהירים אצל בני נוער, לרבות ההתפתחות המיניות ועליה בעוררות המינית, לצד הרצון להתנסות במיניות ארוטית.

צוות מרפאת הנערות, דר’ אנה פטרוסב ועו”סית טדפלץ’ טקלה (צילום: דוברות רמב”ם)

טדפלץ’ טקלה, עו”סית המרפאה, אומרת:

מיניות היא דבר טבעי וזכות בסיסית לכל אדם, אך יש גם צורך ביישום גבולות, חוקים וכללים, שכן להתנסות הזו יש השלכות. במקרים שבהם בני הנוער מתחילים כבר להתנסות מינית, יש חשיבות גדולה לעודד אותם לקבל מידע אמין על שימוש באמצעי מניעה וקיום יחסי מין מוגן. אנחנו מנסים לא להגיע לשלב שבו אנחנו פוגשים את הנערות והנשים הצעירות בוועדות הפסקות הריון ולהעניק להן את הכלים והידע להימנע מהריונות לא רצויים, עם דגש על אוכלוסיות מסוימות בהן התופעה נפוצה יותר. הסיבות מגוונות – בין אם קבלת החלטות לא נכונה לגבי השימוש באמצעי מניעה, אם בכלל, כמו הבחירה בקונדום על פני גלולות או שילוב שלהם, ושימוש לא נכון בו.

טקלה מוסיפה: יש גם לא מעט חוסר ידע, מיתוסים ובורות לגבי הנושא ובעיקר העובדה שלנערות הללו, שמתביישות ולא רוצות לשתף במה שהן עושות, אין כתובת לשאול שאלות ולהתייעץ. אנחנו הופכים להיות הכתובת הזו. הפונות אלינו לא רשומות. אנחנו מכבדים את הרגישות שקיימת פה ומאפשרים להן לבוא אלינו ללא חשש. 

נערות ונשים צעירות המעוניינות בשירותי מרפאת הנערות ברמב”ם, יכולות לתאם תור באמצעות דוא”ל: t_takale@rambam.health.gov.il

שירותי המרפאה כוללים: 

 1. בדיקה גניקולוגית והתאמת אמצעי מניעה עבור נערות וצעירות עד גיל 25
 2. התקן תוך רחמי – מגיל 18 וגלולות למניעת הריון ללא עלות וללא צורך בהפניה.
 3. בדיקה רפואית חוזרת לאחר התקנת התקן תוך רחמי. 
 4. יעוץ ותמיכה רגשית על ידי עו”ס. 

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. הילה בר אמר/ה

  זה ממש חשוב וכדאי גם להשקיע במידע מקדים על גלולות חירום כמו פוסטינור, אלה, נורלבו – שיכולות למנוע הריון. לדוגמא את אלה אפשר לקחת גם 5 ימים אחרי וזה דוחה את הביוץ, כדאי מאוד שבנות ידעו שיש להן את היכולת לפנות לבית מרקחת ולקנות ללא מרשם רופא.

 2. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  מרפאה חדשה ויפה. בשעה טובה. לילה טוב

 3. רות רגולנט לוי אמר/ה

  יופי של רעיון. נחוץ. חשוב. רותי, עוס”ית

הגיבו כאן לכתבה