את בהריון? כל מה שאת צריכה לדעת על חיסוני קורונה | ד”ר ראובן קידר מבית החולים כרמל עונה על כל השאלות

לאור העלייה במספר הנשים ההרות עם תחלואת קורונה קשה, משרד הבריאות המליץ לתעדף מתן חיסון קורונה לנשים בהיריון

בעקבות ההמלצה נוצרה דילמה בקרב הנשים ההרות אם כן להתחסן או לא להתחסן. על מנת לעשות סדר בנושא אתר חי פה ראיין את ד”ר ראובן קידר, מומחה במיילדות ורפואת נשים ומנהל חדרי הלידה בבית חולים כרמל שענה על כל השאלות החשובות.

חוץ בית חולים כרמל (צילום: דוברות בית חולים כרמל)
חוץ בית חולים כרמל (צילום: דוברות בית חולים כרמל)

התועלת מהחיסון לעומת הנזק הפוטנציאלי מהקורונה

עד כמה החיסון בטוח לנשים בהיריון במיוחד לאור העובדה שנשים בהיריון לא נכללו בקבוצת המחקר של החיסון?

בניסוי המקורי של חברת פייזר אכן לא תכננו לכלול נשים בהיריון, אך מספר בודד של נשים, אשר השתתפו בניסוי, גילו בדיעבד שהן היו בהיריון, בעת הניסוי. היו גם מספר נשים שנכנסו להיריון לאחר מתן החיסון. בשתי הקבוצות האלה לא נרשמו שום תופעות שהיו קשורות לחיסון לא לעוברים ולא לאימהות – זהו בסיס המידע שכרגע יש בידינו.

בנוסף, על סמך מנגנוני החיסון המוכרים למדע, לא סביר, בעינינו, אנשי הקהילה הרפואית, שיהיו תופעות בעלות משמעות לאמא או לתינוק. לכן, מתוך הבנה שנשים בהיריון נוטות להסתבך כתוצאה ממחלת הקורונה יותר מאשר נשים שאינן בהיריון, באותה קבוצת גיל, אנחנו חושבים שהתועלת רבה יותר מהנזק הפוטנציאלי.

אם היינו נמצאים בדעיכה של המגיפה והמספרים היו יותר קטנים, היינו יכולים לדחות את החיסון לנשים בהיריון, אבל לאור המידע שיש בידינו, אין פה פוטנציאל של נזק שישפיע על התפתחות העובר.

האם החיסון יגן על נשים בהיריון?

את זה נדע בהמשך. נכון לעכשיו זו ההגנה הטובה ביותר שניתן להציע לאוכלוסייה ולנשים בהיריון במיוחד.

המלצות על חיסון נשים בהיריון בארץ ובעולם

האם ההמלצה לחיסון לנשים בהיריון ניתנה רק בישראל ?

ההמלצה של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה התבסס על המלצות, אשר נכתבו בניירות עמדה של הבריטים והאמריקאים, שטוענים כי יש להמליץ לחסן נשים בהיריון. אנחנו עדיין מדברים ברמה של המלצה, וההצעה הינה מתוך ידיעה שזה בסדר ועל סמך ההמלצה, האישה היא זו שבוחרת ושוקלת אם כן להתחסן או לא להתחסן.

אנו מודעים לעובדה כי באמת חסר לנו מידע על ההשפעה לטווח ארוך על נשים בהיריון, אבל המידע הזה גם חסר לגבי אוכלוסיות אחרות. אנחנו לא מדברים על חיסון המכיל וירוס מוחלש או וירוס מומת. אנחנו מדברים על חיסון MRNA ואני חושב שצריכים להיות מודאגים יותר מהמחלה מאשר החיסון.

אישה המקפידה על כללי הריחוק

במידה שאשה מקפידה על כללי הריחוק – האם עדיין מומלץ לה להתחסן או להמתין עד אחרי הלידה?

ככל שחולפים הימים, אנחנו רואים שיש אוכלוסייה גדולה של נשים בהיריון שנחשפת ומסתבכת כתוצאה מהידבקות במחלת הקורונה. רוב הסיבוכים מתרחשים בשליש השלישי להיריון. רמת הדאגה צריכה להיות נמוכה מהחיסון וגבוהה מהקורונה. אם אישה מקפידה על הכללים הסיכוי שלה להדבקה הוא נמוך ואז היא יכולה לחכות אחרי הלידה.

תופעות לוואי לאחר חיסון קורונה בקרב נשים הרות

נרשמו תופעות לוואי בארץ אחרי החיסון השני ומדובר בתופעות חולפות. האם התופעות יותר קשות בנשים בהיריון בגלל המערכת החיסונית שלהן, שהיא חלשה יותר?

זה מסוג הדברים שאנחנו לא יודעים. אנחנו מכירים מספיק נשים שקיבלו את החיסון הראשון ומקבלות את השני והכל עבר בסדר. ברור שתהיינה תופעות לוואי, אבל כשמדברים על מחלת הקורונה, ההסתבכות וסכנת החיים הכרוכה בה, אל מול תופעות לוואי של חולשה וכאב מקומי, למשך מספר ימים – אז ברור לכולם מה עדיף…

השגחה על נשים בהריון לאחר קבלת חיסון

האם צריכה להיות השגחה מיוחדת לנשים בהיריון אחרי החיסון ?

אישה בהיריון היא לא אישה חולה, כך שאין השגחה מיוחדת. נכון שהמערכת החיסונית עובדת במידה פחותה, אבל זה לא גורם לה לתופעות יתר או סיבוכים כתוצאה מהחיסון.

טיפול בנשים הריוניות חולות קורונה

אנו עדים לעלייה מתמשכת במספר הנשים בהיריון החולות בקורונה – מה ההגדרה של מצב קשה ומה עושים במצבים כאלה ?

דרגת הקושי בקורונה נקבעת על פי מדדים קליניים הקשורים בנשימה בדרך כלל רמת הסיטורציה והאם הריאות מספקות לגוף חמצן במידה הנדרשת. תבחינים נוספים להגדרת מצב החולה הם אם החולים נזקקים לתמיכה נשימתית וגם מי שמערכות אחרות אצלו נפגעו וכך גם אישה בהיריון.

היריון ולידה

מתיי מילדים את האישה, חולת הקורונה ובאילו מצבים?

קודם כל תלוי באיזה שבוע אותה הריונית נמצאת וגם כמה ההתמודדות עם המחלה מקשה עליה. אם האישה קרובה למועד הלידה ונמצאת בשבוע 34 ומעלה – ייתכן שנשקול להקדים את הלידה, אבל לא בהכרח. לא פעם יש נשים במצב קשה שלא מצליחות לחמצן את עצמן טוב, מה שגורם למצוקה לעובר ואז צריכים להוציא אותו.

מה עם נשים בהיריון צעיר יותר?

נכון לעכשיו ולפי כל העדויות הנגיף עצמו לא עובר לשליה. אלפי נשים ילדו עוברים בראי. חשוב לדעת כי עובר בריא צריך אמא בריאה, אם האמא סובלת מסיבוכים ובעיות נשימה ובעיות בלב זה יכול לגרום לבעיה. זה לא הנגיף שפוגע בעובר, אלא פוגע באמא ובאופן עקיף העובר הוא מושפע מהאמא.

בטיחות היולדת בבית החולים בתקופת מגיפה

היו מקרים בהן יולדות נדבקו מהצוותים הרפואיים. אילו צעדים עושים על מנת לשמור על בטיחות היולדות בבתי החולים ?

אין הרבה מקרים שנשים בריאות נדבקו בתוך בית החולים. היו לנו מצבים שנשים שנחשפו לנשים אחרות שלא ידענו עליהן ואז היינו צריכים להכניס אותן לבידוד. אני לא זוכר שבבית חולים כרמל אישה נדבקה מאיש צוות או מטופלת שלא ידענו עליה.

היו מקרים שנשים הכחישו ולא סיפרו לנו את הכול והן חשפו את האחרות לקורונה ונאלצו להכניס אותן לבידוד לבידוד. זה קרה בעבר ועשוי לקרות בעתיד.

בגלל גל התחלואה הגדול באזור החלטנו לעשות בדיקת סקר לכל הנשים שמתאשפזות ובתוך זמן סביר לקבל את תוצאות הבדיקה. אנחנו דואגים לבודד את אותן נשים עם תוצאה חיובית וכן נשים שיש להן תסמינים הן יולדות במחלקות קורונה ולא במחלקת יולדות רגילות וחשוב לציין כי בחדרי הלידה יש התמגנות מירבית.

יולדת חולת קורונה

האם מפרידים את היילוד מאמא חולת קורונה?

לא. אנחנו מעודדים אותם להיות ביחד וגם להיניק, כי אחרי הלידה נדיר מאוד להדביק את התינוק. אף יילוד לא נדבק בשעת הלידה מאמא חולת קורונה ולא ידוע לנו על דבר כזה.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    כל הכבוד לד” ר ראובון קידר ישר,כוח לך

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור בריאות בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו