עדויות ניצולי שואה מונגשות טכנולוגית לדורות הבאים • מיזם יוצא דופן באקדמית גורדון

דר' אביטל הכט (אלבום אישי)

שימור עדויות ניצולי שואה • פרויקט פיילוט באקדמית גורדון לחינוך

האקדמית גורדון מקיימת בימים אלה פרויקט פיילוט לשימור עדויות ניצולי שואה וחשיפתן במערכת החינוך.

במסגרת הפרויקט, סטודנטים אוספים עדויות של ניצולים או של בני הדור השני ואף השלישי ובונים מערך שיעור המותאם לשכבות הגיל השונות. הסטודנטים עובדים יחד עם הניצולים ובונים את הסיפור לפי הדגשים שהם נותנים בעדות, יוצרים סרטון ומשתפים ביוטיוב. 
בנוסף, כותבים הסטודנטים מערכי שיעור אותם הם מעלים, עם הנחיות למורים, לאתר ייעודי.

במסגרת זו יצרה המכללה קשר עם אוניברסיטת Katho מגרמניה, והציעה לה לבצע פרויקט מקביל לגביית עדויות, מאנשים להם קשר ישיר לדור השני או השלישי בתקופת מלחמת העולם השנייה.

הסטודנטים מהאוניברסיטה הגרמנית יצרו 4 פרויקטים, במסגרתם יחלו לגבות עדות עם תחילת הסמסטר הקרוב. בנוסף, יתקיימו מפגשים בין הסטודנטים הגרמנים לישראלים, בהם יספרו אלו לאלו על חווית הנגשת העדויות וישתפו בתחושותיהם האישיות.

דר' אביטל הכט (אלבום אישי)
דר’ אביטל הכט (אלבום אישי)

דר’ אביטל הכט, מנהלת המרכז לזיכרון השואה באקדמית גורדון:

אנו מאמינים כי הפרויקט ישמש מאגר מידע פתוח למורים אשר יספק להם הדרכה ותמיכה באמצעות המרכז שלנו ויאפשר לבני הדור הרביעי והחמישי להתחבר לתכנים בהתאם לשפה הלימודית הנוכחית.
פרופ’ יחזקאל טלר (צילום יח”צ)

פרופ’ יחזקאל טלר, נשיא המכללה האקדמית גורדון:

שימור זיכרון השואה הוא חובה לאומית המועברת לנו בשם זיכרון הנספים ומורשת הניצולים. חובה זו היא בראש ובראשונה של מערכת החינוך אשר נדרשת להעביר את הזיכרון לדור הבא. בזמן שמספר הניצולים הולך ומתמעט, ברור שהדור הרביעי והחמישי כבר לא ישמעו עדויות ממקור ראשון, ולכן הנגשה איכותית תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים, היא משימה חשובה מעין כמותה.

הגיבו כאן לכתבה