מתקפת החזירים • קליש: "דורשת מרט"ג לטפל בעניין החזירים בחיפה" • רט"ג: "העירייה דחתה את הסיוע שלנו" | צפו

חזיר בר בחיפה (צילום: אמיר ויצמן מורה לנהיגה מחיפה)

רט"ג: "ראשת העיר היא זו שהפסיקה צייד חזירים בחיפה, כידוע לכול"

במשך שנים רבות, הבקרה והפיקוח על חיות הבר בתוך גבולות העיר חיפה הייתה באחריות העירייה. דילול החזירים נעשה תחת אחריות מינהל התפעול. כעת, שנתיים אחרי שהפסיקה את דילול החזירים בגבולות העיר חיפה, ולאור ההתפרצות של חזירים המציפים את רחובות העיר, דורשת קליש מרט"ג (רשות הטבע והגנים) להיכנס לתחומי העיר חיפה ולקחת אחריות על תופעת החזירים.

דיון סוער בישיבת המועצה אמש (ג' 5/1/21) | צפו

קליש דורשת לכידה ופינוי ולא המתה, אך רט"ג מסבירים כי בתרחיש פינוי נדרש קולר מעקב, שעלותו אלפי שקלים ליחידה ושאלת המימון של פינוי כזה עדיין לא נפתרה.

רט"ג: סוכם עם גורמי העירייה שניתן להרדים חזיר שמסוכן לאדם ובמידת הצורך הנושא מאושר.

הודעת עיריית חיפה:

עיריית חיפה תדרוש מרט"ג אישור להרדמת חזירים שאיבדו פחד, העתקתם ושחרורם במקומות מרוחקים.
עיריית חיפה פנתה אתמול (ג' 5/1/21) לרשות הטבע והגנים (רט"ג) וביקשה מהם היתר להרדמה ולהעתקת חזירי בר למקומות מרוחקים מהעיר.
הכוונה היא רק לחזירים מבויתים, כאלה שניזונים בעיקר מבני אדם המאכילים אותם, איבדו פחד מאנשים ולפיכך גם עלולים להיות מסוכנים, כפי שנוכחנו לראות השבוע.

תגובת רט"ג: אוזלת היד אל מול האכלת חזירים, האכלת חתולים לא מבוקרת, היעדר גידור מתאים, אי קיבוע פחים כנדרש והסדרת הגינון העירוני גורמת לכניסת החזירים לעיר ולא ניתן לפתור בעיות אלה על ידי דילול בלבד.

ע. חיפה: מבדיקה מעמיקה שערכה ראש העיר מיום כניסתה לתפקיד, התברר רק לאחרונה, שמשך 12 שנים לא ניתן היתר צייד מסודר לרשות המקומית.

תגובת רט"ג: ראשת העיר היא זו שהפסיקה צייד חזירים בחיפה, כידוע לכול.

ע. חיפה: ההיתר אמור להיות חתום על ידי רט"ג והמשטרה, אך מעולם לא נמצא אישור כתוב של כל גורמים אלה לירות בחזירים בשטחה של חיפה.

תגובת רט"ג: הרשות מעולם לא אסרה המתה של חזירים המסוכנים לאדם.
סוכם עם גורמי העירייה שניתן להרדים חזיר שמסוכן לאדם ובמידת הצורך הנושא מאושר.

ע. חיפה: בנוסף, לאחרונה הוגשה לכנסת הצעה לתיקון החוק לציד. עובדה זו עשויה לחזק את הסברה שככל הנראה החוק הנוכחי מוגבל באפשרויותיו.
עוד גילתה העירייה רק לאחרונה, כי רט"ג הפסיקה ציד חזירים בשמורת הכרמל לפני כעשר שנים, מה שהגדיל את כמות החזירים בחיפה וסביבותיה.

תגובת רט"ג: בישיבה משותפת עם העירייה סוכם כי ניתן שווטרינר ירדים חזירים ויעתיק אותם במידה והם מסכנים חיי אדם. ירי בשטח העיר אינו בסמכות הרשות ונדרש לכך אישור משטרה. לכן הוצעו חלופות.

ע. חיפה: עד כה, רט"ג אסרה על עיריית חיפה להעתיק חזירים למקומות מרוחקים, וכן, שללה רעיונות יצירתיים נוספים שהעירייה העלתה בטענה "הפרת איזונים אקולוגיים".

תגובת רט"ג: לא התקבלה בקשה להעברת חזירים. אם תועבר – נאשר עם קולר.

ע. חיפה: גם הציעה להקצות פקח מקצועי לעיריית חיפה, אולם דרשה מימון מלא שלו על ידי העירייה עצמה. בסופו של דבר החליטה עיריית חיפה לגייס איש מקצוע משל עצמה, בנוסף לאקולוגית ולעובדי הפיקוח שמטפלים בנושא.
עיריית חיפה תמשיך לפעול במגוון ערוצים, במטרה לצמצם משמעותית את כמות החזירים הנכנסים לחיפה. פעולותיה עד כה נושאות פרי, והן כוללות בין היתר גידור, קיבוע והחלפת פחים (עד כה קובעו יותר מאלפיים פחים) ולאחר מתן ההיתר מרט"ג – גם הרחקה של חזירים מהאזור. כמו כן, תימשך האכיפה נגד מאכילי חזירים.

רט"ג: הרשות הציעה לסייע בגיבוש תוכנית מקצועית לטיפול בבעיית החזירים בעיר בליווי פקח ייעודי. העירייה הודיעה לפני שבוע שאינה מעוניינת בסיוע זה.

ע. חיפה: בעירייה מצפים מרט"ג לפעול בכל דרך וללא עכבות כדי לסייע למאמצי העירייה להרחיק לאלתר את החזירים משכונות העיר.

רשות הטבע והגנים התגובה במלואה, כפי שנמסרה לחי פה:

לאור בקשת ראשת העיר שלא להמית חזירי בר אלא להעתיק בלבד, הרשות הסכימה לשתף פעולה עם ניסיון העתקת חזירים אך, ובתנאי שיהיה קולר GPS על החזיר המועתק כדי לראות מה עולה בגורלו, ושלא נגרם לו סבל בלתי סביר.
הרשות מעולם לא אסרה המתה של חזירים המסוכנים לאדם.
סוכם עם גורמי העירייה שניתן להרדים חזיר שמסוכן לאדם ובמידת הצורך הנושא מאושר.
ראשת העיר היא זו שהפסיקה צייד חזירים בחיפה, כידוע לכול.

הרשות הציעה לסייע בגיבוש תוכנית מקצועית לטיפול בבעיית החזירים בעיר בליווי פקח ייעודי. העירייה הודיעה לפני שבוע שאינה מעוניינת בסיוע זה.

אוזלת היד אל מול האכלת חזירים, האכלת חתולים לא מבוקרת, היעדר גידור מתאים, אי קיבוע פחים כנדרש והסדרת הגינון העירוני גורמת לכניסת החזירים לעיר ולא ניתן לפתור בעיות אלה על ידי דילול בלבד.

מאידך כיום יש בחיפה האכלה הגורמת לחזירים מסוימים להפוך להיות תלויים באדם לצורך מזון. אותם חזירים הם המסוכנים.
לא התקבלה בקשה להעברת חזירים. אם תועבר – נאשר עם קולר.

בישיבה משותפת עם העירייה סוכם כי ניתן שווטרינר ירדים חזירים ויעתיק אותם במידה והם מסכנים חיי אדם. ירי בשטח העיר אינו בסמכות הרשות ונדרש לכך אישור משטרה. לכן הוצעו חלופות.

ד"ר עינת קליש-רותם בראיון לחי פה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
ד"ר עינת קליש-רותם בראיון לחי פה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
25 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל הכבוד לך גברת עינת קליש – רותם, ראש העיר חיפה.

 2. מנוכרת ומנותקת אמר/ה

  צריך להזכיר לקליש שמדובר בעיר חיפה ושעליה כראש הרשות מוטלות מלוא האחריות וגם מלוא הסמכות למצוא פתרון לבעיה. הגיע הזמן שתפסיק לספר סיפורים ולתרץ תירוצים. מקומם של חזירי הבר בטבע, לא בתוך העיר. במשך שנים נעשו פעולות דילול חזירים בחיפה ורט״ג שמרה על שתיקה שבהסכמה. הפסקת דילול חזירי הבר נעשתה ביוזמתה של קליש זמן קצר לאחר שנבחרה. אף אחד לא הורה לה להפסיק לדלל חזירים, בטח שלא רט״ג, זאת היתה יוזמה שלה, שבדיעבד הביאה להחמרה במצב עד כדי העדר שליטה. אבל קליש לעולם לא תודה בטעותה. מינוי אקולוגית, פיזור תמרורים צהובים, שימוש במשרוקיות, וקיבוע פחים הוכחו כולם כאמצעים עקרים. אבל קליש וצוק כדרכם הולכים עם הראש בקיר, אטומים לרחשי הלב ולמצוקות של התושבים. מאשימים במחדליהם את כל העולם מלבד את עצמם. הנהגת העיר הנוכחית היא ללא ספק המנוכרת והמנותקת שידעה חיפה מעולם.

 3. שירי אמר/ה

  מחכים בקוצר רוח להרחקת החזירים ולדילולם. לא נעים לחיות בפחד. תפכלו כבר!

 4. יעקב אמר/ה

  אין צורך בדילול, יש צורך בחיסולם.
  ומי אחראי על תושבי העיר, זו העיריה, אזי, שהעיריה תחסל את החזירים בתוך העיר .
  לא רשות הגנים, לא ראש ממשלת בלגיה, לא נשיא הגלקסיה, אלא ראש העיריה.
  יש מספיק נוצרים בארץ, שישמחו לבצע את העבודה ושיהנו מבשר טרי.

 5. שוקי אמר/ה

  קולר שעולה 2500 שקל לכל חזיר , מה עוד ברפרטואר ההזיות של ראשת העיר ?

 6. הודעות דוברות סתמיות אמר/ה

  בקיצור מי שמונעת כרגע פתרון מידי של דילול היא ראש העיר, ומנסה לגלגל לפתחה של רט"ג. רט"ג כמובן לא מטפלת כי זה כבר טופל בעבר על ידי העירייה. וככה כל דובר חסר ערך שולח עוד הודעות לגלגל את הכדור לצד השני והצד השני מגלגל שוב וככה שנתיים הם מתרבים וגדלים ולא נעשה דבר מלבד קצת גדרות ושילוט מצחיק

 7. דין דין אמר/ה

  תמשיכו להתוכח ובינתיים החזירים יתרבו ויחגגו. חזירים צריך לדלל כי הריבוי שלהם עצום.

 8. אדם אמר/ה

  כאשר מטומטמת עם קבלות היא ראש עיר דבר לא יצלח

 9. אמיר אמר/ה

  בקיצור אף אחד לא לוקח אחריות.

 10. מופע האימים של קליש אמר/ה

  צפו בוידאו מישיבת המועצה בגוף הכתבה. דבריה של קליש רצופים בחצאי אמיתות ואי דיוקים, על גבול השקרים. אישה חסרת סבלנות, עצבנית, צעקנית, לא נעימה. לא ברור איך נבחרה.

 11. לימבו אמר/ה

  דין חזיר שתוקף עם ניבים,
  כדין תוקף עם סכין.

 12. קובי אמר/ה

  עדיף שיעבירו את החזירים המגורשים ללבנון כמו מגורשי החמאס בשעתו אולי הם יצליחו לגרש את חיזבאללה מדרום לבנון ויחסכו מלחמה מיותרת ,הרי מוסלמים שיעים לא אוכלים חזיר החזירים יטרידו אותם עד שיברחו מהדרום לצפון

 13. אבי כהן אמר/ה

  החנזירים הם הדבר הכי פעיל בעיר הזאת.
  מישהו חייב לעשות משהו בעיר המתה הזו.
  טוב שראשת העיר לא פונה לחברת קדישה שתעשה פעילות בעיר.

  * מוגש מטעם עמותת תנו לחנזיר לחנזר.

 14. נזק אמר/ה

  קליש עילגת, תוקפנית ובתפקיד שגדול עליה בכמה וכמה מידות. כמה נזק היא עושה!

 15. דינה אמר/ה

  ראש עיר שמנסה להתנהל לפי הספר שלא מתאים בכל מצב. הגנת התושבים ממש לא מעניינת אותה. עד שהיא תסיים את הקדנציה נראה לי שחזירי הבר ישתלטו על העיר…

 16. אריה אמר/ה

  קליש היא זו שיצרה את הבעיה עכשיו היא מנסה לזרוק את הבעיה על כולם אולי במקום לזרוק את האשמה על כולם חוץ ממנה היא סוף סוף תעשה מעשה. לפחות דבר אחד התחדש גן היא מפנימה שהחזירים לא שמעו שהם נעלמו כפי שרק לפני מסםר ימים קליש טענה…

 17. רם אמר/ה

  אוזלת יד, או במילים אחרות אימפוטנציה…

 18. עמנואל אמר/ה

  וואו מזל שאני לא ראש עיר! אין לי מושג איך אפשר לספק את ההמון הנבער, מנסים מתוך מקום של חמלה מנסים למצוא פתרון לבעיה אבל התושבים צועקים, שום מילה טובה לפחות על הכוונות שבאו ממקום של חמלה?

 19. אני אמר/ה

  אפשר לעקר אפשר לסרס. לא צריך להרוג. ענת לגבי חתולים. אני מבעיתים בע'ח הפתרון הוא סירוס ועיקור

 20. יוסף אוהב החזירים אמר/ה

  רשות שמורות הטבע והגנים גוף מושחת ומרושע שמועל בתפקידו להציל לנו את חיות הבר. מחלק רישיונות להרג חיות לכל המרבה במחיר. ולמה בכלל ההתעקשות על משדר GPS את מי זה מעניין לאן מטיילים החזירים. אמרתי מזמן לאסוף את שאריות השוק המיסעדות מטבחי מיפעלים ובתי חולים ולפזר אותם בואדיות. החזירים ילמדו ששם הוא מזונם. וזה פיתרון זול ופשוט. את האנשים יש לחנך לא להיתגרות לא לצלם ולא להקליט את החזירים. פשוט להניח להם לנפשם.
  חיפאים רוצים מעט טבע. לא ניתן לשונאי החזירים להפוך לנו את חיפה היקרה לליבנו למטרופוליטן של מידבר בטון וכרישי נדל"ן בו חיים אנשים מדוכאים שונאי אדם שנוהגים לתבוע את שכניהם כל שני וחמישי כמו בתל אביב.

 21. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  אני קורא מעל אתר חי פה לראשי רשות שמורות הטבע והגנים ועירית חיפה לשבת סביב השולחן ולהגיע לסיכום טוב ומצביע רצון תושבי חיפה בעניין החזירים. צריך להגיע לסיומו של הנושא הזה. אני סומך עליכם על העיריה ורשות שמורות הטב. היו ברוכים.

 22. דודו אמר/ה

  הולכת ומתבררת הגברת הזאת כביזיון הכי גדול שהיה כאן…
  כבר חבל שיונה יהב לא נשאר בתפקיד..
  גב' קליש, מה זה בסה"כ חזיר-בר – זאת מוטציה מגודלת של חולדה!! לחולדה גם צריך רישיון ציד??!
  מה שמתאים לשוויץ, לא מתאים לנו…
  אגב, בשוויץ בתקופת חג המולד יוצאים כולם לצוד חזירים באופן חופשי…

 23. שמי אמר/ה

  מתי יאושר דילול בני האדם??
  זכותם של החזירים לחיות ולהתרבות!

 24. יעל אמר/ה

  רשות הטבע והגנים נתנה רישיון להריגה.
  בושה וחרפה .
  תפקידם להגן על חיות הבר.
  אין אמון במערכת חולה .

 25. AVIC אמר/ה

  השמאלנים נגד גירוש/חיסול חזירים, חוששים לגורלם.
  הם גם נגד חיסונים כי מי שמחוסן מצביע ביבי.

לא ניתן להגיב