730 אלף שקלים – עיצום כספי על מפעל שלא עמד בחוק אוויר נקי

זיהום אוויר (צילום: קרן צור)

הפרו את היתרי הפליטה – וישלמו

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי של 730 אלף שקל על חברת ציפוי האלומיניום ס.ה.ל אלובין מקריית ביאליק, בשל אי-עמידת ארובות המפעל בהוראות חוק אוויר נקי.

המשרד להגנת הסביבה הטיל על חברת ס.ה.ל אלובין עיצום כספי בסך 730 אלף שקל בגין הפרת תנאים בהיתר הפליטה, המחייבים את עמידת ארובות המפעל בנוהל בדיקת מזהמי אוויר בארובה, בהתאם לחוק אוויר נקי. 

שמירה על ארובה תקינה בכל עת, בעלת פתחי דיגום, מרפסות ומשטחי דיגום קבועים וכן אמצעי גישה נוחים ובטוחים אליהם, כנדרש בנוהל, היא בעלת חשיבות רבה לצורך בקרה על הפליטות ושמירה על עמידה בתקני הפליטה בהתאם לחוק. 

חברת ס.ה.ל אלובין מחזיקה במפעל לציפוי פרופילי אלומיניום שממוקם באזור התעשייה של קריית ביאליק. במפעל מתבצעות פעולות של הכנת חלקים לציפוי בתהליכים רטובים, תוך שימוש בכימיקלים וחומרים מסוכנים. 

חה"כ והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל (צילום: לשכת השרה להגנ"ס)
חה”כ והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל (צילום: לשכת השרה להגנ”ס)

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל:

המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה הפרות של חוק אוויר נקי, וימשיך לפעול מול המפעלים המזהמים כדי להביא להפחתת זיהום האוויר. גם הפעם, פעלנו בהליך הרתעתי מול המפעל המזהם, ולא נהסס לעשות זאת בכל פעם שייווצר מפגע לציבור.

נציגי המשרד להגנת הסביבה ערכו סיור פיקוח במפעל למטרת בדיקת התאמת ארובות המפעל להוראות הנוהל. לנציגי המשרד התלוו אנשי המקצוע ממעבדת א.ש שירותי מחקר – מעבדה מוסמכת על-ידי הרשות הלאומית להסמכת מעבדות, לביצוע דיגום של מזהמי אוויר בארובה, והם שערכו את בדיקת תקינות הארובות כנדרש. בבדיקה נמצא, כי ארובות המפעל אינן עומדות בדרישות הנוהל, בניגוד לחוק, וזאת חרף התנאי בהיתר הפליטה המחייב זאת.

במסגרת הסיור נבדקו תשע ארובות שהיו פעילות במפעל. כמעט בכל הארובות שנבדקו במהלך הסיור נמצאו ליקויים של לפחות אחד מהפריטים הנדרשים על-פי נוהלי היתר הפליטה דיגום בארובה, כאשר נמצאו אף ארובות עם יותר מליקוי אחד וחלקן לא היו נגישות.

הפרת החובה להתאמת הארובות לנוהל דיגום עלולה לפגוע באפשרות לערוך פיקוח יעיל על פליטות מזהמים לאוויר דרך ארובות המפעל, ובמצבים מסוימים הדבר עלול לסכל אפשרות לבצע דיגום לרבות דיגומי פתע. חברת ס.ה.ל אלובין השלימה מעת גילוי הליקוי את התאמת כלל הארובות לנוהל בהתאם לחוק.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. פייר מחול אמר/ה

  וואו וואו ממש מרתיע הטיפה הזו .בושה בושה כמה אנשים ישלמו בחייהם על מחדלים מהמפעלים בגלל במקרא כרה משהוא קילקול פה קילקול שם מה לעשות ?

 2. יעקב אמר/ה

  למה התמונה של ב”זן ולא של המיפעל שמזהם בושה של כתבה

 3. אורלי אמר/ה

  כל הכבודעסקים ומפעלם לא על חשבון בריאת הצבור

 4. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  טוב עשה המשרד לאיכות הסביבה בראשות השרה גילה גמליאל.יישר כוח לך גילה.כל הכבוד גילה.

הגיבו כאן לכתבה