תסמיני פוסט קורונה • ברמב”ם יכולים לעזור | מרפאת מעקב חדשה למחלימים מקורונה

ד"ר דותן (צילום מסך: הקריה הרפואית רמב"ם)

נפתחה מרפאת מעקב למחלימים מקורונה • רמב”ם אתכם לאורך כל הדרך

הקורונה עוד פה

מעל 1,200 חולי קורונה טופלו מאז מרץ 2020 ברמב”ם. רבים מהם זקוקים להמשך טיפול גם לאחר שחרורם מביה”ח. בזמן שמבצע החיסון הלאומי יוצא לדרך, ברמב”ם מבהירים: הקורונה עוד פה וצריך להתמודד עם ההשלכות שלה.

גם לאחר שמחלימים

מאות חולי קורונה הגיעו לטיפול ברמב”ם בחודשים האחרונים, וזכו לטיפול מקיף ומסור. למרות אחוזי הצלחה גבוהים בטיפול בחולים השונים, מהקלים ועד הקשים יותר, נראה שרבים מאלו אשר חלו בווירוס, סובלים לעיתים קרובות מסיבוכים ומהשלכות המחלה בטווח הארוך, גם לאחר שחרורם ממחלקות האשפוז.

צוות מרפאת מחלימי קורונה ברמב"ם בפעולה (צילום מסך: הקריה הרפואית רמב"ם)
מרפאת מחלימי קורונה ברמב”ם בפעולה (צילום מסך: הקריה הרפואית רמב”ם)

מרפאה רב-תחומית למחלימים מקורונה

הצורך לתת לאוכלוסייה הזו מענה, גם לאחר שהחלימו מהנגיף, זוהה בתוך פרק זמן קצר, עם הצטברות תלונות ועדויות לנזקי הווירוס לאחר המחלה, כך הוחלט להקים ברמב”ם מרפאה רב תחומית, הפועלת במסגרת מכון הריאות בביה”ח, ותרכז את כל השירותים והצרכים הרפואיים של מחלימי הקורונה.

דר’ יניב דותן, אחראי תחום רפואת ריאות פולשנית וסגן מנהל מכון ריאות ברמב”ם, מסביר:

זה יכול להיות כאבי שרירים, קשיי נשימה שמקשים על איכות החיים, בעיות קרדיולוגיות, נוירולוגיות ועוד. חשוב לזכור שאנחנו עדיין לומדים את המחלה והשלכותיה, אבל כבר יודעים לומר שבלא מעט מקרים, המחלימים נזקקים למענה רפואי מסיבות שונות, גם אחרי שכבר אינם חולים בקורונה. בתחילה היינו רואים אותם במרפאות, בין החולים, אבל ברגע שהבנו שמדובר בצורך הולך וגדל, ההחלטה להקים מרפאה ייעודית הייתה מתבקשת.
 מרפאת מחלימי קורונה ברמב"ם בפעולה (צילום מסך: הקריה הרפואית רמב"ם)
מרפאת מחלימי קורונה ברמב”ם בפעולה (צילום מסך: הקריה הרפואית רמב”ם)

מטופלים מכל קופות החולים ולא רק אלה שאושפזו ברמב”ם

המרפאה שפועלת מזה כמה שבועות, נותנת את שירותיה בימי רביעי ומקבלת מטופלים מכל קופות החולים, אשר לאו דווקא אושפזו ברמב”ם במהלך מחלתם.

במסגרת המרפאה פועל צוות של מספר רופאים ואחיות, הנותן מענה בתחומים רפואיים שונים, לצד שירותי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק.

איך אנחנו יכולים לסייע אם החלמתם מקורונה? דר’ דותן מסביר | (צילום: הקריה הרפואית רמב”ם)

דר’ דותן מוסיף: “מדובר בחולים אשר יכולים לבטא בעיות רפואיות שונות ומגוונות. רמב”ם, כבית החולים הגדול בצפון נותן מענה לכל תרחיש רפואי. במסגרת המרפאה אנו מאבחנים את צרכי המטופלים ומפנים אותם להמשך טיפול על פי הצורך הרפואי. בעתיד הקרוב המרפאה צפויה להתרחב ולהעניק שירותים נוספים תחת קורת גג אחת למטופליה”.

הקורונה עלולה להשאיר חותם לטווח ארוך

רגע לפני שישראל כולה מתחסנת ונראה שסופה של המגפה קרוב יותר מאי פעם, דר’ דותן מבקש לצאת עם מסר חשוב ומבהיר:

יש ביננו עשרות אלפי מחלימים מקורונה, ולצערי, עד שנראה את השפעת החיסון, יהיו חולים נוספים. הקורונה אתנו עוד תקופה מסוימת והיא משאירה חותם לטווח ארוך במקרים רבים. החולים הללו זכאים לבדיקת רופא לאחר שחרורם מבית החולים. אלו מבין המחלימים שמרגישים לא טוב לאחר החלמתם, מוזמנים להגיע אלינו ולהיבדק. אנחנו פה בשבילכם.
 מרפאת מחלימי קורונה ברמב"ם בפעולה (צילום מסך: הקריה הרפואית רמב"ם)
מרפאת מחלימי קורונה ברמב”ם בפעולה (צילום מסך: הקריה הרפואית רמב”ם)

הגיבו כאן לכתבה