רונן נודלמן וראשי הערים מאזור חיפה מגיעים להתחסן בכללית | חיסוני הקורונה בכללית במחוז חיפה החלו! • צפו

רונן נודלמן מתחסן נגד הקורונה במרכז רפואי לין של כללית

מעל חצי מיליון איש יחוסנו על ידי קופ"ח כללית במחוז חיפה וגליל מערבי | צפו

מומחי כללית: מדובר בחיסון בטוח ומציל חיים, עם 95 אחוז יעילות ותופעות לוואי שוליות בלבד.
"בואו להתחסן ולא להסתכן!"

כללית השלימה את ההערכות למבצע חיסוני הקורונה הגדול אי פעם.
רונן נודלמן, מנהל מחוז חיפה וגליל מערבי בכללית, מציין כי רק במחוז זה, שהוא הגדול בארץ, התכנון הוא לחסן למעלה מחצי מיליון מבוטחים (כ-550 אלף איש). מדובר באתגר לוגיסטי גדול, גם לאור מספר המתחסנים וגם בשל האילוצים של אופן אחסון החיסונים, בטמפרטורה נמוכה במיוחד, כך שאי אפשר לפצל מגשים למנות קטנות ויש למצות כל בקבוק חיסון תוך 5 ימים, אז תוקפו פג.

כמו כן, החיסון ניתן בשתי מנות וחשוב לשוב ולהתחסן לאחר 21 יום. לשמחתנו, יש לצוותים שלנו ניסיון רב במתן חיסונים, עריכת מבצעים גדולים והיערכות לשעת חירום. על ידי מערך של מאות אחיות ואחים מיומנים, אותו דאגנו לתגבר על ידי גיוס מאות אנשי צוות מחוץ לארגון. היערכות זו, יחד עם תשתית של מאות מרפאות הפרוסות בכל ישוב ושכונה, יאפשרו לנו לתת את החיסונים במהירות ובזמינות מיטבית.

המבצע נבנה בשלבים, בהתאם להזרמת החיסונים ממשרד הבריאות והיערכות חברת טבע להפצתם ברחבי האזור הגדול. בשלב ראשון, לאחר שהועברה אלינו רק כמות מצומצמת של חיסונים, הפעלנו במהירות שיא שני מוקדי חיסונים גדולים במרכזים הרפואיים לין וזבולון.

בכל מוקד כזה, צוות של כ-7-10 אחיות שמחסנות בו זמנית וגם נוכחות רופא, למקרה שיהיה צורך בטיפול בתגובה חריפה. המוקדים פועלים מידי יום עד שמונה בערב וכן בסופי שבוע. בכוונתנו להפעיל בנוסף, עוד השבוע, מתחמים בסכנין, יוקנעם ומעלות, בתיאום עם משרד הבריאות ולפי כמות החיסונים שיוזרמו אלינו ויאפשרו פתיחת מוקדים נוספים. כמו כן, אנו משתלבים באתרים משותפים לכלל קופות החולים, שעתידים לפעול החל ממחר (22/12/20) בנהריה, שפרעם וכרמיאל.

אולם, נערכנו עם כ-70 תחנות חיסון של כללית, הפרוסות בכל רחבי המחוז, במטרה להגיע למירב הישובים ולהקל על המטופלים. הפעלתן תיושם בהדרגה, בהתאם לכמות החיסונים שתוזרם אלינו.
כמו כן, נחסן בעמדות משותפות לכלל קופות החולים, אותן מקים פיקוד העורף.

פרופ אהוד דודסון עם רונן נודלמן במתחם חיסוני קורונה במרכז רפואי לין

לאחר שהצוותים שלנו ליוו, עד כה, באשפוז בית או במלונית, קרוב ל-25 אלף חולי קורונה, אנו מודעים היטב לכך שמדובר במחלה שעלולה להיות קשה וגם פוגשים בבעיות שמופיעות לאורך זמן לאחר ההחלמה, ועבורן הקמנו מחלקת פוסט קורונה. לכן, חשוב לנו לעודד את המטפלים שלנו להתחסן.

אני דאגתי להתחסן כדוגמה אישית, מיד בתחילת המבצע ביום שני (21/12/20) וכך גם כל חבריי להנהלת המחוז והצוותים שלנו, שהיו ועדיין, בסיכון גבוה להידבק בקורונה, כי הם בקו הטיפול הראשון.

דאגנו כבר לשלוח מסרונים לכל מבוטחי הכללית בני ה-60 ומעלה, שנקבעו כקבוצת המתחסנים הראשונה, וניתן לזמן באפליקציה של כללית באתר, בטלפון – 2700*, ובנתב ייעודי בטלפון המרפאה. אנו מודעים לכך כי בשל ההיענות הגבוהה שיש לשמחתנו, מעת לעת אנשים נתקלים בקשיים. אנו עם "אצבע על הדופק", מגיבים לתקלות ופותרים אותן בתגובה מידית. אנו מקווים שבימים הקרובים תוזרם אלינו כמות גדולה של חיסונים ואז נוכל גם לפתוח יותר תורים ועוד אתרי התחסנות, כי אנו בהחלט ערוכים לכך.

ד"ר לילך דולב (צילום: דוברות כללית)
ד"ר לילך דולב (צילום: דוברות כללית)

ד"ר לילך דולב, סגנית המנהלת הרפואית של כללית במחוז, מסבירה:

מדובר בבשורה בריאותית של ממש: עד כה חלו בקורונה 74 מיליון איש ברחבי העולם ונפטרו ממנה 1.6 מיליון. אם 70% מתושבי ישראל יתחסנו, נהנה מחיסון עדר שיאפשר חזרה לחיים שהכרנו לפני הקורונה. מדובר בחיסון שיעילותו גבוהה, כפי שנמצא בבדיקות שנערכו על למעלה מ-44 אלף נסיינים. הוא יעיל ב-95% מהמקרים, הרבה מעבר לאחוז הסף שקבע ה-FDA. חשוב מזאת, בשונה מחיסונים אחרים, שיעילותם יורדת בגילים מתקדמים, חיסון זה יעיל באותה המידה גם במבוגרים – זו בשורה משמחת, מאחר שעיקר התחלואה הקשה והתמותה הן בקרב בני 65 ומעלה.

בנוסף, בעוד רוב החיסונים המוכרים לנו מבוססים על הזרקת נגיף מוחלש או מומת, הרי שבחיסון זה, שהוא פרי פיתוח חדשני, אין מחדירים כלל נגיף, אפילו לא חלק ממנו. מכניסים קוד שמוביל ליצירת חלבון הספייק של הווירוס, וכך הגוף מייצר נוגדנים לנגיף הקורונה. הקוד עצמו מושמד בתוך מספר שעות.

דר" דולב מוסיפה: "מדובר בחיסון פורץ דרך, אך בניגוד לרושם שנוצר, הוא פרי פיתוח שהחל כבר בשנות ה-90, ותודות לכספים שהזרימו ממשלות בעקבות המגפה, התאפשרה השלמת הכנתו ובדיקתו במהירות, אך בפירוש ללא כל קיצורי דרך מדעיים.

אשר לתגובות הלוואי, הן מעטות ושוליות, דומות לאלו שיש בעת קבלת חיסונים אחרים, כמו כאב בנקודת ההזרקה, חולשה ועייפות שחולפות בתוך יממה. כידוע, חיוני לקבל עוד מנת חיסון בחלוף 21 יום לאחר החיסון. המועד השני נקבע בעת הזימון הראשון או בעמדת החיסון. לאחר המנה השנייה תיתכן תגובה קצת יותר מורגשת, עדות לכך שבגוף יש כבר נוגדנים פעילים, אך גם זו חולפת במהירות".

אלי דוקורסקי, ראש העיר קריית ביאליק הגיע להתחסן בכללית | צפו

בשלב ראשון החיסון ניתן לבני 16 ומעלה

בשלב זה, החיסון ניתן רק לבני 16 ואילך. ההחלטה על מתן החיסון גם לילדים, נשים הרות ומניקות תינתן בהמשך, לאחר שיושלמו בדיקות נוספות בפייזר. למטופלים שפיתחו בעבר תגובה אלרגית קשה מאד (אנפילקסיס), מומלץ בשלב זה להימנע מהחיסון.

מעבר לחשיבות הבריאותית הגדולה בקבלת החיסון, הרי שמי שישלים את שני החיסונים, יהיה זכאי לאחר כשבוע, לדרכון ירוק הפוטר מבידוד לאחר חשיפה לחולה, וכן מבדיקת קורונה לפני כניסה ל"אי ירוק".

כללית מייחסת חשיבות רבה להגברת ההיענות לחיסון ועורכת מבצע הסברה מקיף, כולל גיוס ראשי ערים לקבלת החיסון כדוגמה אישית.

ראש העיר נשר רועי לוי, מתחסן נגד הקורונה במרכז רפואי לין של כללית
ראש עירית קרית אתא יעקב פרץ מתחסן נגד הקורונה במרכז רפואי לין
ראש עירית קרית אתא יעקב פרץ מתחסן נגד הקורונה במרכז רפואי לין
ראש מועצת זבולון עמוס נצר מתחסן נגד הקורונה ברכז רפואי לין של כללית
ראש מועצת זבולון עמוס נצר מתחסן נגד הקורונה ברכז רפואי לין של כללית
ראש עיריית טירת כרמל אריה טל מתחסן נגד הקורונה במרכז רפואי לין. דוד חורש
ראש עיריית טירת כרמל אריה טל מתחסן נגד הקורונה במרכז רפואי לין. דוד חורש
7 תגובות
 1. אביבה אראל אמר/ה

  *2700 בכלל לא עונים…….כך גם באפליקציה……ניתן צאנס עוד שבוע
  לזמינות לתור.

 2. יוסלה אמר/ה

  המוקד של *2700 לא עונה. האתר של הכללית לא שווה. הכל עוד ישראבלוף. אין שום היערכות ושם כלום. חכו לחיסון עוד חצי שנה. כל דבר במקום הזה בלוף ושקר.

 3. חיפני אמר/ה

  בעוד עשור, כשנדע כמה חלו למרןת החיסון וכמה מצו ממנו, נשקול אם להתחס . עד אז, שאחרים חהיו חולדות מעבדה אנושיול.

 4. זיאד אמר/ה

  למה לא ניסו על עכברי המעבדה בעירית חיפה. יש הרבה מהם, הם מוכנים לעשות הכל, ובאם כמה יחסרו אף אחד לא ירגיש.

 5. דוד אמר/ה

  שאלה.
  רונן הזה מעל גיל 60 ואו בקבוצת סיכון, אולי הו מקונבן?

 6. שאלה אמר/ה

  מסתבר שיש קבוצות סיכון ויש קבוצות קימבון
  למה ראש העיר נשר גבר צעיר בריא בלי מחלות רקע צריך להתחסן ראשון?

 7. אריה אמר/ה

  מדוע אין פתרון לחיסון חולה אלצהיימר המרותק למיטתו בביתו ומאחים להביאו למרפאה ?

לא ניתן להגיב