החיילים קצת פחות בודדים עכשיו • פרויקט “חדר משלהם” בחיפה

מירי בלבול (צילום: סלי בן אריה)

האהבה שלה בונה להם חדר, גם בלב

פרויקט ההתנדבות הקהילתי ‘חדר משלהם’ אותו מובילה מומחית ההום סטיילינג מירי בלבול, כובש את אזור הצפון ובפרט את חיפה, ונותן אור ותקווה עבור אלה שהחיים טרקו בפניהם את הדלת. כך זה נראה

שנה 2020 מגיעה לקיצה והיא ללא ספק היתה קשה ומאתגרת עבור כל אחת ואחד מאתנו, אך אם נעצום לרגע עיניים ונדמיין כיצד חוו אותה חיילים בודדים שעזבו משפחות וחיים לבדם, נשים ונערות שיצאו ממעגל הזנות וגרות במרכזי שיקום, או על ילדים שהוצאו מבתיהם בצו בית משפט וחיים במוסדות רווחה – התמונה שמצטיירת קשה וכואבת במיוחד.

מירי בלבול, מחלוצות ההום סטיילינג בישראל ומובילת פרויקט ההתנדבות ‘חדר משלהם’ לא עצרה את העשייה גם במהלך המשבר. היא ותלמידי ביה”ס סקולה שבבעלותה, המשיכו ליצור, לשפץ, לחדש ולאבזר את חדריהם של אלה שזקוקים יותר מהכל ליד מכוונת, אכפתיות ותמיכה, גם כאן אצלנו, באזור הצפון ובחיפה.

אלה שזכו בחדר חדש במסגרת הפרויקט, מספרים שהמחווה המרגשת מפיחה בהם תקווה ומציפה את חייהם באור חדש ובהיר הרבה יותר. בימים אלה ממש, השיקה בלבול במסגרתו, כך היא מקווה, יגויסו כספים לפרויקטים קהילתיים חדשים שיתקיימו במהלך 2021. 

כש”בית” הוא חלום לא מושג

מסתבר שמיטה נוחה, ארון בגדים, קירות צבועים ותאורה תקינה, דברים שנראים למרביתנו טריוויאליים לחלוטין, אינם מובנים מאליהם עבור אחרים: ברחבי ישראל חיים כיום עשרות אלפי גברים, נשים, בני נוער וילדים שעבורם בית הוא בגדר חלום בלתי מושג. מירי בלבול, מומחית ההום סטיילינג הפכה בשנים האחרונות שם נרדף לחיבור אמיתי וערכי בין עיצוב וקהילה, פועלת כדי לשנות עבורם את המציאות ולהיטיב את שיגרת חייהם. היא מאמינה שחללים מטופלים, צבע, אור ואביזרים עושים את שלהם ויש בהם את הכוח לרומם וגם לשקם במקרים מסוימים.  

דירת החיילים הבודדים בחיפה שעיצבו מירי בלבול ותלמידיה (צילום: סקולה)
דירת החיילים הבודדים בחיפה שעיצבו מירי בלבול ותלמידיה (צילום: סקולה)

להחזיר לקהילה

בזמן שהקורונה שינתה תכניות לכולנו וגרמה להקפאה ולביטול פרויקטים, רבים בלבול המשיכה לשדר עסקים כרגיל ורגע לפני סיומה (כך אנו מקווים), היא מקדמת במרץ פרויקט גיוס המונים, במסגרתו היא מקווה לגייס את הקהל לסייע במימון פרויקטים חדשים שעתידים להתבצע בשנת 2021. זאת במסגרת אתר giveback- מחזירים לקהילה. 

“בחרתי לא ליפול למקומות של עצב, שביזות וחרדה”, מסבירה בלבול. “כמו כולם השבוע הראשון היה סוג של שוק גם עבורי, אבל אחרי שהסתגלתי לסיטואציה החדשה והבנתי שהיא לא הולכת לשום מקום בקרוב, בחרתי לנצל את הסגר הראשון ליצירה ופיתוח פרויקטים וקונספטים חדשים”.

כך, במהלך הסגר הראשון והשני, המשיכה בלבול ליזום ולקדם פרויקטים התנדבותיים חדשים. מהבולטים שבהם הוא מיזם צו 8 למעצבות, במסגרתו התנדבו מעצבות “סקולה” לייעץ וללוות מרחוק משפחות, הורים וילדים ולעזור להם לשדרג את חדרי הילדים בעזרת דברים קיימים בבית.

כשחיילים בודדים נשארים בבסיס גם בחגים…

בד בבד היא ותלמידיה המשיכו להגיע לערים וישובים ברחבי הארץ, בהם חיפה.
באחת משכונותיה הוותיקות של העיר, קיבלו דירה עבור חיילים בודדים, כשקירותיה מתקלפים וסדוקים וכולה במצב של הזנחה, לאחר ששנים איש לא גר בה. העומד מאחורי שיתוף הפעולה המבורך הזה הוא נועם אביטל, מנהל קבוצת הפייסבוק “אנשים טובים למען חיילים בודדים”, אביטל עצמו הוא חייל בודד לשעבר. הודות לקבוצה זוכים חיילים בודדים רבים, שמגיעים ללא עורף משפחתי, למרחב מגורים מכובד, אחרי שמצאו את עצמם מעבירים גם שבתות וגם חגים ומועדים בבסיסים, פשוט כי לא עמדה בפניהם ברירה. 

דירת החיילים הבודדים בחיפה בעיצובם של מירי בלבול ותלמידיה (צילום: סקולה)
דירת החיילים הבודדים בחיפה בעיצובם של מירי בלבול ותלמידיה (צילום: סקולה)

בלבול מסבירה:  

הרעיון הוא לתת לאותם חיילים בסיס איתן, מקום שיהווה עבורם בית. קיבלנו את הדירה כשהיא ריקה לחלוטין, פרט לארון ופסנתר ישנים, שגם בהם השתמשנו. מה שעמד לנגד עיננו היה ליצור עבורם מרחב דינמי, שמח וצבעוני, שיקלע למכנה משותף כמה שיותר רחב, יגרום להם להרגיש נפלא כבר מהשנייה הראשונה שהם נכנסים אליו ויהווה מקור להטענת מצברים בזמן שעומד לרשותם עד שהם שבים לבסיס. הדרישה היתה כה גבוהה, ובפועל, נוצר מצב שלאחד החיילים לא היה חדר. לטובת העניין הסבנו את חדר הכביסה המקורי לחדר שינה מפנק ונעים לכל דבר. 
בלבול ותלמידותיה בפעולה (צילום פרטי)
בלבול ותלמידותיה בפעולה (צילום פרטי)

הגיבו כאן לכתבה