משבר ההטרדות המיניות: "משטרת חיפה תצא מהמשבר הזה מחוזקת"

כך אמר מפקד תחנת חיפה נצ"מ אבי אדרי, בראיון לחי פה. בשבועיים הקרובים תגיע לתחנת חיפה יועצת לענייני נשים במשטרה ותרצה בפני שוטרי ושוטרות התחנה, ותיתן להם כלים להתמודד עם התופעה שפגעה בתדמית הארגון שחובק 30,000 שוטרים ושוטרות שעושים לילות כימים כדי לשמור על שלום וביטחון הציבור.

נצ"מ אבי אדרי בריאיון לסמר עודה. צילום: באסל זהר. HD-1080P

אין ספק כי המשבר שנוצר במשטרת ישראל בעקבות גל ההטרדות המיניות שעלו לכותרות בחודשים האחרונים, משפיע על 30,000 השוטרים והשוטרות בארגון שעושים לילות כימים כדי לשמור על שלום וביטחון הציבור. משבר שלא היה ניתן שלא להזכיר אותו במהלך כנס סיכום שנת עבודה 2014 של תחנת חיפה שכלל לא מעט הומור ברוח התקופה, כי חייבים לשמור על אופטימיות, ובו הוצגו נתונים והשיגים מרשימים, והוענקו תעודות הוקרה לשוטרים ושוטרות שביצעו את עבודתם במסירות ובהצטיינות ותרמו להשגת הנתונים המרשימים.

לצד הנתונים המרשימים עדיין לשוטרים זה לא פשוט

מפקד תחנת חיפה נצ"מ אבי אדרי: "לשוטרים זה לא פשוט. זה התפקיד שלנו כהנהגה והתפקיד שלי כמפקד תחנה ליצור אווירה נכונה ולא לתת למשבר הזה להעיב על הנתונים ובטח לא על התחנה. יש לי שוטרים טובים, שוטרים מסורים, הנהלה ומפקדים מסורים ברמות שמקריבים את עצמם לטובת המשטרה. אני חושב שאיפה שעובדים אין ריכולים. המשבר הזה משבר שיחלוף ומשטרת חיפה תצא מכל המשבר הזה מחוזקת".

הרצאות וכלים להתמודדות עם תופעת ההטרדה המינית

לשאלת חי פה כיצד בתחנת חיפה מתמודדים עם המשבר בארגון ואם בכוונתם לגבש תוכנית שתכלול הרצאות בנושא, אמר מפקד התחנה נצ"מ אבי אדרי: "הזמנתי את היועצת לענייני נשים של המשטרה שתגיע לכאן בשבועיים הקרובים כדי שתיתן הרצאה לשוטרי ושוטרות התחנה, ולתת כלים איך להתמודד עם תופעת ההטרדה מינית – איפה הגבול עובר, מתיי זה חיזור לגיטימי בין שוטר לשוטרת, חיזור לגיטימי אפילו בין קולגות. אבל אני חושב שפה זאת לא הבעיה, לכאורה יש כאן איזושהי בעיה בפיקוד שהיא תופסת את הכותרת, אבל זה לא מה שמייצג את המיקרוקוסמוס של מה שקורה במשטרת ישראל. שאף אחד לא יחשוב ש-30,000 שוטרים בארגון הזה או 450 שוטרים בתחנת חיפה זה מה שמתעסקים בו, זה בשולי השוליים ובכלל בתחנת חיפה לא קרה כלום. אני לא יודע אם זה בגלל ההנהגה פה או בגלל טיב היחסים שיש פה בין השוטרים לבין השוטרות, או בגלל שהם מבינים איפה הגבול עובר, ואני גם לא יודע אם זה בגלל משהו שעוד לא יצא לאוויר העולם. אני כן יכול להגיד שבאחריות שלי זה פעם אחת לבוא מול השוטרים וכמו שאני דורש מהם בהיבטים מקצועיים אחרים לקיים את שגרת העבודה, אני כן אומר להם השכם וערב מאז המשברים האחרונים והאירועים האחרונים שזה דורש מאיתנו בדק בית, דפוסי התנהגות שוליים כל מיני דברים שהיו רגילים אליהם בפתיחות הדעת או בדברים אחרים שעושים אותם וזה מה קורה היום".

"יש בזה צביעות מסוימת של התנהגות האנשים כאן, דבר שמעכיר את האווירה, ממשיך ומוסיף אדרי, אבל בגדול מבינים שפעם אחת יש את חובת הדיווח, שזה מה שאני דורש מכולם, שאם יש אירוע כזה הם מחויבים לדווח, ופעם השניה לעשות את ההבחנה הנדרשת שבין עבודה משותפת שבין שוטרים שוטרות – קצינים קצינות – פקודים פקודות וכן הלאה, לבין מה שנדרש שם ואני חושב שכולם מבינים היום שבמידה מסוימת אי אפשר להמשיך באותה הדרך".

בסיום התקופה הזאת משטרת ישראל תהיה יותר מחוזקת ברמת המוסר והערכים

"בסיום התקופה הזאת משטרת ישראל תהיה יותר מחוזקת ברמת המוסר והערכים, תהיה שלמה בעניין הזה, ואני חושב שאנחנו צועדים יותר טוב ומי שחושב שזה מתחיל בדרגות נצ"מ תנ"צ ניצב הוא טועה, זה מתחיל בדרגות הרבה יותר נמוכות. התקשורת היום תופסת יותר את העין ואת האוזן להתעסק בדרג הבכיר, זה מתחיל ברכילות והעברת ואטסאפ וכל מיני דרכים שאני לא אתן להם במה כאן בתחנת חיפה. אנחנו ממגרים כל מיני תופעות שלא צריכות להיות", סיכם אדרי.

003-_אבי_אדרי.JPG

מפקד תחנת חיפה, נצ"מ אבי אדרי. צילום: סמר עודה

לא ניתן להגיב