זיהום דלק נתגלה בנחל הקישון

פקחי המשרד להגנת הסביבה איתרו את זיהום הדלק שדלף מבסיס רמת דוד, כתוצאה ממי הגשים, ודרשו מהבסיס לאתר מקור המפגע ולהביא להפסקתו המידית.

002-_דליפה_דלק.JPG

צילום: אולגה ודוב – רשות נחל הקישון
במשרד להגנת הסביבה התקבל שלשום דיווח על זיהום דלק בתעלת ניקוז המוליכה לנחל הקישון, בסמוך לבסיס רמת דוד. צוות המשרד הגיע מיד למקום וגילה כי כתוצאה ממי הגשמים, זרם דלק מהבסיס דרך תעלת הניקוז. המשרד דרש מהבסיס לאתר מקור המפגע ולהביא להפסקתו, להניח אמצעים לצמצום התפשטות הזיהום ולשאוב את שאריות הדלק. בעת שהיית צוות המשרד במקום לא נצפתה זרימה נוספת של דלק מהבסיס.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר, כי הגעת אמצעי השאיבה התעכבה, וטרם אותר מקור הזיהום. במקביל פעל פקח רשות נחל הקישון להניח סופגנים במקומות בהם נקווה דלק לאורך תעלת הניקוז מחוץ לבסיס.

עוד מציינים במשרד, כי אירוע הדליפה מצטרף לשורה ארוכה של זיהומי קרקע ומים מדלק שאירעו בבסיס בשנים האחרונות. בעקבותם, זומן בתחילת החודש מפקד הבסיס לשיחת הבהרה בעקבות התנהלות לקויה ובלתי מספקת, בכל הקשור בעמידה בדרישות המשרד לעניין פעולות נדרשות למניעת זיהום קרקע ומים מדלקים.

בבירור העובדתי שייערך בקרוב, יידרש הבסיס לנקוט בכל האמצעים הנדרשים במועדים סבירים על מנת למנוע הישנות אירועים מסוג זה ולאתר ולטפל בקרקעות שזוהמו בעבר.
003-דליפת_דלק.jpg

דליפת הדלק צילום: אריאל בן עמי
שרון_ניסים.jpgמנכ"לית רשות נחל הקישון, שרון נסים, מסרה לחי פה: "ממונה הפיקוח של רשות נחל הקישון, אלון בן מאיר, גילה זיהום של דס"ל בנחל קישון ופעל לעצירת הזיהום וטיפול בו וכן גילוי מקור המפגע. הופעל על ידו נוהל טיפול באירועי זיהום, דבר האירוע דווח לכל הגורמים הרלוונטיים במשרד להגנת הסביבה ונלקחו דגימות ממי הנחל וממקור הזיהום. לצערינו, מדובר במפגע חוזר שמקורו בבסיס חיל האויר ברמת דוד. לזיהום בדלקים יש השפעה שלילית על המערכת האקולוגית בנחל וקיימת פגיעה בשוכניו. הרשות תפעל למיצוי הדין עם האחראים למפגע ותדרוש ביצוע פעולות למניעת הישנות מקרים מסוג זה בעתיד".

מדובר צה"ל נמסר לחי פה בתגובה: "צה"ל רואה חשיבות רבה בהגנת הסביבה ומשקיע משאבים רבים בתכנון, ביצוע ותיקון ליקויים קיימים. כל אירוע חריג נבדק לגופו ומופקים ממנו הלקחים הרלוונטים. אמש התקבלה בחיל האוויר תלונה על שרידי דלק בנחל מחוץ לבסיס רמת דוד. למקום הוזנקו כלל הכוחות הרלוונטים לטיפול באירוע מסוג זה, ביניהם נציגי המשרד להגנת הסביבה. במקביל לטיפול בכתם עצמו, בוצעו בחינות מקיפות למערכת הדלק בבסיס אשר העלו כי לא הייתה נזילת דלק מהמערכות".

נפתולי_הקישון_-_מבט_מהמוחרקה_01.JPG

נפתולי הקישון בין רמת דוד לטבעון – האזור שהזדהם – מבט מהמוחרקה

לא ניתן להגיב