משבר האקלים: תכניות פעולה להיערכות לשינוי אקלים ואנרגיה מקיימת בחיפה – מאיץ הרשויות של משרד האנרגיה

שקיעה בחופי חיפה (צילום: נביל נסראלדין)

חיפה נבחרה להשתתף במאיץ הרשויות של משרד האנרגיה לגיבוש תכניות פעולה להיערכות לשינוי אקלים ואנרגיה מקיימת.

משרד האנרגיה הודיע היום לעיריית חיפה שהיא אחת מתוך 12 רשויות מקומיות ואשכולות, שנבחרו בקול קורא, לגיבוש תכניות פעולה להיערכות לשינויי אקלים ואנרגיה מקיימת בשלטון המקומי. הייעוץ שתקבל העירייה במסגרת המאיץ יסייע לה לייצר אנרגיה נקייה, להתייעל באנרגיה ולהסתגל באופן מרבי לאקלים המתחמם והמקצין, תוך פיתוח חוסן אקלימי והגדלת השגשוג המקומי. לקול הקורא ניגשו 30 רשויות מקומיות.


שר האנרגיה, ד”ר יובל שטייניץ, מסר לחי פה:

“מדובר במהלך היסטורי שבו מקבלת עיריית חיפה את האחריות, הסמכות והזכות להתמודד עם שינויי האקלים על ידי התייעלות אנרגטית, מעבר לייצור חשמל מאנרגיית השמש, הקטנת פליטות מזהמים, פריסת נקודות טעינה לרכבים חשמליים ומהלכים נוספים. שוחחתי עם ראש העיר עינת קליש רותם והודעתי לה כי משרד האנרגיה בראשותי יעניק לחיפה בשנה הקרובה מעטפת נרחבת של תכנון וייעוץ מקצועי, והחל מהשנה הבאה גם סיוע תקציבי לקידום מהלכים מסוג זה. הקצאת המשאבים לטובת האצת והעצמת רשויות מקומיות נעשית על בסיס תחרותי ואין לי ספק שכאחת מהזוכות בתחרות תוכל חיפה לבצע קפיצת דרך משמעותית בתחומים חשובים אלו, ולהיעזר בסיוע ממשרד האנרגיה בצורה שתתרום לאיכות החיים, לרווחת התושבים ולהשגת האתגרים הארציים במשק האנרגיה, כמו למשל 30% ייצור חשמל מאנרגיית השמש”.

ד"ר יובל שטייניץ (צילום: דוברות משרד האנרגיה)
ד”ר יובל שטייניץ (צילום: דוברות משרד האנרגיה)

ראש עיריית חיפה, ד”ר עינת קליש רותם, מסרה לחי פה:

האמון שניתן לחיפה יאפשר להנהלת העיר להוביל מהלך בתחום משמעותי כל כך לעתיד האנושות כולה. את תוצאותיו הרות האסון של שינויי האקלים כולנו חווים בהתחממות הגלובלית, שריפות ענק, הצפות ועוד. בזכות התכנית נוכל לשפר את ההיערכות שלנו להתמודדות עם כל אלה, למתן נזקים ולקדם אנרגיות נקיות יותר”.

עינת קליש (צילום: ירון כרמי)
עינת קליש (צילום: ירון כרמי)

יועצים, מומחים וכלים ייעודיים

הסיוע שתקבל חיפה יינתן על ידי יועצים ומומחים בתחום, ותוך שימוש בכלים ייעודיים שמגובשים לצורך התהליך. ראשית, תמפה העירייה את שינויי האקלים ואת פליטות החממה בשטח הרשות, וכמענה לכך יגובשו תוכניות פעולה שיסייעו לה להיערך לשינויי האקלים ולהפחית את הפליטות תוך שאיפה להגיע ל-30% ייצור אנרגיה מתחדשת עד 2030, בהתאם לחזון משרד האנרגיה. הרשות תעשה זאת, בין היתר, באמצעות התקנת פאנלים סולאריים על מבני ציבור ומשקי בית פרטיים, התייעלות באנרגיה בתשתיות העירוניות, הצללת רחובות, סלילת שבילי אופניים, הקמת עמדות טעינה לכלי רכב חשמלי, נטיעת עצים ברחבי הרשות ועוד. התוכניות שיגובשו למשך תקופה של שנה, יסייעו לחיפה להתמודד עם אירועי קיצון הנובעים ממשבר האקלים ויפחיתו משמעותית את העלויות הנדרשות בהתמודדות עם האירוע בזמן אמת. בנוסף, התוכניות יביאו לשיפור משמעותי באיכות החיים של התושבים ולהגדלת ההכנסות של הרשויות המשתתפות.

קול קורא זה הוא צעד נוסף במסגרת התכנית הלאומית להיערכות לשינוי אקלים ואנרגיה מקיימת שמוביל המשרד בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה ומשרד הפנים. בנוסף ל-12 הרשויות שנבחרו למאיץ, במסגרת “התוכנית לחיזוק החוסן האזרחי בשדרות וביישובי עוטף עזה לשנים 2021-2022”, הוקצה תקציב לגיבוש תוכניות פעולה להיערכות לשינויי אקלים ואנרגיה מקיימת בשדרות, שער הנגב, אשכול, חוף אשקלון ושדות נגב.

העברת משקל העשייה לשלטון המקומי מתרחשת כיום ביותר מ-1,000 ערים בעולם, שכבר מקדמות תכניות לשינוי אקלים ואנרגיה מקיימת, וחלקן אף מקדם יעד של 100% שימוש באנרגיה מתחדשת.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    האימון ,שניתן לעיר חיפה בזכות הנהלת העיר בראשות ד”ר עינת קליש רותם,ראש העיר וחברי מועצת העיר.כל הכבוד לכם.

  2. יעל אמר/ה

    מעולה. חיפה יכולה להוביל בפעולה להתמודדות והערכות למשבר האקלים. מקווה לעשיה משמעותית לטובת כולנו

הגיבו כאן לכתבה