יום האיידס הבינלאומי | ירידה במספר המאובחנים החדשים ל-HIV • ד”ר אדוארד שחר בראיון לחי פה

ד”ר אדוארד שחר, מנהל היחידה לאימונולוגיה קלינית בקריה הרפואית רמב”ם, המורכבת ממרפאת איידס ומרפאה לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית בראיון לחי פה לרגל יום האיידס הבינלאומי המצויין היום 1/12/20 ברחבי העולם.

ירידה במספר המאובחנים החדשים ל-HIV במכון האיידס ברמב”ם כ-15% לעומת 2019

ד”ר שחר, מספר בראיון לחי פה כי נרשמה ירידה בשנה האחרונה (2020) במספר המאובחנים החדשים ל HIV ירידה של כ 15% לעומת 2019 והסיבה לכך ככל הנראה היא הקורונה והסגרים שהיו וגרמו לאנשים פחות להגיע.

על פי נתוני מכון האיידס ברמב”ם, עד לחודש דצמבר 2020 נקלטו 127 מטופלים חדשים, ביניהם חולי איידס ונשאי נגיף ה-HIV, זאת לעומת 141 מטופלים חדשים שטופלו במכון במהלך 2019. ברמב”ם מציינים כי ב-2008 נקלטו במרפאת האיידס בביה”ח 66 מטופלים חדשים. ב-2017 הנתון הזה עלה ל-136 וב-2018, המשיך הנתון לגדול כאשר רק עד סוף חודש ספטמבר כבר נקלטו במרפאת ביה”ח 134 מטופלים חדשים.

על פי נתוני המחלקה לשחפת ואיידס במשרד הבריאות בשנת 2019, דווחו 388 מקרים חדשים. מדובר בירידה של 10.2% לעומת שנת 2018. הירידה נצפית ברוב האוכלוסיות בסיכון, חזרה למגמת ירידה  שהייתה קיימת בשנים 2013-2016.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

ידוע כי ישנם מספר סיבות להידבקות באיידס. מה היא הסיבה העיקרית להידבקות באיידס בשנים האחרונות?

הסיבה העיקרית היא קיום יחסי מין לא מוגנים. ואת זה אנחנו רואים בכל האוכלוסיות ובכל קבוצות הגילאים צעירים ומבוגרים.

מהפכה תרופתית ומחקרים פורצי דרך – זריקה אחת לחודשיים

מה הן החידושים בכל הקשור לטיפולים בנשאי HIV?

מחלת האיידס כבר לא הורגת. זאת הודות למהפכה התרופתית ומחקרים פורצי דרך שנעשו בשנים האחרונות. מחלת האיידס הפכה ממחלה קטלנית למחלה כרונית. ואם פעם דיברנו על טיפול שכלל קוקטיל של תרופות ובכמויות שהיוו נטל על המטופלים, כיום אנחנו מדברים על טיפול של כדור אחד ביום. מדובר בטיפול יעיל שמקל על המטופלים ומשפר את איכות החיים שלהם. אנחנו מקווים שבשנה הבאה כבר נעבור לטיפול בזריקות. מדובר בזריקה שתינתן למטופל אחת לחודשיים וזו בשורה מדהימה.

האם יש השפעה לקורונה על חולי איידס?

אנחנו הרופאים מדברים הרבה על הנושא אבל האמת אין תיאוריה או עדות שקבוצות חולי איידס ונשאי HIV נפגעו באופן מהותי ממחלת הקורונה.

חשיבות העלאת המודעות. האם השנה יתקיימו פעילויות בנושא בגלל הקורונה?

העלאת המודעות למחלת האיידס היא כלי חשוב ומשמעותי. השנה בעקבות הקורונה לא יתקיימו אותן פעילויות כמו בשנים הקודמות הקמת נקודות בדיקה וכו’ אבל בהחלט מכון האיידס אצלנו פתוח ופועל לאורך כל השנה ללא קשר ליום האיידס הבינלאומי או חודש המודעות לאיידס. חשוב להמשיך ולהעלות את המודעות בכל דרך אפשרית כי בזכות המודעות אצל האנשים אנחנו זוכים לירידה במספר הנדבקים, וגם הנשאים זוכים לטיפול יעיל ומשמעותי. הכי חשוב שכל ואחד ואחת יהיו זהירים ותמיד אבל תמיד להקפיד על קיום יחסי מין מוגנים. זה בידיים של כולנו.

מסר חשוב מ ד”ר אדוארד שחר לקוראי חי פה:

תהיו זהירים כי HIV היא לא מחלה סימפטית וחייבים לשמור על הבריאות שלנו. חשוב להיות זהירים ולא עשות דברים שבסוף תצטערו עליהם.

גם משרד הבריאות קורא להמשיך בשימוש באמצעי מניעה בזמן קיום יחסי מין מזדמנים, המונעים הדבקה ב – HIV וגם במחלות מין אחרות.

יום האיידס הבינלאומי בסימן הקריאה לכלול בדיקת דם לגילוי HIV בבדיקות הסקר להריון

יום האיידס הבינלאומי מצוין השנה בישראל בסימן הקריאה לכלול בדיקת דם לגילוי HIV בבדיקות הסקר להריון, מהלך אשר קיים במדינות מערביות רבות אך טרם יושם בישראל.

ד”ר עינת קדם, רופאה בכירה במכון לאימונולוגיה, אלרגיה ואיידס ברמב”ם ואחראית על תחום הילדים ומעקב אחר נשים הרות נשאיותHIV ותינוקותיהן ברמב”ם:

בכל שנה נולדים בישראל בין שניים לשלושה תינוקות נשאי HIV שאמם לא ידעה כלל כי היא נשאית. השנה לצערי נולד תינוק אחד ברמב”ם, אחד יותר מידי. בדיקת דם פשוטה יכולה לסייע לנו לשמור על בריאותן של האימהות הללו במהלך ההיריון ובעזרת תרופות נהדרות שקיימות כיום להביא לכך שייוולד תינוק נקי מהנגיף, גם אם אמו נשאית.

איך אפשר למנוע הדבקות תינוקות ב-HIV? דר’ קדם וקולגות מהחברה הישראלית לרפואת האיידס שופכות אור על הנושא

איך אפשר למנוע הדבקות תינוקות ב-HIV? דר’ קדם וקולגות מהחברה הישראלית לרפואת האיידס שופכות אור על הנושא
צוות מכון האיידס ברמב”ם (צילום: דוברות רמב”ם)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    ראיון מעניין עם ד”ר אדוארד שחר.יפה סמר עודה – כרנתינג”,כתבת חי פה.בוקר טוב לך

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.