מגי דוד היא אשת הברזל של הקהילה • הצלחה שבאה מאהבה

מגי דוד (צילום: יח"צ)

בתוך שנה בלבד ובצל משבר קורונה, הצליחה מגי דוד לפתח בטירת-כרמל שורה של מיזמים חברתיים למען תושבי העיר • אשת הברזל של טירת הכרמל

ראיון ראשון לחי-פה תאגיד החדשות של חיפה והסביבה

בחודש הבא יציין מועדון ‘חברותא’ – קהילת גמלאי טירת-כרמל, שנה של פעילות אינטנסיבית, עשייה ומפגשי העשרה. הקהילה שהחלה כמפגש חברתי קטן, צמחה במהלך השנה החולפת וכיום מונה מעל 130 חברים פעילים. דווקא משבר קורונה עשה טוב לקהילה, שהצליחה יותר להתפתח ולהתגבש ואט אט להפוך כתובת ומקום מפגש מרכזי לגמלאי העיר.

רוח עשיה מפעמת בה

מיזם קהילת הגמלאים הוא אחד מתוך שורה של מיזמים ופרויקטים חברתיים שמובילה תושבת העיר מגי דוד, בהצלחה רבה בשנה האחרונה. דוד היא שם מוכר בעיר, פעילה חברתית שלצד עבודתה במחלקה לשירותים חברתיים בעירייה, גם מובילה ומקדמת מיזמים חברתיים ומענים לסביבה והקהילה.
לקראת ציון שנה לפעילות, פגשנו אותה לראיון אחד על אחד, על הפרויקטים שהיא מובילה, רוח העשייה שמפעמת בה וגם על הפירגון והתמיכה שהיא מקבלת מהמנהלת שלה ומראש העירייה.

מסגרת ומשמעות

בימים אלו את מציינת שנה של פעילות חברתית ענפה שהתחילה עם מועדון ‘חברותא’ – קהילת גמלאי טירת-כרמל. מה הביא אותך לפעילות עם קבוצת הגמלאים?
“תראה, בתקופה שכיהנתי כיו”ר ועד העובדים בעירייה התוודעתי לגמלאי העירייה. מעבר לחלוקת תו קניה לחגים כעובדי עירייה לשעבר, הבנתי שהגמלאים צריכים ומחפשים קצת יותר משמעות ותוכן לשלב הזה של חייהם. חשבתי מה יכול לעניין אותם וכך התחלתי עם הרעיון של הקמת קהילה שתיתן מסגרת ומשמעות לחברים המופלאים שלה”

ומה בעצם הפעילות בקבוצה?
“אנחנו מתכנסים כל שבוע למפגש בו מועבר תוכן כלשהו. זה יכול להיות סדנאות, הרצאות או פעילות שאני מעבירה בתור רכזת הקבוצה. חברי הקהילה ממש נהנים מכל רגע כאן, הפידבקים חיובים ורק נותנים יותר דרייב וכוח לפעולה. אגב ממש בקרוב אנו נפתח סדנת סריגה שבו בעצם מי שיגיע יוכל לסרוג פריט לבוש כלשהו ולהציע אותו למי שמכירים בעיר בקהילה”

מגי דוד עם חברי מועדון "חברותא" (צילום: יח"צ)
מגי דוד עם חברי מועדון “חברותא” (צילום: יח”צ)

מלאת אנרגיות ומוטיבציה

מגי דוד בת 44 ואמא לארבע בנות. היא נולדה וגדלה בטירת-כרמל למשפחה שורשית. כבר 25 שנים עובדת בעירייה במחלקה לשירותים חברתיים כראש לשכת מנהלת המחלקה איתנה שר-שלום. בין שלל עיסוקיה היא גם משלבת לימודים לתואר ראשון במסלול חינוך חברתי קהילתי באקדמית גורדון בחיפה. כשהיא עוברת ברחוב אין איש/ה שלא מכיר אותה. מלאת אנרגיות ומוטיבציה, אהובה ומפזרת חיוכים לכל עבר.

בקרוב גם יפתח פרויקט אמנים יוצרים קהילה.
“נכון. זה פרויקט חדש שאני מובילה יחד עם אגף קשר קהילה בעירייה. יש לנו כבר 24 אמנים תושבי טירת כרמל ממגוון תחומי האמנות כמו ציור, פיסול, ריקום וסריגה, צילום, כתיבה ועוד. בשבוע שעבר קיימנו מפגש התנעה ראשון. כל הקבוצה נפגשה, יחד עברנו שלב ראשון של היכרות ואנו נערכים למפגש השני בו נצלול יותר לעומק מבחינת חידוד המטרות שלנו”.

ואיך מגיבים האמנים המשתתפים בפרויקט?
“פשוט מדהים. את צריכה לבוא לראות את האור בעיניים שלהם. צריך להבין שזו פעם ראשונה בהם אמנים תושבי טירת-כרמל יושבים יחד תחת קורת גג אחת ומעלים רעיונות ודרכי פעולה לשיתופי פעולה בין כולם למען העיר שלנו”.

מגי דוד עם חברי מועדון "חברותא" (צילום: יח"צ)
מגי דוד עם חברי מועדון “חברותא” (צילום: יח”צ)

גם מיזם האוטוגרפס נחל הצלחה רבה.
“נכון מאוד. זה היה שיתוף פעולה בין מפעל הפיס, עיריית טירת-כרמל והמחלקה לשירותים חברתיים. אני ריכזתי את הפרויקט כאן בעיר. זה היה אחד המיזמים המרגשים בו אמנים מקומיים המתמחים בצילום, תיעדו וצילמו את סיפור חייהם. בהמשך נערך ערב הוקרה לכל המשתתפים במעמד ראש העיר אריה טל. בימים אלו המיזם נכנס לתוך בתי הספר בעיר כדי לעביר את המסרים והמורשת המקומית שלנו בטירת כרמל לילדי העיר. חשוב שידעו מה היה כאן לפני 50-60 שנה ומי מייסדי העיר”.

מונעת מתוך שליחות

היא מונעת מתוך שליחות לעיר שלה, המקום בו גדלה והרצון לעשות טוב לאוכלוסיות שונות בעיר.
לדבריה אי אפשר לחכות שדברים יקרו, צריך ליזום ולקחת יותר אחריות מעורבות אזרחית וחברתית בקהילה. לטענתה רק כך מצליחים להזיז דברים ולחולל שינוי חברתי.
היא מקבלת פרגון מראש העירייה אריה טל על הפעילות שלה ותמיכה וגיבוי ממנהלת המחלקה לשירותים חברתיים איתנה שר-שלום, לכל המהלכים שהיא מובילה.
“איתנה היא המודלינג שלי. האדם ממנו אני לומדת הרבה. איך לחשוב בגדול, להעז לחלום ולהגשים. מעבר להיותה אשת מקצוע מהמעלה הראשונה, היא גם אישה מדהימה שיודעת להזיז דברים ולקדם מטרות ואני שמחה שזכיתי להיות עובדת שלה”. הוסיפה בהתרגשות.

קפה כרמלה

השבוע השיקה דוד את המיזם “קפה כרמלה”, במסגרתו בימי שני מגיעים המשתתפים מפגש חוויתי במרכז רעות, שם נהנים מקפה קהילתי ושיח חברתי בשלל נושאים. בשבוע שעבר אירחה דוד חברת הכנסת לשעבר, נאוה בוקר המכהנת כיום כנשיאת יד עזר לחבר. במסגרת פגישתן דנו השתיים בהכנסת מתנדבים לפעילות במיזם יד רוזה, מרכז חירום רפואי הפועל 42 שעות בסיוע במזון וציוד רפואי בתקופת קורונה והיד עוד נטויה.

מה מביא בנאדם לקום בבוקר וליזום ולקדם פרויקטים חברתיים?
“כמו שציינתי, קודם כל זו שליחות. לבוא ולתרום לטובת המקום שגדלתי בו, העיר שעיצבה את האישיות שלי. בנוסף מדובר בצורך שעולה ממש מהשטח. יש כאן קבוצה מכובדת של גמלאים ואזרחים ותיקים שצריך לתת להם כלים, ידע והזדמנות שניה גם במרחב החדש שלהם. זה עושה לי טוב, אני מאוד שלמה עם העשייה והפעילות שלי. אני מודה לקב”ה ששם אותי כאן ושאני מצליחה להעלות חיוך על פני תושבים רבים אצלנו בטירת-כרמל. באמצעות המיזמים הללו אני מצליחה לאפשר לאזרחים הוותיקים בעיר לחלום ולהגשים אותם כמו שאותי לימדו”.

מגי דוד (צילום: יח"צ)
מגי דוד (צילום: יח”צ)

“אין לי זמן להיות עייפה”

ההתעסקות שלך בהרבה פרויקטים לא מעייפת? לא היו רגעים שנשברת?
(מחייכת) אני ממש שמחה להיות בעשייה ולחשוב כל הזמן איך אפשר עוד לשכלל ולפתח את המענים לאוכלוסיות בעיר. לשמחתי אין לי זמן להיות עייפה. אני רצה מפרויקט אחד לשני ובכל אחד מהם אני נותנת את כל כולי. תבין, יש כאן אנשים שללא הפעילות שלנו פשוט ינבלו כמו פרחים שלא משקים אותם. המענים שלי זה מים עבור כל צמא שמגיע לכאן.”

פעילות חברתית בדרך כלל מובילה בהמשך גם לכניסה לפוליטיקה. יש לך מחשבות בעניין הזה?
“לא. אני כלל לא שם. פוליטיקה לא מדברת אליי. אני שקועה כל כולי במטרות שלי ובפרויקטים שפועלים כאן. את הפוליטיקה אשאיר לפוליטיקאים. טוב לי במה שאני עושה. אני קמה כל בוקר מלאת רעיונות חברתיים וקהילתיים. לא שווה לפספס את העשייה האמיתית בשטח תמורת מאבקי כוח במערכת הפוליטית.”

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל הכבוד למגי דוד, אשת הברזל של הקהילה.שבוע טוב לך.

 2. אילנה+טובים אמר/ה

  ישר כח למגי, הלואי והיתה אחת כזו גם בחיפה! מציעה את עצמי להופעות לפי התו הסגול. אני זמרת ומובילת ערבי זמר ישראלים מקצועית. פלאפון להתקשרות: 0522841747

 3. זהבה גראומן אמר/ה

  מגי מהממת וואו 😇
  יפהפייה מבחוץ ובפנים🌞
  בזכות אנשים כמותה העולם טוב ויפה יותר .
  אני רוצה להיות חברה שלה 💜

 4. חגית אמר/ה

  אשת חיל! תצליחי! תמשיכי לתרום ולהיתרם!
  אוהבת חגית

הגיבו כאן לכתבה