מטרד רעש עירוני שפוגע בחיילים משוחררים בניגוד לחוק | הצעתו של גרי קורן

גרי קורן

הרעש מגיע מהמסגד הממוקם בעיר התחתית באזור שוק הפשפשים ולטענת המתלוננים מפריע להם בכל שעות היממה

חבר מועצת העיר גרי קורן, הגיש אתמול, ראשון 22/11/20, שאילתה דחופה לראש העיר עינת קליש רותם, בנושא מטרד רעש עירוני שפוגע בחיילים משוחררים בניגוד לחוק – מדובר ברעש שמגיע מהמסגד הממוקם בעיר התחתית באזור שוק הפשפשים.

קורן כותב ומסביר, כי קיבל פנייה דחופה מבית החייל המשוחרר בחיפה, בו הם מלינים על מטרדי רעש יומיומיים בלילות ובימים, הבוקעים מהמסגד הסמוך. לטענת אנשי בית החייל הם אף פנו למנהל המסגד, שהבטיח להם כי יטפל בנושא, אך פעל באופן הפוך ממה שטען כי יעשה והגביר את עוצמת הווליום.

לשון הפנייה שנשלחה לקורן מטעמו של אסף שמיר:

“אנו פונים אליכם בעקבות רעש מחריש אוזניים שמגיע מהמסגד שנמצא בעיר תחתית באזור שוק הפשפשים. אנו, דיירי מעונות הסטודנטים של עמותת גג לחייל המשוחרר ושאר דיירי האזור, סובלים כבר תקופה ארוכה מהעוצמות הגבוהות של המואזין, 5 פעמים ביום, כולל בשעות הלילה ולפנות בוקר

פניתי לעירייה מספר פעמים ושם נאמר לי שהדבר באחריותה של המשטרה. פניתי למוקד 100 שלוש פעמים, שבהן נאמר שהנושא טופל, אך במקום זאת, הווליום רק עלה. ממוקד 100 הפנו אותי למשטרת חיפה ואליהם פניתי טלפונית פעמיים, אך הנושא לא טופל (הם טענו שהם שלחו ניידת והם לא שמעו כלום). לאחר מכן אמרו לי ממשטרת חיפה שאם אני חושב שהנושא לא טופל, עלי להגיע עליהם לתחנה ולהגיש תלונה.

הגעתי לתחנה ושם אמרו לי שהם לא אחראיים על זה, אלא שזו אחריות רק של המשרד להגנת הסביבה. עכשיו אני פונה אליכם בבקשה לעזרה.

מבנה המעונות שלנו נמצא ברחוב שיבת ציון 83 בחיפה. בנוסף, אני אישית הלכתי למסגד וביקשתי מהאחראי שם את התחשבותם והוא הבטיח לי שהם ינמיכו ובמקום זה הם הגבירו יותר את הווליום והוסיפו גם רעש של דרבוקות”.

חבר המועצה קורן כותב כיו”ר הוועדה לקליטה, חייל בודד, לוחם ודייר בית החייל לשעבר, ונענה לבקשת הפונים לסייע בפתרון הבעיה. על כן הוא מבקש מראש העיר ומהאחראים, לערוך בדחיפות ביקור במקום, להיחשף לעוצמת הרעש, לבחון את הנתונים, לזמן את האחראים לבירור בתחנת המשטרה ולתת קנסות עד למיגור המטרד, כן הוא מבקש לקבל תשובה בהקדם.

קורן מציין כי החוק למניעת מפגעים, תשכ”א-1961, קובע: “לא יגרום אדם לרעש חזק או בלתי סביר, מכל מקור שהוא, אם הוא מפריע, או עשוי להפריע, לאדם המצוי בקרבת מקום או לעוברים ושבים”.

כך גם בתקנות למניעת מפגעים (מניעת רעש), תשנ”ג-1992: “לא ישיר אדם, לא יצעק ולא יפעיל כלי נגינה, מקלט רדיו או טלוויזיה ולא יקים רעש באמצעות פטיפון, רמקול, מגביר קול או מכשירי קול כיוצא באלה בין השעות 14.00 ל-16.00 ובין השעות 23.00 ל-7.00 למחרת, באזור מגורים…”

בהמשך לאמור, צו סדר הדין הפלילי (עבירות קנס – מניעת רעש), התש”ס-2000 קובע בבירור את גובה הקנסות ומתייחס לעבירה חוזרת.

מצב בו החוק נרמס באופן יומיומי ברגל גסה תוך התעלמות מוחלטת של מערכת אכיפת החוק והטלת האחריות מגוף למשנהו אינה מתקבלת על הדעת.

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. א. אמר/ה

  היכן רשויות האכיפה? יכול להתראות שהרעש מתגבר עקב תלונת החיילים?

 2. א. אמר/ה

  יכות להיות שהרעש מתגבר

 3. מיכאל אמר/ה

  צריך לפטר את כול השוטרים ! מזמן הם שקועים בעבודה שלא אוכפת מטרדים של עשן ורעש רק מתי שמתחשק להם ואיך שמתחשק להם .
  האם הם מנעו אלימות או רצח בשנים האחרונות ? מה הם עושים בכלל
  או שאין כוח אדם אכותי כבר ? ללא קשר לאוכפי הסמים והסייבר !
  ובקשר לרעש או לתפילות המושמעות בפול ווליום מהמסגד – שהצבא יקנה רמקולים למעון ושהם יתקפו ברעש חוזר .

הגיבו כאן לכתבה