הצפות בחיפה | מפגינים מול העירייה דורשים מקליש הצגת תוכנית לטיפול במערכות הניקוז והפעלתה באופן מיידי

עשרות תושבים מפגינים משעות הבוקר המוקדמות (ראשון 22/12/20) ברחבת העירייה בעקבות ההצפות והנזקים שנגרמו בשכונות רבות בעיר חיפה בעקבות הגשמים. המפגינים מדגישים את הנזק האדיר שנגרם לרכוש תושבי חיפה: רכבים, בתים ועסקים.


אנחנו מוכנים להצפה הבאה מה איתכם ?

הפגנה בדרישה לטיפול במערכות הניקוז (צילום: גלי נשרי)

אוהד גולדברג ואסף אפלבלט, ממארגני ההפגנה ומתנדבים בתנועה לאיכות השלטון מסרו לחי פה:

"ראינו את ההצפות ביומיים האחרונים בעיר חיפה ואת הנזקים שנגרמו בעקבות הגשמים ואת כוחות ההצלחה שעמלו קשה להצלת וחילוץ אנשים ופינוי בתים. זה מצב מגוחך שחוזר על עצמו מדי שנה.

לא ייתכן שבשנת 2020 אנחנו עדיין רואים את התמונות חוזרות על עצמן והחלטנו שיש וצריך לעשות משהו".

עוד הוסיפו, "פנינו לעירייה מספר פעמים בדרישה לדעת היכן עומד מצב מערכות הניקוז בעיר ומה התקציב שהוקצה לטיפול במערכות אלה על מנת למנוע הצפות בעיר. אבל לשנה זו לא קיבלנו שום תוכנית. ידוע לנו על תוכנית שהוצגה בשנת 2019 במסגרת התוכנית הפתרון היה טיפול יסודי בכל מערכות הניקוז בהיקף של 1.3 מיליארד שקלים, אך נודע לנו כי הוקצה תקציב של 14 מיליון שקלים בלבד שזה לא טיפול רציני".

"אנחנו דורשים מהעירייה שתציג תוכנית לתושבים ותפעיל אותה מיידית כי המצב נורא ואיום. יש לציין גם שיצא דו"ח ממבקר המדינה המחייב את כל הרשויות לטפל במערכות הניקוז".

הפגנה בדרישה לטיפול במערכות הניקוז (צילום: גלי נשרי)

תגובות

דובי חיון, יו"ר סיעת מרצ וחבר מועצת העיר מסר לחי פה:
אני קורא לראש העיר להפסיק להאשים כל הזמן את ההנהגה הקודמת. חלפו כבר שנתיים ויש לקחת אחריות. במקום להסתגר ולתכנן ולתכנן ולתכנן יש גם לטפל בכאן ובעכשיו.

מוטי בליצבלאו, חבר מועצת העיר מסיעת הירוקים של חיפה מסר לחי פה:
מזה שנתיים עוסקים בעירייה בתכנונים עתידיים, בניית מנהלת 2030… שינויים בתאגידים… אבל בבעיות היום יומיות הקשות – הצפות, כבישים פגומים, ניקיון שוטף ועוד – לעג לרש…

אביהו האן, יו"ר סיעת הירוקים של חיפה במועצת העיר, מסר לחי פה:
חבל שראש העיר מתעסקת בשטויות במקום להתעסק בתשתיות.
אי אפשר להמשיך להאשים את ההנהגה הקודמת בכשלונות שרואים היום. חשוב להבין שמאחורי חוסר הפתרונות בתחומי התשתית, יש סבל רב של תושבי העיר.
יש להכין מיידית תכנית לפתרון הבעיות הקשות של ההצפות הנגרמות מחוסר השקעה בתשתית ולצאת מיידית לעבודות לתיקון המצב.
הפייק ניוז התמידי של הנהגת העיר לא יוכל להתמודד עם כמויות הגשם הכבדות היורדות על חיפה.

עיריית טירת כרמל – רחב

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

אתמול ירדו בפרק זמן קצר למעלה מ – 145 מ"מ גשם כאשר ממוצע הגשמים השנתי בעיר הוא 650 מ"מ.

עיריית חיפה השקיעה משאבים רבים בהקמת מערכות ניקוז חדשות ושדרוג המערכות הקיימות. כל אלה נבדקו ובמסגרת זו טופלו ונוקו בין היתר אלפי שוחות, קולטנים וקווי ניוז, נבדקה תקינות מערכות השאיבה והחיישנים במעברים התת קרקעיים ונגזמו אלפי עצים יבשים שעלולים היו לקרוס כתוצאה ממשבי רוח עזים.

למרות כמויות הגשם האדירות אזורים נרחבים שהוצפו בעבר נותרו יבשים בזכות ההיערכות המוקדמת של העירייה. כל יתר המקומות בהם אירעו הצפות טופלו ונפתחו לתנועה בפרקי זמן קצרים יחסית ע"י צוותי החירום העירוניים שנערכו מבעוד מועד בכוחות מתוגברים.

בכל אלה אין די ועל כן פועלת הנהלת העירייה להמשך פיתוח ושדרוג תשתיות הניקוז בכל מקום בו נדרש הדבר כאשר כבר בשנת העבודה הקרובה מתוכננות עבודות שדרוג של מערכת הניקוז בעלות כוללת של מיליוני שקלים.

לצד כל אלה יצוין כי לא ניתן למנוע לחלוטין הצפות באירועי גשם חריגים בהם בשל המבנה הטופוגרפי של העיר נסחפות במהירויות גדולות מאוד כמויות סחף אדירות למערכות הניקוז.

הפגנה בדרישה לטיפול במערכות הניקוז (צילום: גלי נשרי)
הפגנה בדרישה לטיפול במערכות הניקוז (צילום: גלי נשרי)

הפגנה בדרישה לטיפול במערכות הניקוז (צילום: גלי נשרי)3 תגובות
 1. שבתאי אמר/ה

  הכל אשם נחש ון צוק שימו לב מה קורה ברשות הים וכמה אנשים מועסקים שם שלא לצורך מכרזים תפורים ראו ידעיות חיפה של יום שישי תבינו שדברים פלילים מתרחשים פה ואף אחד לא חוקר

 2. אביבה אראל אמר/ה

  דובי חנין צודק!!!!
  להאשים את הקודמים זה הכי פשוט!!!!
  קליש כבר שנתיים מחממת כסא,שום שיפור בתשתיות
  מדרכות רעועות, כבישים נוראיים וזו יושבת ומחחמת כסא ומאשימה את מיצנע…יהב…גוראל…אבא חושי די צאי מזה ותתחילי לזוז קדימה!!!!!

 3. אמנון חן אמר/ה

  אז אפשר לומר, שראש העיר מתעסקת ב…"תשטויות" כן, ת ש ט ו י ו ת.😄

לא ניתן להגיב