כשמהכספומט יוצאים… סמים • באמצע הרחוב בהדר הכרמל בחיפה

"הכספומט" - פעילות בלייב (צילום: עומר מוזר)

ליד חנויות ועסקים, במקום בו עוברים אנשים לאורך כל שעות היום, פועל בגלוי ובאין מפריע "כספומט" למכירת סמים

מכשיר הכספומט מוכר לנו בעיקר, כמכונה המיועדת למשיכת כסף מחשבון הבנק, אבל מסתבר שלא תמיד זה כך. בשכונת הדר בחיפה, במקום השמור במערכת, עומד שער ברזל , סגור במנעול, ומעל המנעול ישנו פתח. ליד הפתח הזה, נעצרים עשרות אנשים בכל יום, משלשלים לתוכו כסף ומקבלים בחזרה – סמים. 

פגישת עבודה של בעלי עסקים בהדר הכרמל ומשטרת ישראל

9 בעלי עסקים שממוקמים בקרבת אותו "כספומט", ערכו אתמול (ד' 18/11/20) מפגש, בשיתוף נציגים ממשטרת חיפה: מפקד התחנה, קצין המשטרה האחראי על אזור הדר ושוטר סיור שכונתי, העובד בשכונת הדר כבר 17 שנה. בפגישה דובר על מצב הבטחון האישי בשכונת הדר – על חוסר התאורה בלילות, על פרויקט החנייה "20 דקות, זוז", שעובד בהצלחה בשאר חלקי העיר, אך משום מה, פסח על רחוב החלוץ, למשל, ובעיקר דנו הנוכחים, בעניין תחנת הסמים שעובדת 24/7 באין מפריע, מתחת לאפם, ופוגעת ביום יום שלהם ובפרנסתם.

ישיבת עבודה, בעלי העסקים ונציגי המשטרה (צילום: עומר מוזר)
ישיבת עבודה, בעלי העסקים ונציגי המשטרה (צילום: עומר מוזר)

מה מספרים בעלי העסקים?

שוחחתי עם איתמר שמרון, הבעלים של מלון "לואי" בהדר הכרמל, ועם דב שמיבלוביץ מחנות כלי כתיבה.

איתמר הבעלים של מלון "לואי" (צילום: עומר מוזר)
איתמר הבעלים של מלון "לואי" (צילום: עומר מוזר)

תור של עשרה אנשים, באמצע היום

"לפעמים אנחנו מתבדחים ביננו, שעדיף כבר לפתוח כזה עסק פה, למה אצלנו כל החנויות ריקות ופה אתה רואה תור של עשרה אנשים, באמצע היום". אומר דב, "כל יום, כל היום זה ככה. גם עכשיו, אחרי הפגישה, השוטרים דיברו, באו, ראו, הלכו, והעסק חזר לעבוד כרגיל. 

דב, בעל חנות כלי כתיבה (צילום: עומר מוזר)
דב, בעל חנות כלי כתיבה (צילום: עומר מוזר)

דב שמילוביץ, בעלים של חנות כלי כתיבה:

כל היום אני מטאטא אחריהם את הנייר כסף ואת המזרקים. אתה יודע מה זה לבוא עם הילד שלי, בכיתה א' לפה?

ילדים ליד כספומט הסמים

בעלי העסקים מספרים בפגישה עם משטרת ישראל:
מסתבר שזה מראה נפוץ ויום יומי בהדר, לראות ילדים מסתובבים חופשי ליד כספומט הסמים ולקוחותיו.

"אני יכול להגיד לך שהמון לקוחות מפחדים לבוא, פעם אחת לקוחה הגיעה לאזור והיא נכנסה לחנות ולא רצתה לצאת, היא הייתה בהיסטריה, אמרתי לה שהיא יכולה להישאר פה כמה זמן שהיא רוצה עד שהיא תירגע מהסיטואציה."  דב מצא את עצמו, בנוסף לחנות הכלי כתיבה, גם בית מחסה זמני ללקוחות החוששים מהמצב.

איתמר, בעלי המלון לואי, שפרנסתו גם ככה נפגעה מאוד בגלל הקורונה, מספר:
"היה זוג שהזמין אצלי מקום, ואני אומר להם שיגיעו עם הרכב ליד הקבלה ואני אראה להם איפה לחנות. הם באו עם הרכב, ראו את האזור וברחו מפה. אחרי שכבר הזמינו מקום, נתנו כרטיס אשראי, נתנו הכל, איך שהם הגיעו, ישר ברחו, אחרי שראו את האזור".

"הכספומט" - פעילות בלייב (צילום: עומר מוזר)
"הכספומט" – פעילות בלייב (צילום: עומר מוזר)

סמים במסווה של כדורים

בעלי העסקים בהדר מסבירים:
אחת הבעיות שהופכת את הסיטואציה למורכבת, היא העובדה שה"כספומט" הזה לא מוכר סמים פר אקסלנס, אלא מוכר אותם תחת השם "כדורים פסיכיאטריים", המוגן תחת חוק הרוקחות. מצב זה מביא לכך שגם אם המשטרה מביאה למעצר את סוחר הסמים, הוא משתחרר אחרי יומיים וחוזר לעבוד. כמובן שבחוק עוד רשום שצריך רישיון והכשרה מתאימים (סעיף 2 בחוק), וקיים איסור על ייצור או שיווק חומר המזיק לבריאות הציבור (סעיף 55') אבל כנראה שהעירייה בוחרת להתעלם מזה.

כן ייאמר, לטובת המשטרה, שהיא הגבירה את הנוכחות – ניידות המפטרלות באזור, שוטרים המכירים את הסביבה אך זה בבחינת "משחקי חתול ועכבר" ולא ננקטת פעולה משמעותית שתוביל לחיסול הכספומט.

"כל עוד המקום פתוח, לא יעזור כלום"

"הציפיות שלי מעיריית חיפה שהיא שהמקום הזה ייסגר, חד משמעית. כל עוד הוא יישאר פתוח לא יעזור לי כלום." אומר דב. "תפקידי לא לפתור את הבעיות של מדינת ישראל או של הדר, אותי מטריד שהדבר הזה נמצא פה. אולי ינקו פה יותר, או יעשו תאורה, אבל זה סוג של אקמול. אני רוצה לשמוע תשובה – תוך חודש חודשיים – המקום הזה סגור." איתמר מוסיף, שמספיק שיעמוד פה שוטר 24 שעות ביממה והמקום הזה יפסיק לעבוד.

השלב הבא – פגישה עם ראשי העיר של חיפה

השלב הבא בתוכניות של בעלי העסקים הוא לכתוב מכתב לעיריית חיפה בו הם דורשים פגישה עם ראש העיר, אנחנו נהיה שם ללוות ולעקוב אחרי ההתפתחויות.

סמוך לחנויות, במקום שבו עוברים ילדים (צילום: עומר מוזר)
סמוך לחנויות, במקום שבו עוברים ילדים (צילום: עומר מוזר)
19 תגובות
 1. דינה אמר/ה

  באחד הימים ירדתי מהחלוץ לסירקין דרך השביל שמדובר בו ו"נקלעתי" לסיטואציה קניה/מכירה.
  הייתי בהלם!!!
  כמו שלא מטפלים במפגעים אחרים, למה שיטפלו גם בזה???

 2. אייל אמר/ה

  בעלי העסקים והדירות באזור שוק תלפיות לא יאהבו לשמוע את זה, אבל האזור כולו הוא מפגע אחד גדול. כדי לייצר שינוי אמיתי להכניס אוכלוסיה חזקה ולהפוך את השוק למוקד תיירות וקניות ענק מה שדרוש עכשיו זה פינוי בינוי מאסיבי של עשרות בניינים סביבו והתחלה מחדש.
  התחלה מחדש של בתים, רחובות חדשים, גינות ורחובות שוק מסודרים עם ניקוז וחניונים.
  גורמי הפשיעה והפלילים צריכים להיות מסולקים מכל אזור הדר ביד ברזל של שמירה וסיירת בטחון אבל הכסף של הסיירת הלך להעסקת יועצי מנהלת 2030 המיותרת שעוד לא הפיקו שום דבר ותהיו בטוחים שמנהלת 2030 לא תקבל משרדים בשוק תלפיות. חבל כי אם היו נדרשים להגיע בוקר בוקר לשוק תלפיות אולי היו מבינים את גודל הבעיה וזה לא שתילת עצים או הוצאת שולחנות למדרכות. זאת בעיה של שכונה מיושנת מוזנחת ודירות רבות שנקנו על ידי גורמי פשיעה ומשפחות פשע שמפעילות משם מטה שלם של פלילים שהמשטרה מרימה ידיים מולו ומאפשרת לכל זה להמשיך להרוס את תלפיות והדר כולה.

 3. שלמי אמר/ה

  גם בשכונת שער העלייה המצב אינו שונה מהמתואר בכתבה

 4. דרור אמר/ה

  כתבה מעולה, מחדשת ומעניינת. סוף סוף יש פה אנשים שמביאים סיפורים טובים. כל הכבוד

 5. זיאד אמר/ה

  העיקר שהעירייה לוקחת מהם ארנונת עסקים גבוהה.

 6. דרור אמר/ה

  איפה המשטרה? למה לא שמים (או סמים 😉) לזה סוף?

 7. אפי אמר/ה

  אנחנו יכולים להאשים את ה משטרה, עירייה ממשלה וכו' אבל חייבים להיות כנים כלפי עצמנו ו להודות, לא יעזור כלום,מפני ש מי ש מדשן את ה אנרכיה זאת מע'המשפטית עם פסקי דין מגוחכים ה מייצרים קרקע פורייה לכל ה עבריינות ש מגלה את ה רפיסות של ה מע' הלא אפקטיבית.

 8. רונית G אמר/ה

  מזעזע !!!!
  לכל תושבי הסביבה הנאלצים לחיות בתנאים בלתי נסבלים; התאחדו יחדיו. פנו במשותף למערכת החרום החדשה שנפתחה לאחרונה ע"י עיריית חיפה ונועדה לטפל במהירות במצבי חרום , להתקשר לקוו חרום 11 9 5*

 9. דין דין אמר/ה

  יריות ברחובות סמים הפשע שולט.במקום לרשום דוחות למאכילי חתולים שיטפלו בתקיפות במחדלים.

 10. מיכל אמר/ה

  השוטרים מכירים את כל המקומות הללו ולא עושים דבר.
  בתחילת רחוב סירקין ישנם שני מקומות כאלו, המשטרה יודעת, מסתובבת שם ולא עושה מאום. המקומות פעילים גם לאור יום באין מפריע, צמוד לעיריה

 11. זיאד אמר/ה

  האין מטרתכם לעודד את המסחר בחיפה ?
  למה אינכם מציינים כתובת מלאה ושעות פעילות ?
  האם יש שינויים בתקופת הקורונה ?

 12. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כתבה טובה.כל הכבוד.סיפורים טובים.

 13. אלעד אמר/ה

  עזבתי את מקום העבודה שלי רק בגלל זה …בושה למשטרה ועיירית חיפה

 14. גוגו אמר/ה

  המקום בסירקין ובהחלוץ כבר עובד מעל חמש שנים מאז השתחרר בעל הכספומט מהכלא ומחזיק תחת חסותו את אחיו פגוע נפש שגם עושה משלוחים.המשטרה יודעת ומעלימה עין.בחנות מכשירי הכתיבה יש מצלמות כך שהכל גם מצולם..מחוץ לסמים נמכרים שם כדורי חגיגת שהם ברשימת הסמים ריטאלין גם ברשימת הסמים.קלונקס גם ברשימת הסמים.וכל שאר המוצרים כמו מדבקות מורפין כנגד כאבים המסופקים בקופות החולים במחיר של חמש שקל למדבקה שנמכרת במאה חמישים שקל האחת.אלו מוצרים המסופקים לחולים תחת מרשם רפואי כשהחוק אינו מתיר למכור אותם.הסוחר כמו גם אחיו מקבלים קיצבת סיוע בדיור ממשרד השיכון וקיצבאות ביטוח לאומי כשעליהם להכריז על הכנסות נוספות שיש להם אם בכלל.המשטרה כבר הוכיחה שהם מתפרנסים ממכירת סמים פעמים הרבה אז למה לא שוללים להם את הקיצבאות.דבר שיכאיב להם מאוד מאוד.חלק ממשרדי העיריה במרחק של מאה מטר מהמקום תחנת הדר שחוש מאות מטר מהמקום אבל שוטריה מסתגרים בתחנה פעם מפחד החום פעם מהגשם ופעם מהקור מה גם שביטחונם של השוטרים אינו מופר מה גם שהשלט תחנת משטרת הדר לבדו מגן עליהם.הילדים הקטנים המשחקים צמוד למקום הם תצפיתנים פעילים שיטת הנסחר שנלקחה והועתקה מהכספומטים בלוד לשעבר נוה אביב הרכבת ורמלה.מיותר לציין שהיום עם כל הטכנולוגיה שסיפק השב"כ למשטרה תלויה רק ברצון המערכת לפתור כל מפגע בעיר בכל עיר בארץ.אבל ברור שהעדיפות היא לטייל בצוותות של שלישיות ולתת קנסות קלים לאזרחים נורמטיביים.מה הבעיה לשים איש ימ"ר לארבע שעות ולתפוס רק לקוח אחד שקנה וזה כבר מספיק לתת במקום קנס של חמש אלף שקל ובנוסף לייצר כתב אישום בגין מירמה לביטוח לאומי.מירמה למשרד השיכון.הפעלת עסק ללא רשיון בטח שבניגוד לסיכון בריאות העם.ושלא לדבר על ממכר תרופות מרשם ללא אישור מאת המנהל כמו שקובע החוק.ולא הדירות הם לא בבעלות אירגוני פשיעה אלא דווקא בבעלות עמותה חרדית שקונה בהדר דירות מכל הבא ליד .משפצת קמעה ומשכירה כרגע וזאת כעתודת דירות להתיישבות דתית חרדית כי הרחובות תבור מיכאל השומר ועוד כבר מלאים בהם.

 15. אבילודמילה אמר/ה

  היום בעידן הטלגרם, החנויות הללו הן כסף קטן.
  עד שלא תהיה לגליזציה ימשיכו לסחור בשוק שחור.
  הביקוש חוצה מגזרים, מעמדות ו/או דבר אחר.
  כבר מזמן הוכח, שאם סוגרים במקום נוח, מוקמות 4 תחנות במקום אחר, פחות נוח לשכנים.
  הדר היא קרקע פוריה בשל הגירה של ערבים מהגליל, שבחים וסטודנטים ערבים ממומנים.
  הבעיה כעת עם נדידה של הללו לרמות רמז ואחוזה.

 16. טל אמר/ה

  משטרת חלם. שנים בהדר וכלום לא משתנה.
  טוב עושה הכותב והאתר שמעלים את זה על סדר היום שוב

 17. רונן מנדלסון אמר/ה

  ממש מצער לחיות ברחוב מוזנח ללא פחי אשפה ללא תאורה ללא ניקיון ופינוי אשפה סדיר לרחוב ראשי של עסקים ומגורים תיגבור עובדי הניקיון והפיקוח

 18. Noach אמר/ה

  דב בהצלחה במאבק הלגמרי מוצדק,איפה ראש עיר שירים את הדר תפארת חיפה עד לפני30 שנה

 19. ניר אמר/ה

  יש עשרות כספומטים כאלה שפועלים באיזור הדר , אוזלת יד המשטרה , אין לסוחרים פלד , דלת מסתובבת נכנסים למעצר ולמחרת יוצאים , ליד שוק אלנביי סוחרים שמוכרים בגלוי והמשטרה לא עושה כלום , הם שמים ז.. על המשטרה.

לא ניתן להגיב