קרקעות הצפון – דף הבית: מאגר דלקים ענק נוסף מתוכנן בחיפה

ביום 30.12.2014 התקיים דיון בועדה לתכנון נושאים עקרוניים, ולנת"ע בעניין השגות הועדות המחוזיות לתכנית תמ"א 32 / 1, תכנית שתעבה אל מעל פי 4 את כמויות הגפ"ם המאוחסן בישראל.

03_-_מתחם_קרקעות_הצפון_-_מבט_לחיפה_ונשר.JPG

מתחם קרקעות הצפון – מבט לחיפה ונשר

הרשויות בחיפה מכרו את החיפאים


קרקעות הצפון, הוא שטח בגודל של כ- 1,100 דונם, אשר מצוי ממזרח לבתי הזיקוק. בחודשים האחרונים, המדינה אישרה דרך שתי תוכניות שונות, כי במתחם הזה תקומנה זו לצד זו חוות דלקים ענקית (חפאג 1139א), ולצידה – חוות גז בישול (חוות גפ"ם, תמ"א 32/ 1 ) שכמות האחסון בה גדולה משמעותית (פי 4-8) ממה שיש כיום בחוות הגז קרית אתא. מדובר על בין עשרת לעשרים אלף טונות של גפ"ם.

לצד כל אלו, יפעל מתחם תעשייה (לפי היעוד תעשיית זיקוק) וכן אתר לטיפול בפסולת (שלפי החלטת המועצה הארצית מיום 4.11.2014 עשוי להפוך במהרה למשרפת פסולת).

מפת_השטח_-_קרקעות_הצפון.jpg

מפת השטח – קרקעות הצפון
בעוד שהתוכניות שלעיל קודמו בתור "תכנית משפרות", כאלו המרחיקות את המיכלים והגפ"ם והסיכונים הכרוכים בהם מאוכלוסיות, הכניסה אל פרטיהן מלמדת שתכליתן הפוכה. ואם לא די בכך, הן תמוקמנה שוב בלב אזור מאוכלס – בלב מפרץ חיפה. בפועל המציאות לאחר התוכניות ה"משפרות" עגומה:
א. חוות הדלקים החדשה תזהם משמעותית את האוויר במפרץ חיפה, הזיהום
לא יפחת משמעותית מהקיים כיום בחוות קרית חיים – כך עולה מתסקיר
היזם ומדו"חות המשרד להגנת הסביבה.
ב. האתר המוצע מסוכן יותר, מאחר ויושפע ממתחם בז"ן המתרחב, ומחוות
גפ"ם ענקית לצידו. בנוסף, הקרקע באזור רעועה מבחינה גאולוגית.
ג. מיכלי הנמל לא יעברו למתחם מאחר והם שייכים לחברות פרטיות ותש"ן
אינה רוצה אותם שם (כך עולה מכתב הערר שהגישה תש"ן עצמה).
ד. במקום חוות מיכלי קרית חיים יקום עורף של נמל דלקים ענק, עם
"מתקנים הנדסיים" שהם במילים פשוטות- מיכלים (על פי מהנדס העיר).
ה. אתר אלרואי לא יפונה במהרה, מיקומו האסטרטגי עשוי להשאירו כאתר
מועדף לתעשיית הנפט והגז (כך נטען במפגש ציבור שהתקיים השבוע).

ומי לא התנגד לשתי התוכניות?


לאור מסוכנות מפרץ חיפה, וחומרת זיהום האוויר בו, האדם הסביר היה מצפה שהרשויות יעשו הכל כדי להרחיק מהאזור סיכונים נוספים ועוד זיהום אויר – אך לא כך הם הדברים.

את תכנית חוות המיכלים (חפאג 1139א) – קידמה עירית חיפה בכל במה.
לתכנית פריסת חוות הגפ"ם הארצית (תמ"א 32 / 1) הציגה הועדה המחוזית חיפה הנחיות, אשר מגנות על היכולת להקים באותו המתחם את חוות המיכלים של תש"ן (חפאג 1139א), במקום לתת הגנה אמיתית לשלום הציבור.

בשבוע שעבר, התקיים דיון בועדה לתכנון עקרוני של המועצה הארצית לתכנון ובניה על אודות תכנית תמ"א 32 / 1, שקובעת ב"קרקעות הצפון" אתר ליבה עיקרי לאחסון גפ"ם בצפון הארץ. דיון זה יכל להיות הזדמנות פז לרשויות בחיפה ובקריות להתנגד להחלטות אלו שמהותן החמרת הסיכונים וזיהום האוויר במפרץ חיפה. אך במקום למחות על ציפוף דלקים וגזים נפיצים בכמויות גדולות בלב המטרופולין, בחרה הועדה המחוזית חיפה לסייג את התכנית בכך שלא תפגע בקיום תכנית להקמת חוות דלקים באותו המתחם (חפאג 1139א). לדיון זה, לא הגיע ולו נציג אחד מהועדה המחוזית בחיפה כדי להגן מפני האיום.

מי שכן הגיעו לייצג את תושבי האזור, היו פעילות הסביבה אלה נווה וחנה קופרמן, אשר כבר בפתח הדיון, מסרו לועדה מכתב מעורכת דין ובו השגות מארגוני סביבה בחיפה בענין התוכנית (מכתב בשם הפורום הישראלי לשמירה על החופים, קבוצת אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות , פורום עזרא, מגמה ירוקה, הקואליציה לבריאות הציבור). במכתב הובאה דרישה לעצור את האסון המתרחש לבוא במתחם זה. בנוסף התקבל מכתב מסיעת הירוקים שאף הוא מוחה על סיכוני התכנית.

וידאו בערוץ 1


סיכונים בטיחותיים וגיאולוגיים חמורים


נווה, שעוררת בשם הציבור על תכנית חוות הדלקים והתזקיקים(חפאג 1139 א), ביקשה ליידע את הועדה בפרטים החמורים שנלמדו בערר בהקשר למתחם זה, ספציפית על אודות המצב הגיאולוגי והבטיחותי הרעוע של מתחם קרקעות הצפון, השוכן בסמוך לשבר כרמל יגור, וטרם נשללו בו העתקים פעילים.
בתגובה, חברי הועדה טענו כי לציבור אין מנדט לטעון בועדה, וסירבו לשמוע את פירוט העובדות. זאת למרות, שאף נציג ציבור רשמי לא הגיע להסביר את הסיכונים – מטעם הרשויות במפרץ חיפה.

נמנעו מלדון בסוגיית המלאי לייצוא


בנושא אחר, ביקשה יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים חנה קופרמן, ליידע את הועדה כי הגדלת משק הגפ"ם קשורה לדלקים שמגיעים ממאגרי הגז, ושוב, הועדה טענה שאין לציבור מנדט להציג מידע בועדה.

סירבו לדון בסכנה לתושבי חיפה


חברי הולנת"ע באופן תמוה – ביודעם שאיש אינו מייצג את חיפה בועדה, סירבו בתוקף לשמוע פירוט לחומרת הבעיה, ולהרחיב את הדיון הכה מתבקש בשאלה האם המתחם "קרקעות הצפון" אכן כשיר לאחסון כמויות עתק של גפ"ם כמוצע בתכנית הנבחנת תמ"א 32 / 1? והאם אכן יש קשר לתעשיית הגז? נציגי הועדה טענו כי אינם מחויבים לשמוע ציבור. גם אם נכון הדבר, לנוכח העובדה שאיש לא ייצג את חיפה באופן רשמי בועדה, יש היה ליתן אפשרות למומחית המבקשת להציג פרטים ייחודים לגבי האתר, אשר הועדה אינה מיודעת בהם, להציג ממצאיה. על כן, תמוהה מאוד התנהלות זו.

החלטת הולנת"ע


כצפוי, בלי הגנה אמיתית על תושבי חיפה ומפרצה, קבעה הולנת"ע כי יוקם בקרקעות הצפון אתר לגפ"ם, וכי כמות הגפ"ם בו אינה מוגבלת ל10,000 טון ויכולה אף להגיע עד 20,000 טון. הולנת"ע קבעה כי העובדה כי אושרה באותו האתר חוות מיכלים אינה מהווה בעיה, וכי התכנית לא תפגע בהקמתה, מאחר ולא מדובר ב"רצפטור ציבורי", אז אין חובת מרחק הפרדה של 400 מטר מחווה זו….כך גם לטענתם לא ימנע אתר הגפ"ם הקמת אתר פסולת במתחם. הולנת"ע דחתה טיעון כי יוקם אתר אחר (יבור ליד עכו) קודם לאתר "קרקעות הצפון", מאחר והקמת אתר "קרקעות הצפון" חשובה לצרכנים. טיעונים נוספים בטקסט מרמזים כי אכן האתר ישמש לייצוא גפ"ם – מוזכרת צנרת מהמתחם אל הנמל.

קירוב הגפרורים לנרות


https://www.youtube.com/watch?v=bj5raLFqI44

מכתב שהגשנו למועצה הארצית


[pdf-embedder url="https://haipo.co.il/forum/download/file.php?id=14128"]
פניה_למועצה_הארצית_-_לעצור_לאלתר_את_מצעד_האיוולת.pdf

הערת מערכת חי פה – מהו פרויקט קרקעות הצפון?


פרויקט קרקעות הצפון הינו יוזמה שקידמה חב´ תשתיות נפט ואנרגיה בע"מ להעתקה וריכוז חוות מיכלי דלק באזור מטרופולין חיפה. הכוונה הנה לפנות את חוות מיכלי הדלק בקריית חיים ("טרמינל") בשטח בן כ-870 דונם, חוות מיכלי הדלק בקריית טבעון ("אלרואי") בשטח בהיקף של כ-300 דונם וכן חלק מחוות מיכלי הדלק המצויה בתחום בנמל חיפה כ-30 דונם ולרכז את כולן בתחום חווה חדשה בשם "קרקעות הצפון" המצויה ממזרח לבז"ן והמפעלים הסמוכים אליה, בשטח בהיקף של כ-600 דונם. השטחים שיתפנו בקרית חיים ובאלרואי היו אמורים להיות מוקצים לצורכי בינוי למגורים. חווה זו תכלול מתקני אחסון לדלק גולמי ולתזקיקי דלק לסוגיהם: בנזין, נפט וכן סולר ובסך הכול בקיבולת של כ-1280 מליון קוב דלק.

הערת מערכת חי פה – הצגת תכנית קרקעות הצפון לציבור


ההצגה התקיימה בבית אבא חושי בחיפה ב 08/12/2011

לא ניתן להגיב