הסגר לכלבים בחיפה | בידוד ביתי במקום הסגר

אושר במליאת הכנסת | תיקון לפקודת הכלבת מ – 1934

מליאת הכנסת אישרה אתמול, רביעי 11/11/20, בקריאה שנייה ושלישית, את התיקון לפקודת הכלבת, שיאפשר הסגר ביתי לכלבים ולחתולים שנשכו אדם, ובכך נעשה, סוף סוף, התיקון המיוחל לחוק מיושן שגרם סבל לרבים במשך שנים.

פקודה מ – 1934

על פי פקודת הכלבת משנת 1934, בעליו של בעל חיים (כלב / חתול / אחר) אשר נשך אדם, מחויב לדווח על כך תוך 24 שעות ולהכניסו להסגר לתקופה של 10 ימים בכלבייה העירונית, או כפי שהדבר כונה בזמנו לפי החוק – "מאורת בידוד", וזאת על מנת לשלול אפשרות כי בעל החיים חולה בכלבת. בתום 10 ימים, באם בעל החיים נמצא בריא, הווטרינר העירוני יאשר את הוצאתו מהסגר.

מדובר בהסגר הגורם לכלבים ולחתולים טראומה המשאירה בהם צלקת לכל החיים. מה גם שכיום, רוב חיות המחמד, אם לא כולן, הן בריאות ומחוסנות נגד כלבת, כך שאין שום הצדקה לצעד כזה.

כלב שיצו (צילום: מתן כרמי)
כלב שיצו (צילום: מתן כרמי)

לפי התיקון, אותו הגישו חברות הכנסת שרן השכל (הליכוד) ומיקי חיימוביץ' (כחול לבן), בעל חיים שחוסן כראוי במהלך השנה שקדמה לאירוע, לא יילקח לבידוד בכלבייה העירונית אם בעליו הציג בפני וטרינר עירוני בדיקה, שהתקיימה עשרה ימים לאחר הנשיכה, שתוצאתה שלילית לכלבת. כחלופה להסגר בכלביה, בעל החיים יוכל לשהות בבידוד ביתי.

מיקי חיימוביץ' (צילום: אתר כחול לבן)

יו"ר ועדת הכלכלה יעקב מרגי, הודיע בחודש אוגוסט השנה על הכוונה להעלות להצבעה בכנסת את הצעת החוק שתאפשר לא לקחת לבידוד חיות שנשכו וחוסנו לכלבת שכאמור אתמול אושרה בקריאה שנייה ושלישית.

הילה לאופר (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)
הילה לאופר (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

חברת מועצת העיר מטעם סיעת הירוקים הילה לאופר, פעילה לזכויות בעלי חיים מסרה לי פה:

נעשה פה תיקון היסטורי לעוול מתמשך של מעל מאה שנים. חוק מיושן וחסר כל היגיון שנקבע בימי המנדט הבריטי, האומר שכלב או חתול מחוסנים ובריאים אשר נשכו או אפילו שרטו בטעות, באם יתלוננו עליהם, ללא כל בדיקה או חקירה, יישלחו להסגר של עשרה ימים. הסגר מטרתו לוודא כי הכלב או החתול אינם חולים בכלבת והחוק המיושן, למעשה, מתעלם מכך שמדובר בחיות מחמד מחוסנות כנגד כלבת ובריאות.

חיית מחמד ביתית שרגילה לביתה ולמשפחתה, נשלחת (וברוב המקרים על לא עוול בכפה), להסגר, וחוזרת עם צלקת נפשית. לפני כחצי שנה הייתי מעורבת בסיפור נוראי של כלבה קטנה וחמודה כלבה מבוגרת עם פריצת דיסק, שקפצה על ילד משמחה ושרטה אותו קלות. הורי הילד התלוננו, והכלבה האומללה נלקחה להסגר בכלביה העירונית של חיפה, שאגב לטעמי, זו הכלבייה הכי טובה בארץ עם הצוות הכי טוב שיכולתי לבקש, אבל עדיין, זה לא מפחית מהטראומה של חיית המחמד.

החוק הזה ימנע ממקרים כאלו נוראיים להתרחש, חיות המחמד שלנו הם בני משפחה לכל דבר.
אני מלאת הודיה למיקי חיימוביץ ולשרן השכל על ששמו את הפוליטיקה בצד ועשו עבודה משותפת כדי להעביר את החוק החדש. פשוט גאה בהן.
חתול (צילום - ירון כרמי)
חתול (צילום – ירון כרמי)
2 תגובות
  1. עופר אמר/ה

    יפה עכשיו תראו אך ירדו ביותר מחצי התלונות שהיו על כלבים שנשכו או קפצו על אדם כול הכבוד על החוק שעבר

  2. עידן אמריך אמר/ה

    כתבה חשובה מאוד 🙂
    כל הכבוד

לא ניתן להגיב