שיפוץ מרכז ויצו בנווה דוד בחיפה – אשה היוצאת ממעגל האלימות מספרת את סיפורה במפגש עם השרה אורלי לוי אבקסיס

מרכז ויצו בשכונת נווה דוד בחיפה שופץ במסגרת פרויקט ״משפצים קהילה״ של המשרד לחיזוק וקידום קהילתי יחד עם התאחדות קבלני השיפוצים. השרה אורלי לוי-אבקסיס הגיעה למפגש חנוכת המרכז המשופץ. את המפגש הנחתה ורדית דוזלר טנג'י ובמהלכו שמעו המשתתפים את סיפורה של אשה אמיצה, היוצאת ממעגל האלימות, חברה בתכנית "צומחות יחד", שסיפרה על המהפך שהיא עוברת בתהליך יציאה מהבית, ההיכרות שהיא עוברת עם מגוון תחומי חיים אותם לא הכירה, כמו כרטיס אשראי, חשבון בנק, חיבור לאינטרנט ועוד. זהו סיפור המדגיש את חשיבות הסביבה התומכת באותן נשים שנמלטות מבעל מכה ובית שהפך לגהינום.
צפו במפגש המרגש:

אשה היוצאת ממעגל האלימות מספרת את סיפור יציאתה מהבית בחיפה


השרה אורלי לוי אבקסיס מספרת על חשיבות המרכז ועל שיתוף הפעולה עם מתנדבי איחוד קבלני השיפוצים


ורדית דוזלר טנג'י מספרת על שיפוץ ויצו נווה דוד


שיפוץ בהתנדבות אנשי איגוד קבלני השיפוצים

ורדית ציינה כי השיפוץ נעשה בהתנדבות מלאה של אנשים מארגון קבלני השיפוצים, אבל מלווים את ויצו כבר במשך תקופה. השרה אורלי לוי אבקסיס ציינה כי מדובר בתרומה אמיתית ונטולת אינטרסים של אנשים אשר מוותרים על ימי עבודה עבור משפחתם ומגיעים לתרום.
במפגש השתתפו נטלי שמעון-ויינשטיין, מנכ"לית ארגון קבלני השיפוצים וכן ערן סיב, יו"ר ארגון קבלני השיפוצים. ערן סיב שמע את סיפורה של האשה המוכה שדיברה על תהליך השיקום ואמר כי אי אפשר להישאר אדיש לנוכח סיפור אישי כל כך קשה.

נטלי שמעון-ויינשטיין וערן סיב (צילום: ירון כרמי)
נטלי שמעון-ויינשטיין וערן סיב (צילום: ירון כרמי)

ויצו נווה דוד לאחר השיפוץ (צילום: ורדית דוזלר טנג'י)

ורדית דוזלר טנג'י, מנהלת סניף ויצו חיפה, מסרה לחי פה:

התכנית "צומחות יחד" נותנת מענה לתחושת הבדידות ולחוסר בעורף משפחתי וסביבה תומכת, במצב בו האתגרים עצומים וסף הפחדים והחרדות עולה, ומעניקה לנשים וילדיהן מעין "רשת ביטחון וחוסן בקהילה".

מהיכרותי מקרוב את הנושא, אני יכולה לומר כי השבר והרגרסיה להם הייתי עדה, מתרחשים ברב המקרים בנקודת זמן זאת של יציאה מהמקלט וביישום ההחלטה להיפרד מבן הזוג האלים. הדבר הבולט ביותר שנחשפתי אליו, היה הקושי הרב להתנהל אל מול כל האתגרים הללו, ללא תמיכה וליווי של משפחה וחברים וללא שייכות לקהילה.

במסגרת התכנית, מגיעות המשפחות לסניף ויצו אחת לשבוע, למשך פעילות אחה"צ. לצד ההנחיה, מועברות בתכנית הרצאות וסדנאות המכוונות לצרכים המיידיים, כגון: הדרכה הורית, ניהול פיננסי, מיצוי זכויות וכו'.

הפעילות עם הילדים כוללת משחקי קופסא, יצירה, משחקי חוץ, שעת סיפור, חגיגה של חגי ישראל, פעילויות חיצוניות יחודיות לקיץ ועוד. הפעילות מסתיימת בארוחת ערב משותפת למשפחות ולמתנדבים בסניף.

כיום משתתפות בתכנית כ-15 נשים ו-25 ילדים (גילאי שנה ועד 18 שנים), יחד עם כ-10 מתנדבות.

לצערנו, ומניסיוננו הרב בעיתות משבר ולחץ , אנו עדות לעלייה משמעותית של התרחשות מקרי אלימות במשפחה, בהם ההמצאות יחד בבית מעצימה את הקושי הקיים ממילא במערכות אלימות ומגבירה את הסכנה. הבידוד בתקופת הקורונה מייצר זרז להסלמה של תופעות אלימות בין בני זוג.

הדאגה לנפגעות אלימות וילדיהן לא פסקה ביצירת מקומות נוספים לנשים וילדים הבורחים מאלימות במשפחה ובמהלך המשבר, במשך שבעה שבועות אנחנו מסייעות בסליי מזון, תווי קניה לרשתות מזון ירקות ופרות טריים ומוצרים יבשים לנשים חד הוריות וילדהן שיצאו ממקלט נפגעות אלימות בשנה האחרונה ומתגוררות כאן בחיפה וחברות בתכנית "צומחות יחד" אלו נשים מאוד אמיצות וחזקות מחד ומאידך מאוד בודדות ובתקופה זו מוחלשות עוד יותר. אלו נשים אמיצות שהיו צריכות לעזוב את מקום מגוריהן להתרחק עד כמה שאפשר מהגורם האלים וסביבתו המאיימת וכך גם עזבו מאחור גם את משפחתן החברות שגידלו איתן את הילדים וכל מה שמוכר ואהוב. אותן משפחות שיום יום צומחות לעבר בניית תא משפחתי חדש יציב ובטוח בזמן הקורונה נשארו ללא עבודה, עם שלושה ארבעה ילדים בבית ללא מחשוב ללא אינטרנט, ללא היכולת הבסיסית לפרנס את משפחתם לדאוג לתשלומי החשבונות שכה"ד או מזון במקרר. אלו נשים שעשו הכל כדי להצליח לבד ואנחנו לא ניתן להן להישבר ולחזור אחורה לגורם האלים. במהלך כל השבוע אנחנו נמצאות מולן בקשר באמצעות הזום ובודקות מה הצרכים שעולים בעקבות המשבר. בעיקר מסייעות בבגדים ונעליים, במשחקי קופסא, דפי לימוד, ומזון, הרבה מאוד מזון גם מבושל וגם טרי וגם תווי קניה לקניות ברשתות המזון והמון הדרכות דרך הזום שאותן בעיקר מעבירות עמותת "רוח נשית" שבשנה האחרונה שותפות להפעלת התכנית.

זה הזמן להודות לכל המתנדבות והמתנדבים שלקחו חלק וסייעו בתקופה המורכבת הזו עם חיוך והמון רצון לתת ולעזור.

רדית דוזלר טנג'י, מנהלת סניף ויצו חיפה (צילום: ירון כרמי - חי פה)
רדית דוזלר טנג'י, מנהלת סניף ויצו חיפה (צילום: ירון כרמי – חי פה)
4 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  מפגש חשוב עם השרה אורלי לוי אבקסיס.שבת שלום

 2. ירון אמר/ה

  התרגשתי מרוחב הנתינה של העושים במלאכה

 3. שלומית אמר/ה

  כל הכבוד למי שתרם, ועזר לנשים האלה והמשפחות האלה. מי שמציל נפש אחת, כאילו הציל רבים . יבורכו.

 4. חיפהי אמר/ה

  ניסיתי להעזר בה בעימות ביני לבין שכן בריון צעיר ממני ב-39 שנים שזוכה ליחס אח"מ ממשטרת חיפה. העליתי חרס. היא עוזרת רק אם יש תקשורת וכותרות.

לא ניתן להגיב