ניתוחי גב ברמב"ם: מדויקים יותר, עם שיקוף בזמן אמת ופחות קרינה

חדר ניתוח ברמבם

כחלק מהחזרה לשגרה עם הירידה במספרי החולים והמטופלים בקורונה, והחזרה המלאה של חדרי ניתוח לפעילות מלאה – חידוש ביחידת ניתוחי הגב של רמב"ם

ניתוחי גב ברמב"ם | מדויקים יותר, עם שיקוף בזמן אמת ופחות קרינה

יחידת עמוד שדרה במערך האורתופדי של רמב"ם התחדשה לאחרונה במכשיר דימות המתקדם מסוגו בישראל – מסוג O-ARM (דור שני) המאפשר לצוות המנתחים לקבל מדויקת ותלת ממדית שמשפרת את הדיוק בהליך העדין

נגיף הקורונה הביא עימו שינויים רבים במציאות של כולנו, אליהם נדרשנו ועדיין נדרשים להסתגל. אולם, יש שינויים חיוביים שמסייעים לצוותי הקריה הרפואית להיות פשוט טובים יותר. במהלך התקופה האחרונה התחדש צוות המערך האורתופדי במכשיר דימות מתקדם מסוג O-ARM (דור שני) המסייע לבצע ניתוחי קיבוע בעמוד השדרה באופן מדויק במיוחד. מאחר שיש המון מיתוסים וחששות בציבור בכל הקשור לניתוחים בעמוד השדרה –ברור שכל מכשיר שמשפר את היכולות של המנתחים באוזר הרגיש והמסובך הזה – היא בשורה חשובה.

מכשיר ה-O-ARM הינו מכשיר דימות רפואי, הדומה לטבעת גדולה במיוחד העוטפת את גוף המנותח

מכשיר ה-O-ARM
מכשיר ה-O-ARM

המכשיר נייד, כך שהוא מסייע לצוות חדר ניתוח לבצע בתחילת הניתוח סריקה של עמוד השדרה של החולה, כאשר בתום ביצוע הסריקה, המכשיר יוצא מהשדה הניתוחי והמידע מועבר למחשב.
המחשב מעבד את ממצאי הסריקה לכדי תמונה מפורטת במיוחד, תלת ממדית של האזור הסרוק, בדומה לסריקת C.T., רק ללא החשיפה הממושכת לקרינה.
יחד עם אמצעי הניתוח עליהם "מולבשים" חיישנים, המנתח מקבל תמונה "בזמן אמת" של פני השטח ביחס לכלי הניתוח, מה שמאפשר לו לנווט על עמוד השדרה של המנותח ולדייק באופן משמעותי בזמן הכנסת מקבע לעמוד השדרה של המנותח.

ניווט המתבצע בסיוע הדמיית המחשב מעלה בעשרות מונים את הדיוק של האופרציה הניתוחית, מה שמבטיח הפחתה ניכרת במספר ההתערבויות הפולשניות העתידיות לצורכי תיקון המקבע, מפנה זמן יקר של אנשי צוות ומשפר את זמינות חדרי הניתוח לטובת משימות נוספות.
אולם מלבד המערך האורתופדי, למכשיר מסוג זה יש אפשרות לשרת עוד יחידות נוספות בבית החולים, ביניהן מחלקת אף אוזן גרון וניתוחי ראש צוואר וכירורגית פה ולסתות, יחידות בהן דיוק גבוה במיוחד במהלך ניתוח הן הכרח לשיפור איכות הטיפול ושיפור איכות חיי המטופלים בתקופה שלאחר מכן.
"היעילות הולכת ועולה ככל שמשתמשים במכשיר – הוא מעלה את הדיוק שכן אנחנו כמנתחים, רואים את נקודת הכניסה של המקבע" מציין ד"ר קינן. "באמצעות המכשיר המדובר והחדש, אנחנו יכולים לתכנן את הפעולה באופן המיטבי".

4 תגובות
 1. מרסל אורן אמר/ה

  שאלה לדר קינן אני מנותח 4 פעמים בעמוד השידרה התחתון בשנת 91 גם קיבוע אני סובל מכאבים עזים
  האים ניתן לעזור לי וכניראה יש הדבקויות מציין 3 ניתוחים נעשו ברמבם בנוריוכירוגיה והקיבוע נעשה בכרמל האם נתן לעזור מוכן להגי מתי שתקבעו תודה מראש
  נייד 0505333724
  ת ת063536858

 2. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל הכבוד לצוות הרפואי ברמב"ם העושים עבודת קודש .יישר כוח לכם.

 3. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  יישר כוח לצוות הרופאים,האחיות והאחים,הרופאים והרופאות..כל הכבוד לכם.

 4. אבי כהן אמר/ה

  שטויות. נמצא כבר בהרבה בתי חולים בארץ.
  גימיק.

לא ניתן להגיב