"אלימות משטרתית במרחב חיפה" • נעמה לזימי בדרישה לכינוס ועדת ביטחון בעירייה

נעמה לזימי (צילום: ירון כרמי)

חברת מועצת העיר נעמה לזימי, פנתה ליו"ר ועדת ביטחון בעיריית חיפה, חבר המועצה אלי לנדאו ולרכז הועדה וראש אגף ביטחון יאיר זילברמן, בבקשה לכינוס ועדת ביטחון בנושא: "אלימות של משטרה ושיטור עירוני".

לזימי ציינה בפנייה כי היא פונה בבקשה הדחופה, בעקבות האירוע המתמשך שתועד מיום חמישי האחרון 15/10/20, ברחוב מסדה בעיר. לדבריה: "אלימות משטרתית היא סוגיה כואבת בחברה, כל עוד לא נטפל בה ונכיר בתופעה, מערכת האמון בין הציבור למשטרה וגורמי אכיפת החוק, תישאר עגומה ובקו ירידה מתמיד."

"לבסס מערכת יחסים של אמון בחוק ובמשטרה"

עוד ציינה לזימי, כי מטרת הפניה היא לקדם טיפול ומענה, דווקא כדי לבסס מערכת יחסים של אמון בחוק ובמשטרה, לא ההפך. בתקופה הזו של משבר לא פשוט, בריאותי, כלכלי ומנהיגותי, אנו עדים להתפרצות חסרת גבולות של התופעה הזו, יש לתת עליה את הדעת ולקיים דיון מקיף בנושא: "זוהי סוגיה של ביטחון אישי, ביטחון בכלל ובריאות הציבור". 

לזימי צירפה לפנייה סרטונים אשר מראים בבירור, כך לטענתה, כי השוטרים הכו באלימות אזרחים אשר לא נלחמו בהם ואף נראו מקופלים על הרצפה. זאת במקום להשתמש בסמכותם ולעצור אותם אם נדרשו לכך. כמו כן, טוענת לזימי, ניתן לראות שימוש בתרסיס פלפל, שחורג מכל פרוטוקול.

סרטון מאירוע פיזור ההפגנה בהדר 15/10/20 • צפו

"למשטרה יש את כל הכלים הלגיטימיים"

לזימי מסבירה, כי למשטרה יש את כל הכלים והסמכויות לפעול במידה שמתגרים בה, מעליבים או נוהגים כלפיה באלימות, ושבכוחה לעצור, לאזוק ולתת קנסות. "במסגרת סמכויות המשטרה כל פעולה שתבחר היא לגיטימית, גם אם ברמה האישית הייתי חולקת עליה", כך אמרה.

"עם זאת, ברגע שהמשטרה משתמשת בכוח מופרז, ללא כל סמכות חוקית לנהוג כך, מתרצת זאת בהתנהגות האזרחים ללא לקיחת אחריות על אף תיעוד מצולם, היא מפרה את החוזה העדין ביותר בין האזרח למערכת החוק והביטחון". הוסיפה לזימי.

"תחושת חוסר אונים של תושבי העיר"

"מול השיטור/הפיקוח/סיירת ביטחון העירוני, אשר נתון בסמכות העיריה יש להגיע לבירור מקיף הישר מתוך המערכת – טיוח לא ישנה את תחושת חוסר האונים של תושבי העיר, מול מי שאמונים על ביטחונם, מול מי שמהווים כוח עזר חשוב שאמור לייצר תחושת ביטחון, אחריות עירונית וסיוע לאוכלוסייה אזרחית. 

מקרים כאלו משליכים על תפישת הציבור החיפאי כלפי השיטור/פיקוח/ סיירת ביטחון העירוני כולו ועושים עוול לעובדים מסורים, שעושים יום וליל על מנת לשרת ציבור, לסייע לו ולהוות רשת ביטחון הכרחית בין הרשות לציבור. למען תושבי העיר ולמען עובדי העיריה, עלינו לטפל בנושא הזה בשקיפות ובכנות מלאה".

עדויות:

בועז גרפינקל, שהיה עד לאירוע, מספר:

ביום חמישי 15/10/20 התקיימה הפגנה בשכונת הדר, חיפה. ההפגנה התאספה בשעה 20:00, בסביבות 21:30 יצאו לצעדה, ובסביבות 23:00 חזרו למסדה. אנשים נשארו עוד לדבר, קצת לשתות. 15-20 אנשים לכל היותר היה כיף בגדול. בשלב מסוים הגיעה ניידת שיטור עירוני. היו חלק שהלכו להתגרות בה, קצת חסמו את הכביש כשהגיעה עוד ניידת.

אני הייתי בצד השני שלי הכביש בכל האירועים האלה, בשלב מסוים אחד מהשוטרים מהסיור העירוני, שהיו בלי תג שם, ריססו את אחד המפגינות. אחרי זה התחלתי לצלם. הרוחות התלהטו, ואחד המפגינים הכה על המכסה מנוע של הניידת. באותו שלב כבר היו ברחוב 5 ניידות, 3 שיטור עירוני, 1 משטרה כחולה, 1 יס"מ. באותו רגע הרוחות התלהטו, ואחד השוטרים התחיל לרסס גז מדמיע ללא אבחנה, רדף אחר מי שהחלו לברוח משם, וגם את מי שעמדו בצד ולא היו כלל חלק מההתגרות, כולל אני שרק צילמתי, רוססנו בפנים בגז.

באותו זמן החלו להגיע עוד ניידות לרחוב. אני כבר לא ראיתי כלום מאותו רגע והתרחקתי משם, אבל שמעתי מחברים שאז החלה משטרה לפוצץ במכות את מי שהיו שם, ויש סרטונים נוספים המעידים על כך.
ניידת משטרה | התמונה להמחשה (צילום: ירון כרמי)

"הצרחות היו כל כך חזקות שהחלטתי לרדת למטה"

נגה שני, עדה נוספת סיפרה: "אני מתגוררת במסדה 20. סביב השעה 00:30 (לא שעה מדויקת) שמעתי צרחות נוראיות מחדר השינה שלי. יצאתי למרפסת ביתי והתחלתי להשתעל (לא הבנתי מדוע, בדיעבד אני יכולה להגיד שזה מהגז המדמיע שפוזר בכמויות ברחוב). מכיוון שידעתי שהיתה הפגנה ברחוב ושמעתי אנשים צועקים אל תרביץ לי, חשבתי שאולי הגיעה משטרה.

הצרחות היו כל כך חזקות שהחלטתי לרדת למטה. בחדר המדרגות ראיתי 3 שוטרים מושכים מפגין שהחזיק את הפנים וצעק אל תגעו בי. הם דחפו אותו בכוח מחוץ לבניין מגורי. ליד העץ שנמצא בצומת של מסדה 20 ומדרגות שמואל, ראיתי 10 שוטרים מרביצים למפגין בודד שנשאר במקום. מרביצים בכוח רב.

צעקתי אלימות משטרתית מספר פעמים לעבר השוטרים (3 עד 5 צעקות חזקות עם 2 המילים האלו). הם הפסיקו להרביץ לו (לדעתי אם לא הייתי צועקת הוא היה צריך טיפול רפואי רציני, זה לא היה נראה שהם מתכננים להפסיק). אני עמדתי בכניסה לבניין. מספר שוטרים שעזבו את המפגין (רק לאחר שאני צעקתי אלימות משטרתית) הגיעו אלי וצעקו עלי לעלות הביתה (5 או יותר, לא בטוחה בכמות אבל לא 1, 2 או 3). עניתי שזכותי להיות שם.

הם אמרו שהם לא רוצים לחייב אותי לעלות. אחרי כחצי דקה הם עזבו אותי. הרגשתי מאוימת. שפת הגוף שלהם היתה תוקפנית מאוד, הם לא פגעו בי, אבל שפת הגוף היתה מאוד מאיימת ולא נעימה. גם טון הדיבור. במקביל  הגיע בחור אחר מהשכונה שעבר שם במקרה. שנינו עמדנו שם ומצאנו טלפון וסנדלים של מפגינים זרוקים בכניסה לבניין. החזרתי את הטלפון למפגין רק למחרת. המפגין סיפר שהשפריצו עליו 5 פעמים גז מדמיע על הפנים (לא ראיתי את זה, אבל זה מה שהוא סיפר). כל האוויר היה ספוג בריח של פלפל שחור. עליתי הביתה ולא הפסקתי להשתעל כחצי שעה".

חגי דולב, שהיה עד לאירוע:

ראיתי שוטרים דוחפים אזרחים במורד המדרגות (מדרגות שמואל), האזרחים צעקו שהם לא רואים (כנראה בגלל הפלפל) ושהם יפלו, אבל השוטרים המשיכו בבעיטות ודחיפות. היה אחד שממש הלך כמו עיוור ושני שוטרים צרחו עליו שיתן להם ת.ז. ולא שחררו אותו לפני שרשמו את השם שלו לטובת דוח. כל זה תוך איומים וצעקות. בנוסף לזה חדר גז לדירה שלנו דרך החלון.

תושב שהיה עד לאירוע וביקש להישאר בעילום שם, סיפר: "הגעתי למסדה בסביבות 11, והייתה התקהלות קרוב לירידה למדרגות שמואל. מפגינים שצעדו לפני כן בשכונה והפגינו נגד נתניהו. המשטרה הגיעה לפזר את ההפגנה, וקללות וצעקות נשמעו מכל הכיוונים. מפגין דפק עם היד על הניידת, ומאותה נקודה השוטרים התחילו לרסס את כולם בגז פלפל לפנים. מי שניסה להגן על עצמו וברח קיבל גז מכיוון אחר. עמדתי ליד בועז כששלושה שוטרים באו במהירות וריססו אותנו מטווח אפס. שמעתי צעקות ומפגינים שצועקים שהם לא מצליחים לראות ואת השוטרים צועקים להם שיעופו לבתים. הכל קרה מאוד מהר וללא יכולת להגן על עצמנו מההתזות. החומר עבר מהמסכות אל הגרון והוביל לקוצר נשימה".

אחת השכונות הכי קשות מבחינת ביטחון אישי

נקודה נוספת שהעלתה, לזימי בפנייה היא שאי אפשר להתעלם מכך שהמקרים המתועדים התקיימו באחת השכונות הכי קשות מבחינת ביטחון אישי בחיפה- הדר. שכונה בה מלינים ללא סוף על חוסר יעילות בטיפול משטרתי בתופעות של אלימות, סמים, פשיעה והטרדות, החל מאי הגעה בזמן קריאה ועד לחוסר נוכחות. דווקא רעש של מפגינים, הוא שמביא כל כך הרבה צוותי שיטור אל האזור? 

במקום בו תושבים משוועים למענה עירוני ומשטרתי, לתחושת ביטחון, אלו שאמונים על כך, ערערו את המצב העגום גם ככה. 

נעמה לזימי (צילום: ירון כרמי)

חברת מועצת העיר נעמה לזימי, מסרה לחי פה:

תחושת הביטחון של תושבים היא מכלול, היא המרחב בו הם חיים, התשתיות, פשיעה והזנחה, אך גם מערכת היחסים מול אכיפת החוק וגורמי הרשות, על המרקם העדין הזה צריך לשמור במיוחד- רק כך נוכל לייצר דיאלוג בריא וביטחון אישי.
במידה ולא תתכנס ועדה ננסה לפנות לאפיקים אחרים, ריסוס בתרסיס פלפל אזרחים ללא עמידה בכללי פרוטוקול, הכאת אזרחים במקום שימוש בסמכות שכן קיימת, אלו מקרים חמורים. דווקא כי אני מאמינה במערכת הציבורית, בחשיבות המשטרה וגורמי הביטחון ברשות, עלינו לעמוד על מיגור תופעות של אלימות משטרתית בניגוד לסמכות. העדויות מהתושבים שאת חלקם אני מכירה אישית, היו קשות ומעציבות, שמחה שלא נגמר באסון מיותר.
 דנה גולדרינג מייסדת "מאירות בלילה" (צילום: לייה רוז מגן)

דנה גולדרינג, חברת ועדת ביטחון, ומייסדת "מאירות בלילה" – מיזם לביטחון אישי בבית ברחוב ובדיגיטל, מסרה לחי פה:

בתקופה האחרונה שכונת הדר חווה לא מעט אירועים טראומתיים אשר פוגעים בתחושת הבטחון האישית שלהם. החל מניסיון לרצח לאור יום, 40 יריות ברחוב, שריפה של רכוש (הצתת רכבים), הטרדות מיניות חוזרות ונישנות, התערטלות בציבור, פריצות, תקיפה אלימה של נער על ידי מבוגר, תקיפת חיילת, ותקריות נוספות וכעת, גם אלימות בין תושבים למשטרה והשיטור העירוני.

במצב הרגיל אלו הם התושבים אשר נאלצים לספוג פגיעה בביטחון האישי שלהם מדי יום ומקום מבטחם הוא במענים שניתנים על ידי המשטרה והשיטור העירוני -אשר גם הם בזמן אמת לא תמיד מסוגלים לספק מענה מהיר ו/או אפקטיבי עקב מחסור אקוטי במשאבים וכח אדם.

הישנות המקרים האלימים השונים והצטברותם הינו מטריד ומערער עוד יותר את מערכת האמון העדינה והכה רעועה בין התושבים מול המשטרה, השיטור העירוני והרשות.התקופה הנוכחית היא בהחלט אתגר רב מימדי ואנחנו נדרשים לתת מענה ולעשות ככל שביכולתנו כדי לשנות את המצב הקיים. לפי נתוני הלמ"ס ישנה ירידה בשנים האחרונות בתחושת הביטחון בעיר חיפה ולצד זה ירידה בדיווחים למשטרה. עלינו לפעול כעת לייצר מרחב בטוח לתושבים בשכונת הדר בפרט  וברחבי חיפה – לקיים במה שיתופית ולהעניק מענים מיידים לצרכים העולים מהשטח ולחבר ולבסס מערכת של אמון בין התושבים, המשטרה, השיטור העירוני והרשות אשר תייצר אדוות של שינוי ושיתופי פעולה. 
פיזור הפגנה בהדר (צילום מסך: דוברות המשטרה)

מהמשטרה נמסר לחי פה:

המשטרה פיזרה ביום 15/10/20 בחיפה, קבוצה שהפרה את הסדר הציבורי, תוך חסימת ציר תנועה, הבערת קרטונים והשלכת בקבוקי זכוכית לעבר השוטרים.

ברשתות החברתיות הופץ תיעוד חלקי מפעילות אכיפה שבוצעה בשכונת הדר בחיפה, תוך עיוות מוחלט של פרטי המקרה וניסיון הצגתו כאכיפה בהקשר של הפגנה, שעה שמדובר בטיפול מקצועי שהתמקד בקומץ אנשים שבחרו לחסום ציר תנועה בעיר ולפגוע בסדר הציבורי, תוך סיכון השוטרים.

על מנת להעמיד דברים על דיוקם, נדגיש כי סמוך לחצות התקבל דיווח בדבר חבורה הצועקת ברחוב, מבעירה קרטונים וחוסמת את ציר התנועה, לרבות חסימת מעבר של אמבולנס וכבאית, כאשר כוח משטרה ופיקוח עירוני שהגיע למקום ביקש מהנוכחים להתפזר, אולם נתקלו בהתנגדות קשה, לרבות השלכת בקבוקי זכוכית לעברם ואי הישמעות להנחיות, לצד גידופים והפרת הסדר הציבורי במקום. לפיכך, נאלצו להדוף אותם באמצעות תרסיס פלפל, בהתאם לצורך המבצעי .

השוטרים פעלו באופן מקצועי לשם השבת הסדר והביטחון בעיר ובכוונת המשטרה למצות את הדין עם פורעי החוק, לרבות אלה שהסבו נזק לניידת במקום. כל טענה אחרת המטילה דופי בעבודת השוטרים, גובלת בחוסר הבנה בסיסי בדבר מורכבות עבודת המשטרה למען שלום הציבור וראוי שתידחה על הסף.
6 תגובות
 1. דדוש אמר/ה

  אם הייתם חיים בארצות הברית לא הייתם מעיזים לצייץ אפילו! רק פה אין חוקים וכבוד!

 2. נביל סהלי אמר/ה

  חיפה נמצאת במקום גרוע מבחינת אלימות משטרתית אפילו הבן שלי מלפני יומים חווה את זה והוא בסך הכול בן 14 קיבל מרות רצח מהשוטרים .לצערי זו המציאות

 3. חגית אמר/ה

  חייבים להבין שהשוטרים לא סתם עוצרים אנשים יש דברים בגו. השוטרים מאופקים ויש להם מצלמות על דש הבגד. אני לא מאמינה לכלום לא מאמינה שהשוטרים אלימים סתם. וגם אם כבר עוצרים מישהו אז זה כבר אחרי שקיבל הזהרות נשנות וחוזורת.
  דרך אגב השמצות ושיימין ברשתות יכולות להוות סכנת תביעה נגד אזרחים.

 4. מוטי אמר/ה

  להחזיר דחוף את ההרתעה למשטרה!! טיפול ביד קשה בעבריינים ומפרי סדר!

 5. אלימות מילולית של חברת מועצת העיר אמר/ה

  שוב הפמיניסטית השמאל-קיצונית הפופוליסטית מנסה להגביל את "אלימות המשטרה" (בעיניה היא רק רואה גברים.. גברים סדין אדום.. בטח אלימים). אוי כמה צביעות יש באדם אחד בעולם הזה.. המשטרה בכפפות של משי מאפשרת מטרדים בלתי פוסקים – עכשיו מנסה לגרום להם לפחד לפעול את המעט שכן עושים.
  את מי בחרנו למועצת העיר.. אבוי.

 6. עמנואל גולדשטיין אמר/ה

  למה אין מילה באתר על כך שנעמה לזימי זומנה השבוע לחקירה במשטרה בגין הסתה?

לא ניתן להגיב