אוקטובר הוורוד | בכללית קוראים לכם לבוא להיבדק • זה מציל חיים

חודש מודעות לסרטן השד (צילום: דוברות כללית)

במסגרת ההתגייסות של כללית להעלאת מודעות לאבחון מוקדם של סרטן השד נערכת במרפאות ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי פעילויות לקידום הנושא ומבני המרכזים הרפואיים של כללית לין בחיפה וזבולון בקריות הוארו בוורוד

ירידה בפניה לבדיקות

על רקע תופעה מדאיגה של מגמת ירידה בפניה לבדיקות ממוגרפיה, בשל החשש להיחשף לנגיף הקורונה, הוחלט בכללית – מחוז חיפה וגליל מערבי להגביר את הפעילות לעידוד הנשים להגיע לבדיקה שחשוב לבצעה גם בימי קורונה ואין לדחותה.

כפתרון יצירתי לכך שלא ניתן לקיים אירועי בריאות רבי משתתפים, הוחלט להאיר בוורוד את המרכזים הגדולים לין וזבולון, המוארים כרגיל בכחול וירוק – צבעי כללית. כך שכל מי שחולף על כביש חיפה – עכו או, לחילופין ברחובות חיפה יכול לראות את המבנים הזוהרים בוורוד גם מרחוק וכך להיזכר בנושא חשוב זה. בנוסף, דואגים הצוותים לעטות מסכה ורודה ולהציב שילוט ודוכני הדרכה אישיים, דוגמת צוות המרכז לבריאות האישה בלין.

חודש מודעות לסרטן השד (צילום: דוברות כללית)
צוות המרכז לבריאות האישה בלין | חודש מודעות לסרטן השד (צילום: דוברות כללית)

רונן נודלמן, מנהל המחוז, מציין כי על אף שצוותי המרפאות עמוסים מתמיד בשל מגפת הקורונה, הם מתפנים גם למשימה חשובה זו ויוזמים פניות לנשים בקבוצות היעד לבדיקה, מזכירים שהגיעה העת להיבדק, מסבירים בדבר חשיבותה ומתאמים עבורן תורים ותוגברו הכתובות לבצוע ממוגרפיה כדי להבטיח זמינות גבוהה ונגישות מרבית, כולל ניידות ממוגרפיה, בשיתוף עם האגודה למלחמה בסרטן, המגיעות לאזורים בהן נשים מתקשות להתנייד למכוני בדיקה.

הכל תחת קורת גג אחת

בנוסף לעידוד ההגעה לממוגרפיה, מובילה מחוז חיפה וג”מ ברמה ארצית את יישומו של מהלך מקיף לקיצור ניכר של משך האבחון וטווח הזמן החולף עד ביצוע ניתוח או תחילת טיפול. 
לשם כך, רוכזו תחת קורת גג אחת במרפאות השד במרכז רפואי לין, בניהולה של ד”ר טטיאנה דורפמן וזבולון, בניהולה של ד”ר שירלי דוידויץ ובמרפאה היועצת בעכו מגוון המומחים בתחום: כירורגים של השד, רדיולוגים מומחים בהדמיית שד, אונקולוגים ופלסטיקאים לשחזור השד. במרפאות גם צוות של אחיות שהתמחו בתחום ועובדות סוציאליות. למטופלת המגיעה לבירור עם חשד לסרטן השד מתקיים בירור מקיף בנקודת שירות אחת, הכולל בדיקות הדמיה, כמו ממוגרפיה, טומוסינטזיס, אולטרסאונד שדיים וכן מבוצעות ביופסיות מהשד בשיטות שונות. 

חודש מודעות לסרטן השד (צילום: דוברות כללית)
חודש מודעות לסרטן השד (צילום: דוברות כללית)

תוך יום אחד

ברגע שיש זיהוי מוקדם של ממצאים חשודים לסרטן שד, מועברת התוצאה לגוף מקצועי אחראי שעורך סינון ודואג להפניה מותאמת על פי מקום המגורים ושייכות מרפאתית. המידע מוזרם ישירות למרפאת השד אליה מופנית המטופלת ונקבע לה בדחיפות תור יזום לבירור ע”י כירורג שד ורדיולוג שד. הבירור מתקיים במרוכז, בתוך יום אחד. כאשר האבחנה היא שיש סרטן השד, המטופלת מוזמנת לוועדה רב תחומית, בה ניתנת לה המלצה לגבי תכנית טיפולית בהתאמה אישית. 

חודש מודעות לסרטן השד (צילום: דוברות כללית)
צוות המרכז לבריאות האישה בלין | חודש מודעות לסרטן השד (צילום: דוברות כללית)

טווח הזמן הקצר ביותר בארץ

בעקבות מהלך משולב זה, מציינת ד”ר לילך צולר, המנהלת הרפואית של כללית במחוז נערך סבב הבירור והאבחון בטווח הזמן הקצר ביותר בארץ מרגע הפניה הראשונה ועד תחילת הטיפול עצמו. 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.