2500 חולי קורונה באשפוז בית ובמלוניות • האחיות שמלוות אותם בחזית | כללית חיפה

אחיות מלוות חולי קורונה (צילום: דוברות כללית)

סיפורן של אחיות כללית שמלוות את חולי הקורונה בקהילה

הן נמצאות בחזית ההתמודדות עם הקורונה, מטפלות במאות חולים בקהילה מידי יום, ועדיין נסתרות מעין הזרקורים, שמופנים בעיקר לנעשה בבתי החולים, על אף שמרבית החולים מטופלים בקהילה.

האחיות שנושאות בעיקר הנטל

החלטנו להרים מסך ולהכיר את אחיות הקהילה במרפאות, שנושאות בעיקר נטל הבדיקות והליווי הרפואי של חולי הקורונה המאושפזים בבית או במלוניות.

כדי להכיר מקרוב את פועלן, יצאנו להיפגש עם אחות כללית שרית כרמלי, שכיום, בצד היותה מנהלת סיעוד במרפאת כללית, היא גם חלק מהמחלקה של כללית לאשפוזי בית של חולי הקורונה במחוז חיפה וגליל מערבי ומטפלת בקרוב ל-2500 אנשים מאומתים, שכמחציתם גם סובלים מתסמינים, המאושפזים בבית או במלוניות ומספרם עולה בקצב מסחרר מידי יום.

אחיות מלוות חולי קורונה (צילום: דוברות כללית)
שרית כרמלי | אחיות מלוות חולי קורונה (צילום: דוברות כללית)

האחות שרית כרמלי:

בחודשים האחרונים, מאז פרוץ הקורונה, גיליתי שאני וחברותי למקצוע מסוגלות להתמודד עם אתגרים גדולים מתמיד. האתגר והקשיים הרבים מתגמדים נוכח הסיפוק בכך שהצלחנו להציל חיים, לסייע לחולה קורונה מבוהל או לאם מבודדת החרדה לילדיה.

“הקורונה טרפה את הקלפים”

זהו סיכום הביניים של שרית כרמלי, אחות בכירה בכללית שהשתלבה גם במערך האבחון והטיפול בקהילה של חולי הקורונה באזור כרמיאל ויישובי הסביבה. היא אחות מזה 22 שנים, בעלת תואר שני בסיעוד, תושבת כרמיאל.

כרמלי ממשיכה: “עד לפני כחצי שנה”, היא מודה, “חשבתי שאני מתמודדת עם אתגרים לא קטנים כמנהלת סיעוד במרפאת הגדולה של כללית – משימה הכוללת מעקב אחר מטופלים, מתן הדרכה למטופלים, ביצוע בדיקות דם, טיפולים שונים, ביקורי בית, טריאג’ מיון רמת הדחיפות, מתן חיסונים, סדנאות, ניהול צוות סיעוד ועוד שורה של משימות. הגיעה הקורונה וטרפה את הקלפים”. שרית וחברותיה למקצוע הסיעוד גילו שיש להן עוד הרבה יכולות להתמודד עם האתגר הגדול הזה שהציבה המגפה ה”מלכותית”. 

שרית כרמלי | אחיות מלוות חולי קורונה (צילום: דוברות כללית)
האחות שרית כרמלי | אחיות מלוות חולי קורונה (צילום: דוברות כללית)

במיגון מלא בשיא החום

בשגרת הקורונה החדשה, האחיות מאיישות את מוקדי בדיקות הקורונה של כללית, משמעו להתייצב מידי יום במוקד, במיגון מלא, כאשר בחוץ שורר חום הקיץ הכבד ולקחת בעזרת המטושים משטחים לבדיקת קורונה.

התנאים מכבידים והנבדקים לחוצים

צוות מוקד הבדיקות מבצע ביום רגיל כ-300-200 בדיקות, אבל כאשר יש התפרצות, לוקחות האחיות במוקד דגימות מ-500 נבדקים ויותר ביום. זו משימה לא פשוטה, התנאים מכבידים, הנבדקים לחוצים וחסרי סבלנות וחשוב למנוע תורים והמתנה ממושכת, כדי שלא תיווצר התקהלות ותמיד מרחף החשש מהדבקות גם כשננקטו אמצעי זהירות.

יש גם מצבים מיוחדים

לא אחת נדרש גם פתרון יצירתי וסיוע במצבים מיוחדים, כמו בדיקה שנעשתה לבחור צעיר  מונשם – אז הצוות יצא אל הרכב שחנה בסמוך וביצע את הבדיקה בלי שהמטופל ייאלץ לצאת בקושי רב מהרכב, או בדיקה לנער אוטיסט שחשוב לבצעה בסבלנות וברגישות יתרה.  

ליווי רפואי למאות חולי קורונה

המשימות של שרית אינן מסתיימות בביצוע בדיקות וריכוז צוות הבודקים, היא מאיישת גם את שלוחת מחלקת האשפוז בקהילה של כללית באזור. במסגרת זו, נעשה ליווי רפואי מרחוק למאות חולי קורונה המאושפזים בביתם או במלוניות ברחבי הארץ. האחיות נמצאות בקשר טלפוני קבוע, לעתים פעמיים ויותר ביום, בהתאם למצב המטופל, עם  מאות מאושפזי הקורונה בקהילה.

האחריות על כתפינו גדולה

בכל שיחה כזו היא עוקבת אחר מדדים המעידים על מצבו, בעיקר חום גוף ורמת החמצן בדם – סטורציה. במהלך השיחה עם המטופל היא עוקבת  כיצד הוא נשמע, כשהאתגר הוא לאתר קושי בנשימה בהאזנה מרחוק, ללא צפייה בסימנים של קשיי נשימה בהן יכולה האחות להבחין במפגש פנים אל פנים. מדובר במחלה מתעתעת מאד, מדגישה שרית. לא אחת מטופל שנראה יציב ובמצב קל מדרדר תוך זמן קצר וחובה לפנותו לאשפוז בבית חולים. לכן, חשובה המיומנות שלנו באיתור מצבים מעוררי דאגה ונדרשים הרבה קשב ותשומת לב. האחריות על כתפינו גדולה.

במרפאה אני יכולה להזעיק רופא כשאני חושדת שיש מצב מסכן חיים. בליווי מרחוק, זה האחות הטלפון והמטופל. לשמחתי, האחיות מוכיחות עצמן ולא אחת הודענו לרופא החמ”ל שיש ספק אם החולה מדרדר למרות שהוא מדווח על נתון תקין הרופא אשש את החשד והפנה לאשפוז ובכך הצלנו את חייו. בפועל, המפגש הטלפוני של צוות אחיות החמ”ל  עם חולי הקורונה חורג הרבה מעבר לכך. רבים מהחולים נקלעים למצוקה נפשית וחשוב לתמוך בהם בשיחה ובעת הצורך לגייס את העובדות הסוציאליות של כללית ליצור קשר עם החולה. לעתים הבעיות הן לכאורה טכניות, אך משפיעות מאד על המטופל. כמו אדם בודד שנותר ללא מצרכי מזון ואנו מסייעות לו להזמין מוצרים, משפחה שההורים נדבקו ואז עולה הצורך למצוא פתרון לילדים, אדם דתי ששהה 40 יום במלונית והמתין לתשובה שלילית כדי לצאת לביתו בחג. הבחורה שחזרה מהודו וממש “מתחרפנת” בבידוד שנכפה עליה ועוד המון סיפורים מרגשים.

“במהלך תקופה זו”, מוסיפה שרית “זכיתי להיות בקשר עם חולי קורונה מכל המארג החברתי וההתנסות הזו למדה אותי שאנחנו באמת רקמה אנושית אחת. בסוף, לא משנה מה המוצא שלך, אם מדובר בערבי או ביהודי, חרדי או חילוני- 

הקורונה פוגעת ללא אבחנה

לכולנו יש בבסיס אותן בעיות ואותן חרדות. אם יש משהו “חיובי” בחוויית הקורונה הזו, הרי שהיא תרמה לשוויון – היא פוגעת בכולם ללא אבחנה ולי חשוב לתת יד וללוות את המטופל שהוא בעבורי פשוט אדם. חשוב לי לתת למטופל תחושה, שבתוך אי הוודאות שיוצרת המחלה, יש לו כתובת, שאני כאן בשבילו או בשבילה ואלווה את החולה לאורך כל התקופה.

מטרה משותפת לכולם

נכון, המחיר הוא עבודה מאומצת, גם בשעות לילה, גם בסופי שבוע, אבל התמורה היא סיפוק גדול ומשמעות. גם כצוות התחזקנו, העמקנו היכרות, ופתאום, במקום להתחרות בין צוותים על הישגים, יש אווירה של התגייסות הדדית, נכונות לסייע, להחליף משמרת, כשלנגד עיני כולנו מטרה משותפת- לעזור לחולי הקורונה.”

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  רפואה שלמה.

 2. מירי אמר/ה

  האחיות ובכלל הצוות הרפואי הם הנושאים בנטל.
  מלבד ההערכה צריך לתת להם תנאי עבודה ומימון ראויים.

 3. שמיל אמר/ה

  חייבים להגיד תודה לאחיות לאחים לרופאות ולרופאים שנמצאים בקו הראשון בבתי החולים ובמרפאות ומשתדלים להציל חיים ולטפל בנפגעי הקורונה ברוכים תהיו שמרו על עצמכם צוות יקר ובריאות טובה לכולם והלוואי שנצא מהמגיפה הארורה הזאת שנפלה עלינו ועל כל העולם

הגיבו כאן לכתבה