"אנשים בני שלושים, ארבעים, עם ילדים קטנים, ואני יודעת שיש סיכוי שהם לא יפגשו לעולם" | יפעת מזרחי

מחלקת קורונה בבית חולים כרמל (צילום: דובר בית חולים כרמל)

"תגידי לאנשים שיעשו הכל, הכל, כדי לא להגיע אלינו"

בתוך מחלקות הקורונה בבתי החולים

במשך שנים ארוכות לימדתי את תלמידי הסיעוד בקורסים העל-בסיסיים של טיפול נמרץ, נושאים כגון: התמודדות עם לחצים ושחיקה, לצד פיתוח חוסן ועמידות רגשית. 
זכיתי להכיר אנשים יקרים, שלאחר לימודי תואר שני ושנים במחלקה, יצאו לעוד שנתיים(!) של לימודים קשים ואינטנסיביים בטיפול נמרץ. 

המחלקות הקשות ביותר

אלו בדיוק האנשים שאנחנו זקוקים להם יותר מכל עכשיו, במחלקות בית החולים. 
מאחר שנותרו קשרים טובים, אני מקבלת, מפעם לפעם, ד"ש עם הודעה, דיווח, מתפתחת שיחה על מה שקורה שם, היום, במחלקות הקשות ביותר של בתי החולים, בעידן הקורונה. 

השגחה צמודה של אדם בעל ידע וניסיון

בטיפול נמרץ שוכבים חולים הזקוקים להשגחה צמודה של אדם בעל ידע וניסיון רב. למעשה, היחס המומלץ הוא אח/ות על שני מטופלים בלבד, ובמידה שהחולה מחובר למכשיר אקמו (מכשיר המדמה פעולת לב-ריאה), צמוד אליו איש צוות כל העת. 

– "זה שונה מהשגרה המלחיצה שאתם נמצאים בה בדר"כ?"
– "אני אפילו לא יכולה לתאר לך עד כמה…"

עיריית טירת כרמל – רחב

עכשיו המשחק אחר לגמרי

אז מה אני שומעת מהם היום? שאם לפני עידן הקורונה הם עבדו בתנאי לחץ בלתי-שגרתיים, משגיחים על כל תנועה של המטופל, מגיבים מיד, במקצועיות ובענייניות – הרי שהיום מדובר במשחק אחר לגמרי. 

מחלקת הקורונה התת קרקעית | התמונה להמחשה (צילום: דוברות רמב"ם)
מחלקת הקורונה התת קרקעית | התמונה להמחשה (צילום: דוברות רמב"ם)

"מחליפים תחתונים שלוש פעמים במשמרת"

"את מכירה אותי", כותבת לי אחות נפלאה בעלת ניסיון רב, "אני הכי לא מפונקת בעולם. אני קורסת. בחיי. אנחנו בתוך החליפות החמות האלו במהלך המשמרת, הבגדים ספוגים מזיעה. אנחנו מחליפים שלוש פעמים תחתונים במשמרת… " 

אני שולחת לה לב חזרה. מה אוכל להגיד לה?

ואז מגיע המשפט הבא:

אבל מה שהכי קשה לי לראות, זה את האנשים הצעירים שמחוברים למכונות הנשמה ולאקמו. נקרע לי הלב. אני מטפלת באנשים בני שלושים, ארבעים, עם משפחות וילדים קטנים, עושה כל שביכולתי, ויודעת שיש סיכוי סביר שהם לא יפגשו לעולם. איזו מחלה ארורה! בחיים לא נתקלנו בדבר כזה!

"המשפחות, זה הכי גרוע"

אח אחר כותב לי: "המשפחות. זה הכי גרוע. הם לא יכולות לבקר את החולה. אין לך מה להגיד להם. לפעמים אני יוצא החוצה עם הפנים באדמה.  גם הבנאדם, בבידוד מוחלט. הוא רואה רק אותנו, וגם אנחנו עם מסיכות. לפחות שמו לנו מקדימה תמונה של הפנים עם השם, שיראה מי מאחורי המסכה."

יועז הנדל בביקור בביה"ח התת קרקעי לטיפול בקורונה (צילום מסך: דוברות רמב"ם)
בביה"ח התת קרקעי לטיפול בקורונה (צילום מסך: דוברות רמב"ם)

"לא רואים את הסוף"

"לא רואים את הסוף". היא כותבת לי. "לא רואים איך זה נגמר ומתי. זה מייאש. כוח האדם נגמר. בכל פעם עושים הסבה לאחיות מפנימיות, מכירורגיה, יביאו גם מאורתופדיה. כן, אנחנו כבר כמעט קורסים."

הם כותבים לי:

תגידי לאנשים שיעשו הכל, הכל, כדי לא להגיע אלינו.

"תגידי לאנשים שיעשו הכל, הכל, כדי לא להגיע אלינו", הם כותבים לי, "אי אפשר לתאר כמה האשפוז הזה ארוך, ממושך וקשה. כמה נזקים נגרמים גם אחרי גמילה מהנשמה. בחיי, פשוט תשארו בבית!"

תבחרו (צילום: טיפול נמרץ רמב"ם)
תבחרו מסכה (צילום: טיפול נמרץ רמב"ם)

אחים ואחיות בחזית הקורונה, סובלים מרמות המתח הגבוהות ביותר

מחקר שהתפרסם לאחרונה מראה שאחים ואחיות הנמצאים בחזית הקורונה, סובלים מרמות המתח והלחץ הגבוהות ביותר מבין צוותי בית החולים, ולא בכדי.

הפניה אל המחקר

לשמוח בנצחונות הקטנים

מה אנחנו, היועצים בתחום הבריאות, יכולים לסייע ולעזור? איזה טיפים יכולים לחזק את האנשים היקרים האלו?
ראשית – חיזוק החוסן הפיזיולוגי, הקוגניטיבי, הרגשי והקהילתי של לוחמי בריאות אלה. עידוד להקפדה על תזונה בריאה, פעילות גופנית ושינה טובה – ככל האפשר. 
שנית – להתמקד בחשיבה שמעצימה את החלקים החיוביים, ומעניקה כוחות. לשמוח בניצחונות קטנים, של התאוששות מטופלים, של התקדמות להחלמה. 

"אם יש לך למה, תדע לשאת כל איך"

לדעת להקיף את עצמכם בתקופה כזו בסביבה תומכת, אוהבת שרגישה למצבכם. להרחיק "זוללי" אנרגיה ככל האפשר. אם יש צורך – להתרחק מהחדשות ומהרשתות החברתיות. 
ומשמעות. "אם יש לך למה, תדע לשאת כל איך" אמר ניטשה. זה נכון. כשאנחנו מבצעים פעולה מסובכת, קשה וסיזיפית שיש מאחוריה משמעות, כמו הצלת-חיים, ומזכירים לעצמנו זאת, אנחנו מקבלים עוד קצת כוח. 

מעריכים אתכם מאוד

חשוב שהארגונים, בתי החולים, יתמכו גם הם בצוותי הטיפול הנמרץ. מילה טובה, עידוד, אפשרות לצאת להפסקה כשאפשר – חיוניים להמשך הדרך. 

זו הזדמנות טובה, אחים ואחיות יקרים במחלקות וביחידות לטיפול נמרץ, לברך אתכם בשנה טובה. נקווה שהסיוט הנקרא "קורונה" יחלוף במהרה מחיינו, ושתחזרו לשגרה המורכבת והמוכרת לכן ולכם. מעריכים אתכם מאד. 

הכותבת היא עו”ס קלינית, מפתחת תחום ידע בריאות וזקנה, משרדי הרווחה והבריאות.

24 תגובות
 1. אליהו אמר/ה

  חג סוכות שמח כתוב במקורות בעת ההיא ישכיל ויישום
  הוירוס הוא מגיפה עולמית ואין צורך להעכיר את מצב הרוח יש כאלה שאומרים בעיקר המבוגרים שבאם לא נמות מקורונה נמות מהדיכאון והאיומים שמטילים על הציבור ובפרט אחרי. שהתפטרנו מבר סימן טוב ונקווה שלעולם לא יחזור
  כאשר אני צופה בערוצים מחוץ לארץ ובפרט בתחנות הדרמניות אפשר ללמוד מהם כיצד הם מעבירים את החדשות למרות המצב בצורה קלה ובחיוך אך תוך כדי פירוט המצב
  מציע ללמוד זה ממש נורא ואיום כיצד מעבירים חדשות אצלנו בארץ ללא רחמנות

  1. אליהו אמר/ה

   תיקון טעות וידום לא ויישום

  2. אליהו אמר/ה

   גרמניות

 2. חנה מורג אמר/ה

  מפחיד. פשוט מפחיד.
  מאחלת לכולנו שאיש לא יגיע יותר למקום הזה🙏🙏

  1. יפעת מזרחי אמר/ה

   אמן. נאחל לכל תושבי ישראל בריאות שלמה.

 3. שמיל אמר/ה

  לכולם אנא שמרו על עצמכם ובריאותכם שימו מסיכה כשאני יוצא בבוקר עם המסיכה אני רואה כל מיני "חוכמולגים" טמבלים בלי מסיכה שעושים הליכות אני צועק עליהם שהם מסכנים אנשים לצערי יש כאלה שלא הפנימו את גודל המגיפה הנוראות שנקראית קורונה בריאות לכולם

  1. יפעת מזרחי אמר/ה

   אמן. נאחל לכל תושבי ישראל בריאות שלמה.

 4. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  יפעת מזרחי, כולנו מתפללים לשלום כל אדם באשר הוא.שבת שלום וחג סוכות שמח ובשורות טובות.גמר חתימה טובה לכל בית ישראל.

  1. יפעת מזרחי אמר/ה

   נכון מאד. שנזכה בקרוב לראות את חיפה שלנו ירוקה בחזרה.

 5. טובי אמר/ה

  לבי לבי עם הצוותים הרפואיים.
  הכאב הוא עצום כשאני רואה ושומעת את הזלזול , הציניות,התחרות של מי יותר צודק?????
  הכאב גדול כשמדברים על מבוגרים, קשישים, מחלות רקע
  אאאאא..זה…בסדר.למה? למה? אנשים שיש להם כך וכך שנים לחיות למה הם צריכים להיענש?
  זה כבר לא ממשלה, מנהיגים, ח"כים,תקשורת הם ממש לא מעניינים.זה אנחנו ורק אנחנו.

 6. זהבית אמר/ה

  " תבחרו את המסכה הנכונה ", עוצמתי ביותר

 7. יונית אמר/ה

  יישר כח לסגל הרפואה העוסק במלאכת ההצלה! כתבה מרגשת וזה המקום לומר תודה בשמי ובשם הרבה אנשים טובים אחרים המבינים את גודל ההקרבה והאכפתיות על אף הלחצים הרגשיים ועל אף החשש להדבק אתם שם! תודה!!

  1. יפעת מזרחי אמר/ה

   נהדר כתבת. מצטרפת מכל ליבי.

 8. מתי אמר/ה

  תצביעו על מי שבמשך שנים שחטו את מערכת הבריאות

 9. מיכל אמר/ה

  את מה שכתבת, יפעת, כדאי שכ-ולם יקראו, יפנימו, וייעשו אתחול מחדש לסדרי העדיפויות שלהם

  1. יפעת מזרחי אמר/ה

   צודקת בהחלט.

 10. איריס אמר/ה

  זו האמת שמסתירים מהאזרחים https://youtu.be/27DXdWfpxFQ

 11. דר קזרסקי אמר/ה

  הייתי שמה בכל הארץ שלטים , כמו תמונה הזאת , אח/ רופא עם מסיכה כירורגית ביד אחת ועם מכונת הנשמה ביד השניה

  1. צליל אמר/ה

   הייתי שמה בכל הארץ שלטים –
   שומרת נגיעה מדוקטורים! זו הדת שלי הנסמכת על המדע VERSUS הדת שלכם המסוכנת מכל דתות הדיכוי והכפייה!. עשו לי טובה! אל תגעו בי! אל תנשימו אותי! לא מדובשכם ולא מעוקצכם. לא מאמינה לאף מילה שלכם ואתם האויב היחידי של העולם מבחינתי. מוכנה לשלם למשרד המחלה המכונה בטעות "משרד הבריאות" כתמורת התחייבות להפוך את החובה רק ל"זכות" דהיינו שלא נהיה כפויים להיכנס על פי חוק למחנות העינויים! אנא מכם – לא לגעת בי בידיכם המטונפות מדמים של ילדים קטנים מוחלשים אחרים וזקנים! יש לי בחילה משלטי החוצות בהם מצדיעים לדת הרצח והעינויים ולא מכירה בסמכות דתכם העליונה כחוקה שעליי להשמע לכלליה כשהיא נוגדת כל רצינולית מדעית אנושית סבירה ועובדת רק את תורת האגו של הדיפלומה המזוהמת שלה!

   להפריד כמה שיותר מה דת ממדינה ולהתחיל ראשית חכמה בהפרדת דת הרפואה! מדינה שמכבדת את כבוד האדם וחירותו לא תאפשר לפושעים בלבן להמשיך להשתלט על מערכות התשקורת ולשלוט בעולם כאדוני הגופות והמוחות!

   שחררו את עמי בני האדם מדת הכפייה המסוכנת ביותר בעולם!

  2. יפעת מזרחי אמר/ה

   ראיתי שמשרד הבריאות העלה אותה כבר באתר שלו.
   אכן, תמונה ששווה אלף מילים.

 12. צחי כליף אמר/ה

  במהדורת החדשות יושבים שרים,פרופסורים לרפואה,וקציני משטרה כולל יונית לוי או איילה חסון,מגיעים עם מסיכה ועושים הצגה יפה,וכשמתחילים לדבר מורידים אותה.איזה דוגמא טובה הם נותנים לאזרחים? מה הם מצפים מהאזרחים כשהם בעצמם ללא מסיכה,והעיקר שמטיפים לאזרחים,מבקשים ומאיימים לעטות מסיכה,כשהם בעצמם לא עושים את זה!!! פשוט שערוריה,צחוק אחד גדול ועבודה בעיניים!!! בושה ובזיון.

  1. צליל אמר/ה

   בס"ד
   דוגמא חכמה. עשו כמוהם ועטו מסיכה רק אם מאיימים לקנוס אתכם. יש דבר כזה קורונה אבל מתים יותר מחרדות וסמים מסוכנים נגד חרדות, מבידוד, העללות דוקטוריאלית, המתה מכוונת פוליטית מצד הכת הרפואית מאשר מאינטראקציה עם וירוסים. מערכת חיסונית איתנה מגיעה מאמונה איתנה שיש לכל נברא תפקיד וקול חשוב בהרמוניית הבריאה ואת קולכם יש לכם זכות להשמיע ברמה , לא משנה מאיזה מגזר, צבע , גזע , לאום או דת הגעתם . מי שמכם הצוררים במדים הלבנים לסתום לנו את פיותינו ולמנוע מאיתנו להשלים את יעודנו בחיינו? ולהגדיר את אמונותנו הנוגדות את הדת שלכם כ"מחלה" רק כי כל דאלים דוקטור ולכם האון והקרדום להפוך לנו את כל הארץ לגרדום?

 13. מושיקו אמר/ה

  במהדורת החדשות יושבים שרים,פרופסורים לרפואה,וקציני משטרה כולל יונית לוי או איילה חסון,מגיעים עם מסיכה ועושים הצגה יפה,וכשמתחילים לדבר מורידים אותה.איזה דוגמא טובה הם נותנים לאזרחים? מה הם מצפים מהאזרחים כשהם בעצמם ללא מסיכה,והעיקר שמטיפים לאזרחים,מבקשים ומאיימים לעטות מסיכה,כשהם בעצמם לא עושים את זה!!! פשוט שערוריה,צחוק אחד גדול ועבודה בעיניים!!! בושה ובזיון.

 14. צליל אמר/ה

  בס"ד
  מקווה מכל הלב שאכן כולם יתרחקו ולא יגיעו למחנות ההשמדה של הרפואה המדומה ושהסיוט המכונה "רפואה" ייכחד מן העולם תודות לקורונה. שומר נפשו ישמור נגיעה מכל מה שקשור לרפואה וסמיה ולא יאמין לאף מילה של דת הרפואה! דת ולא מדע! אכן יש לחזק את המערכת החיסונית בדיוק בשיטה ההפוכה מזו שממליצה לנו רפואת החלאה. כפי שכתבה העובדת הסוציאלית המופלאה – אכן כן. לא לוותר על המשמעות ובמיוחד אם הרפואה המדומה מגדירה אותה כ"מחלה" שהרי מלחמה לתורת הרפואה בתורת ישראל על פי הגדרה ובחיים עצמם אותם הרופאים המדומים מגדירים כ"אפדידמיה כלל עולמית עם פרוגנוזה של מוות ידוע מראש המועברת על ידי מגע מיני " ומטרתם להרוג לאבד ולהשמיד את החיים של בני האדם ושאר הברואים על ידי הצעת סמים מסוכנים שמגיעים מעינויים וניתנים בעינויים ובשקרים!

  לכו וחבקו את כל מי שזקוק לחיבוק והילחמו נגד הצוררים הקמים עליכם לבודדכם ולמנוע מכם את זכותכם לחירות ולחיים של משמעות! תתקהלו יקרים . תתקהלו ואל תבודדו אף אחר ושונה ואל תפגעו באלה שאינם דומים לכם! רק התקהלות מתוך אהבת חינם יכולה לרפא את העולם . וצאו לטבע. בלו עם החיות , הכלבים , החתולים. טפלו בגינות , נקו את ערימות הזבל ביחד, היו כתף למוחלשים וגב לקטנים ולזקנים. הטילו ספק בכל מה שאומרים לכם ובמיוחד אם זה מגיע מדת הדוקטורים השליטים הצוררים. "אני מטיל ספק משמע אני קיים" – אם אתם מטילים ספק בקיום האמת ויוצרה – למה שתאמינו אמונה עיוורת בדת של רוצחי בעלי חיים שמטרתם לפתח סמים מסוכנים לילדים קטנים למען הונם אונם ושלטונם? למה להאמין ולהצדיע להם בצורה עיוורת כל כך כשכל דת השקר הרפואית הזו סותרת עת עצמה מעצם הגדרתה?

  הסירו את המסכות ולכו לחזק את הוריכם כל חייכם מבחוץ ומבפנים במקום להשליכם לבתי האבות הרצחניים ולמחנות המוות תחת פיקודם של אדוני הגופות מתורת הגזענים במדים הלבנים!

  מניסיון. המשפט של ניטשה – אם יש לכם מטרה לחיות בשבילה תוכלו לשרוד כל איך – הדהד גם בשואה הנאצית במוחו של ויקטור פרנקל וגם בשואה הפסאודו רפואית במקרה שלי, כשהגדירו את אמונתי היהודית כ"מחלה" כנהוג לעשות במחנה ההשמדה טירה.

  אז חזקו ואמצו כל ניצולי מערכת ההשמדה והדיכוי של הפסיכופתיה הלבנה – רק משוגעים לאמת יכולים לנצח את מלכות הרשעה ותורת הגזע של רפואת הצואה יימח שמה וזכרה.

  זו הזמנה לצוותים הרפואיים שנושאים באשמה של סימום בכפייה ופגיעה בחסרי מגן ואאוגניקה לעשות חשבון נפש בטרם יימחה המקצוע הזה מעל פני האדמה במהרה בימינו אמן.

לא ניתן להגיב