בדיקת קורונה ב 15 דקות • כללית

בדיקות מהירות (צילום: דוברות כללית)

קורונה כן או לא ב 15 דקות

כללית החלה לבצע כפיילוט בדיקות מהירות לאבחון קורונה באמצעות 13 מכשירים מסוג “סופיה” (Sofia) שניים מהם במחוז חיפה וגליל מערבי: בחיפה ובכרמיאל

המכשירים, שהתקבלו ממשרד הבריאות לפי סיכום בין סגן שר הבריאות-ח”כ יואב קיש לבין מנכ”ל כללית-פרופ’ אהוד דודסון, מאפשרים זיהוי מהיר של נגיף הקורונה וקבלת תשובה לבדיקה תוך כ-15 דקות בלבד.

מרפאות נבחרות ובבתי חולים של כללית

הפיילוט יחל לפעול בזמן הקרוב במרפאות נבחרות ובבתי חולים של כללית ברחבי הארץ, בהם באתרי הדיגום שמפעילה כללית בחיפה ובכרמיאל. כללית היא הראשונה שקיבלה מכשירים אלה וצוותי כללית לומדים עתה כיצד לעשות בהם שימוש. ביצוע בפועל של בדיקות קורונה באמצעות המכשירים אלה יחל בזמן הקרוב, מיד עם קבלת הנחיות משרד הבריאות להפעלתן וקביעת הקריטריונים למתן הבדיקה באמצעותן.

כללית היא הראשונה שקיבלה מכשירים אלה

המכשיר מזהה את נגיף הקורונה SARS-CoV-2 בשיטה המבוססת על זיהוי אנטיגני תוך שימוש בדגימת מטוש ישירה מהחולה. התוצאה, חיובי או שלילי לנגיף הקורונה, מתקבלת בתוך 15-20 דקות בלבד מרגע הדגימה. המכשיר מאפשר זיהוי בוודאות גבוהה של נשאות לקורונה, במיוחד בקרב נבדקים עם תסמינים (סימפטומטיים). נבדקים אשר יקבלו תשובה חיובית יוגדרו כנשאי קורונה וכך ניתן יהיה לבצע תחקור אפידמיולוגי מיידי ולקטוע במשנה יעילות את שרשרת ההדבקה. כאשר מתקבלת תשובה שלילית תידרש בדיקה נוספת בשיטת הדיגום הרגילה (PCR).

ד”ר דורון נצר, ראש אגף רפואה בחטיבת הקהילה בכללית:

תוספת של 13 מכשירים בדיקה אשר נותנים תוצאה תוך 15-20 דקות תשפר את הזמינות לביצוע בדיקות קורונה ותפחית מהעומס הקיים על המעבדות. הנבדקים יקבלו את התשובה בנקודת הדיגום, בבה”ח או במרפאה, ובכך יחסך הצורך בהמתנה לקבלת תשובה.
רונן נודלמן (צילום: דוברת הכללית)
רונן נודלמן (צילום: דוברת הכללית)

רונן נודלמן, מנהל מחוז חיפה וגליל מערבי בכללית מציין כי האיזור שנהנה מרמה נמוכה יחסית של תחלואה בחודשים הראשונים לפרוץ הקורונה, נצבע באדום וכיום מטפלים צוותי מחלקת הקורנה בקהילה בכ 5500 אנשים המאושפזם בביתם או במלוניות תושבי המחוז, דואגים לנטור וליווי כדי לוודא שלא חלה הדרדרות פתאומית. כללית מפעילה 10 תחנות דיגום קבועות ברחבי המחוז וכן מקימה מתחמים זמניים באיזורי התפרצות ובמחוז פועלת מעבדת הקורונה היחידה בקהילה שמעניקה מענה איכותי ואף מהיר ועומדת בפני התרחבות נכרת לאחר שתוגברה בצוות להפעלת משמרת שלישית ובקרוב תצוייד בשני מכשירים נוספים שמאפשרים הכפלה של קצב הבדיקות. מכשירי הסופיה לבדיקות מהירות המתבצעות באתרי הדיגום עצמם יקלו מאד על אנשים עם סימפטומים אשר חרדים לדעת אם הם מעידים על קורונה. אנו מצפים להפעלתם בהקדם, כבר בימים הקרובים ומיחלים שיוכחו כיעילים לקראת הרחבת השירות, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

בדיקות מהירות (צילום: דוברות כללית)
בדיקות מהירות (צילום: דוברות כללית)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

6 תגובות
 1. מתתיהו אמר/ה

  הכל כסף!!! האם אתם יודעים כמה כסף מקבלות קופות החולים עבור בדיקת קורונה????פראיירים מפרנסים את ראשי הקופות.תמשיכו להיבדק…

  1. בני אמר/ה

   כמה אתה מטומטם , בשביל שקופות החולים לא ירוויחו אתה מסרב להיבדק ומסתכן ומסכן אחרים? כואב לך שהן מקבלות כסף מהמדינה? חחח אתה בזבוז אוויר

  2. קובי אמר/ה

   הכל כסף, אתה יודע כמה בית חולים מקבל עבור ניתוח אפנדיציט שאולי תצטרך לעבור בחייך? אז אולי אל תלך לניתוח?

 2. גוגו אמר/ה

  כדי לבטל את הסגרים כל מה שצריכים לעשות כל אזרחי המדינה שמקבלים תשובה חיובית זה לדרוש להתפנות למלונית קורונה בחסות פיקוד העורף.העלויות שתידרש המדינה לשאת יעלימו באופן פלא את דרישת מושחתיהו וכציהו לסגרים נוספים ושלא נדבר על בעלי המלונות שיחוו פיתאום תפוסה של מאה אחוז .

 3. אביבה אראל אמר/ה

  איפה בחיפה?
  עד שתענו הקורונה תלך……

 4. אבי הראל אמר/ה

  כדאי להבהיר שעדיין לא גובשו התנאים לביצןע הבדיקות.