טירת כרמל | האחות הקטנה של חיפה הפכה לנסיכה הקסומה

בניה חדשה - טירת כרמל (צילום: עקיבא דוד)

עשרות שנים חסתה טירת הכרמל בצילה של האחות הגדולה והמרשימה – חיפה, וחיכתה לשעת הכושר | עכשיו השעה הזו הגיעה!

עשרות שנים היא נחבאה אל הכלים. עשרות שנים היא חיה בצלה של האחות הגדולה, הידועה,  הרועשת והדומיננטית, בעוד היא נחבאת אל הכלים ומצפה לשעת הכושר שבה כל העולם יידע שהנה הגיעה זמנה וכעת גם היא הופכת לנסיכה ולא רק לנסיכה אלא לסינדרלה של ממש –הסינדרלה של הצפון!

נתונים טבעיים מהיפים בישראל

שנים רבות חסתה העיר טירת כרמל בצילה של חיפה הגדולה והמשמעותית ביותר בין כל ערי צפון המדינה. טירת כרמל נחשבה מאז היווסדה לעיר עם נתונים טבעיים מהיפים ביותר בישראל, הרי הכרמל במזרחה וים התכלת במערבה, אולם כל אלו לא סייעו לה והעיר לא הצליחה לתפוס את המקום הראוי לה ולהתפתח משמעותית.

בניה חדשה בטירת כרמל ( צילום: עקיבא דוד)
בניה חדשה בטירת כרמל ( צילום: עקיבא דוד)

לפרוץ את טירת הזכוכית

אחד החסמים הגדולים ביותר שמנעו את פיתוחה של העיר היה קוו המתח העליון שעבר לאורכה של העיר ומנע את הבנייה והפיתוח של העיר. השינוי הגדול התחולל לפני מספר שנים כשראש העיר שלה, אריה טל, הצליח לפרוץ את תקרת הזכוכית ולשכנע את ממשלת ישראל להשקיע כמאה מיליון ש”ח בהטמנת קוו המתח העליון בקרקע. מיד לאחר שהקו הוטמן החלה טירת כרמל במרוץ אדיר לקראת הפיכתה לעיר משמעותית בצפון.

איכות חיים, נוף נהדר, חיי קהילה ומערכת חינוך מושקעת

אלא, שגם בוורוד שבחלומותיה לא צפו פרנסי העיר שהביקוש לדירה בטירת כרמל יהפוך להיות לשיטפון אדיר של אלפי משפחות צעירות ומשפרי דיור ,משפחות רבות מאזור חיפה והקריות וגם מאזורים נוספים ברחבי הארץ, שביקשו להצטרף לעיר החדשה-ישנה שהפכה ללהיט, בזכות איכות החיים הנהדרת, הנוף הנהדר, חיי הקהילה ובעיקר מערכת החינוך הנחשבת למושקעת ביותר בישראל.

בניה חדשה - טירת כרמל ( צילום: עקיבא דוד)
בניה חדשה – טירת כרמל (צילום: עקיבא דוד)

מהפכה של ממש

התקשורת הצטרפה אף הוא לאלו המשתאים מול התופעה המדהימה, ובשנה החולפת פורסמו את שמות הערים עם התחלות הבנייה הגדולות ביותר כשטירת כרמל ניצבת במקום השני בישראל(!) במספר התחלות הבנייה.

אכן כן. טירת כרמל עשתה מהפכה של ממש בכל קטגוריה והפכה מהאחות הקטנה והבלתי נחשבת לנסיכה הקסומה והמבוקשת ביותר בצפון.    

הגיבו כאן לכתבה

21 תגובות
 1. עמנואל אמר/ה

  “,… הרי הכרמל במזרחה וים התכלת במערבה…” “נסיכה קסומה” ואז רואים מגדלים אשר נבנים בלי שום קשב לסביבה, קופסאות קופסאות בהן יגורו דורות של בני אדם מנותקים מהאדמה מהים מההר

  הרי חייבים לשכן את בני האדם היכנשהו דיור מילא הרס הנוף אבל לקרוא לזה “נסיכה קסומה”?

 2. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  מרשים מאוד מה שקורה מבחינת פיתוח בטירת כרמל.כל הכבוד לך אדוני ראש העיר טירת כרמל,אריה טל על עבדותך האמיצה.יישר כוח אריה.

 3. Lyuba אמר/ה

  הכל טוב ויפה. רק איזורים ישנים בטירת כרמל לא נראים כך.מה עם פינוי בינוי מר ראש עיר????

 4. אייל אמר/ה

  טירת כרמל ונשר בונו ומפתחות עבור משפחות צעירות ולא עסוקות בעוד ועוד הטבות והנחות לפנסיונרים מליונרים מהכרמל, תוך הברחת צעירים, כמו חיפה.
  את ההבדל המדהים אפשר לראות בגיל החציוני של חיפה מול הערים סביבה – פער של 5-10 שנים בגיל התושבים הממוצע. סביב חיפה ישובים עם 11-18 אחוז גמלאים בעוד בחיפה 24%.
  ניכר שענף בתי האבות אחראי כיום לחלק גדול מהבנייה למגורים בחיפה. שיא ארצי ואוחי אפילו עולמי בבתי אבות לנפש. כולנו בעד לדאוג לגיל השלישי, אבל עד הנקודה בה דאגה זו נעשית על חשבון כל שאר שכבות הגיל. על חשבון בתי ספר וספריות חדשות. על חשבון פארקי שעשועים וגני ילדים. הפנסיות הענקיות בעירעה, מתורגמות לשלילת איכות החיים של תושבי חיפה וארנונה שוחקת. לכן חיפה איבדה עשרות אלפי צעירים מאז שנות ה-90.
  ואין ראש עיר עם אומץ מספיק לשים סוף למצב הזה ולטפח את חיפה לדורות העתיד.

 5. יוסף אמר/ה

  הקשר שלי עם טירת הכרמל:
  שנים רבות חיפשתי את קיברו של סבי עליו השלום, נולד בירושלים ב-1893 , נפטר בגיל 70 כנפל ממדרגות אוטובוס. שמו יוסף ברוך בן מרים ושמעיה ז”ל.
  לאחר שאימי נפטרה נתבקשתי לאתר את קיברו. שנים של איסוף רמזים הסתיימו באיתור הקבר בבית העלמין בטירת הכרמל , בחלקה הישנה צמוד לגדר הרחוקה בסמוך לברושים.
  הקבר היה שקוע על צידו בתוך האדמה כאילו זעק לתיקון. סיפור ארוך ומורכב ולא כאן המקום לפרט.
  נבחרתי לאתרו ולפעול לתיקונו ככל הנראה כי,
  אני על קרוי שמו יוסף בן מרים (לבית ברוך).

 6. חיפאי לשעבר אמר/ה

  לא יודע מי יזם את הכתבה הזאת ומי מימן אותה אבל התמונה שמצטיירת בכתבה רחוקה מאוד מהמציאות בשטח. מה שמושך חיפאים (ובהם אני) ואחרים לטירת כרמל זה המחירים הנמוכים ורק הם. הכבישים והמדרכות במצב גרוע מאוד. עבודות התשתית בשכונת גלי כרמל עדיין לא הסתיימו והתושבים חשים שהם גרים באתק בנייה אחד גדול. חלק גדול מתושבי השכונה שהחלה להתאכלס לפני כ5 שנים חשים אכזבה גדולה ואינם רוצים להישאק בשכונה. כמעט בכל בניין ניתן למצוא לפחות שלט “למכירה” אחד לפחות.
  ייתכן שבעוד 5 שנים כאשר יסתיימו עבודות התשתית וישופצו הכבישים והמדרכות ישתפר המצב בעיר. אבל עד אז החיים בעיר אינם כפי שמנסים לצייר בכתבה. לא נסיכה ולא סינדרלה…

 7. יוסף אמר/ה

  אני מתגורר ברחובות, פעמיים עברתי דירה לשכונות חדשות בתוך העיר, שכונת שרונה ושכונת המדע. חשוב שתתאם ציפיות עם עצמיך ועם שכניך, לוקח לפחות 10 שנים עד ששכונה מתמסדת ומתחילה להראות שכונה…יש לך עוד 5 שנים לפחות לסבול את המחיר הנמוך יחסי ברכישה במקום חדש ומתפתח. כשזה יקרה תביט לאחר ותשמח על הצעד שעשית , כשערך הדירה יעלה ואיכות החיים תשתפר לטובה. הסבלנות משתלמת!!!

 8. שלום בנוליאל אמר/ה

  עליתי ארצה בנובמבר 1962 עם הורים אח וחמש אחיות ומאז אני חי ומתגורר בטירת כרמל, כאן התחתנתי בן ושתי בנות 5 נכדים! גרתי במספר דירות ולפני 5 שנים עברתי לשכונה החדשה גלי כרמל. אני ואשתי מרוצים מאד לגור בטירת כרמל ומהמרפסת שלי כל בוקר צופה בהתקדמות התפתחותה של העיר שלנו💖💖🙏🙏

 9. שרי אמר/ה

  “מהפכה” של ממש… מאות עצי זית שכיסו ירוק עד לצד עצי תמר וברוש, נעקרו “לטובת” גורדי שחקים צפופים המסתירים את נוף הים הכחול ממרום העיר, למרגלות הר הכרמל.
  זיקני העיר ומייסדיה שאינם איתנו מתהפכים בקיברם.

 10. שרי אמר/ה

  תושבת העיר “רק” 70 שנה… לא מתגוררת באזור/אתר הבניה, אך חולפת באזור… מסכימה לחלוטין עם כל ההערות שציינת, אפס תשתית ראויה וטיפוח סביבתי!

 11. סימה אמר/ה

  הכול טוב ויפה.. אבל מה אם כל השכונות הישנות בלב העיר, שנמצאים בתנאים ירודים, הבטחות שב לשקום שכונות, כולל פינוי בינוי של קבלנים שמוכרים אשליות לתושבים , ולאף אחד ממש לא אכפת.

 12. יוסי אמר/ה

  עיר עם אוכלוסיה פרימיטיבית, רמת סוציו-אקונומית מאוד חלשה.
  הרבה בורים חסרי השכלה שמאמינים בדמויות מדומיינות.
  כולי תקווה שהפרויקטים החדשים יביאו אקדמיים ליברלים לעיר.

 13. אמיר אמר/ה

  כתבה ממומנת היטב אני אישית לא קונה את הכתבה הזאת .

 14. צחי כליף אמר/ה

  אין כמו טירת הכרמל

 15. מור אמר/ה

  אתה טועה ובגדול
  חיפאית לשעבר
  פלוס 3 ילדים קטנים מרוצה מאוד מהשכונה החדשה
  תמורת שום סכום לא הייתי חוזרת לחיפה ה-מתה והיישנה .
  למעט החינוך שעם זה אני לגמרי לא מסכימה בכתבה
  החינוך אותי אישית מפחיד עדיין כאן ואני לא מאמינה בו
  אז נאלצת להסיע את ילדיי לבית ספר פרטי בחיפה

 16. יונטב אמר/ה

  קשקוש בלבוש. עיר של עבריינים. אין מוסר תשלומים שם. כולם שם עוקצים זה את זה . אוויר חרע. ובקיץ מלא יתושים. שלא ימכרו לכם סיפורים ואגדות. הדבר היחיד שטוב שם יש תחנת דלק זולה יחסית בכניסה הצפונית ל”עיר”.

 17. פאדי גרייב אמר/ה

  מעניין בדירה

 18. פאדי גרייב אמר/ה

  מעניין בדירה חדשה בפרויקט שלכם בטירה

 19. דין דין אמר/ה

  חובה לחבר את טירת כרמל עם דניה .כך יהיה רצף מכביש החוף לטבעון.

 20. יוסי אמר/ה

  יש לך טעות מרכזית אחת .

  הירידה במספר התושבים הכולל מתוך מספרם של כלל תושבי המדינה – יורד באורח קבוע משנות החמישים ואילך . [הגירה שלילת קבועה

  כנ”ל לגבי בריחת הצעירים מהעיר ולכן הרכבה הולך ומזדכן באופן קבוע

 21. ענת תירוש אמר/ה

  טירת הכרמל היא עיר נהדרת עם פוטנציאל אדיר ומבוזבז , חייבים תוציא לפועל פרוייקטים של פינוי בינוי באזורים מסוימים כמו בשכונת שרת שזה גובל עם רחוב ז’בוטינסקי ברחוב השריון , 6 ו8 יש שם כ4 בניני רכבת פרוסים על שטח ענקי כולל חניון ופארק .
  יותר ממומלץ לעשות שם כי זה ישפר את מרכז העיר יעלה את איכות השדרה בין זבוטינסקי ההחדשה למרכז העיר תהיה שדרה לגמרי חדישה ומשודרגת עקב פרויקט כזה, את אני חושבת שהיה והוקפא עקב המצב.

הגיבו כאן לכתבה