יהב במועצה: איך הגענו למעמד “העיר עם הזיהום הגבוה בישראל?”

עיריית חיפה כינסה השבוע ישיבת מועצת עיר שלא מן המניין בנושא זיהום האוויר וזאת לאור פרסום נתוני המשרד להגנת הסביבה כי חיפה היא העיר עם זיהום האוויר הגבוהה ביותר ומקום ראשון בתחלואה בסרטן.

00-123_nmhdho_t__npkx_vzhvuo.JPG

ישיבת חירום בנושא זיהום האוויר והתחלואה בחיפה. צילום: סמר עודה
דיון סוער במיוחד התקיים השבוע בישיבת מועצת העיר בנושא זיהום האוויר. את הקולות הזועמים של חברי המועצה ונציגי הארגונים הסביבתיים היה ניתן לשמוע מעבר לדלת אולם הישיבות וזאת לאחר שמנכ”ל המשרד להגנת הסביבה דוד לפלר, החל לדבר על הנתונים ולהסביר על עבודת המשרד ואת המטרות שהציב המשרד לשיפור איכות האוויר.

חברי המועצה התקשו להבין ולהאמין שיש ירידה משמעותית של 30% בזיהום האוויר באזור חיפה וזאת לאור העובדה שעל פי נתוני המשרד להגנת הסביבה אותם פרסם לאחרונה, חיפה מככבת במקום הראשון בזיהום אוויר ולפי נתוני משרד הבריאות חיפה מככבת במקום הראשון בתחלואה בסרטן. מה גם שלאורך כל הדיון ניסו נציגי המשרד לשכנע את חברי המועצה כי זיהום האוויר בחיפה נוצר מתחבורה ולא מתעשייה וכי על פי הניטורים המבוצעים והמדווחים להם המפעלים עומדים בתקנים הבינלאומיים.

IMG_1717.JPGלפלר, הציג בפני הנוכחים תמונת מצב זיהום האוויר בישראל וההשוואתיות בין האזורים השונים. לדבריו:“יש לנו שתי מטרות. מטרה ראשונה שהציבור ידע בצורה מדויקת את המצב ואת העובדות על איכות האוויר וזיהום האוויר מבלי שיהיה מושפע משמועות וממאמרים בעיתונים והמטרה השנייה היא לעודד לפעולה”.

בנושא מפעל האמוניה ציין לפלר, כי העתקתו של המפעל מחיפה לדרום עשויה להידחות בשנה ותצא לפועל רק בשנת 2018, במקום 2017 כפי שקבעה הממשלה וזאת בגלל מכרזי העבודה להעתקתו שעוד לא נסגרו ונחתמו.

חבר המועצה מטעם הירוקים ירון חנן, פנה לנציגי המשרד להגנת הסביבה וציין: “אכן הנתונים מצביעים על ירידה בזיהום האוויר וכי הכנסת הגז הטבעי למפעלים עשתה את השינוי אבל מצד שני אתם נותנים אישורים להרחבת היצור פי שלוש, דבר שלא היה מתאפשר אילו המשרד הכריז על חיפה כאזור מוכה זיהום”.

חנן הוסיף: “עיריית חיפה ניסתה לאורך כל השנים להסתיר את נתוני התחלואה החריגה בחיפה והציג מסמך התקשרות בין משרד הבריאות לבין העירייה ופנה למשרד להגנת הסביבה בשאלה מדוע לא הכרזתם על חיפה כאזור מוכה זיהום? אם היתם עושים זאת הייתם מתחייבים להוריד יותר את רמת זיהום האוויר. כי גם עם הירידה בזיהום האוויר באזור, מצבנו עדיין גרוע וכי הזיהום שנוצר הוא מתחבורה של התעשייה ולא תחבורה פרטית / רגילה”.

IMG_1715.JPGמנהל המחוז במשרד להגנת הסביבה שלמה כץ, הסביר כי לא הכריזו על חיפה כאזור מוכה זיהום כי לפי ניטור כל המזהמים הקלאסיים והחומרים הנדיפים אין שום חריגה ובכדי להכריז על אזור כזה צריך קריטריונים מסוימים.

דבריו של כץ, עוררו את זעמם של חברי המועצה, ירון חנן, אביהו האן, עינת רותם קליש, שרית גולן שטיינברג, בועז גור ונציגי ארגוני הסביבה ליאורה אמיתי ואליס גולדמן ויצרו מהומה באולם. חנן התפרץ ואמר די להסתיר את האמת ולהסיט את הנושא “כולנו יודעים שישנם רק 3 תחנות ניטור באזור וזה לא מספיק וכולנו יודעים שהזיהום בחיפה הוא מהתעשייה ולא מהתחבורה”.

אמיתי, התפרצה ואמרה דיי להסתרת האמת וכי באזור לא מנוטרים חומרים מסרטנים ונתוני התחלואה מדברים בעד עצמם. אמיתי הציגה בפני נציגי המשרד וחברי המועצה נתונים מדאיגים של זיהום האוויר באזור וכן של אחוז התחלואה הגבוהה.

IMG_1713.JPGשולי נזר סמנכ”לית בכירה לתעשיות במשרד להגנת הסביבה ניסתה להרגיע את הרוחות וציינה: “באנו להקשיב אבל גם להציג את מה שאנחנו עושים”.

חברת המועצה עינת קליש פנתה לנזר ושאלה לגבי בדיקות הפתע שנציגי המשרד טענו שמקיימים במפעלים, ודרשה לקבל את מספר בדיקות הפתע שנערכו בשנים 2012/2013/2014. אחרי התמהמהות ושתיקה עד לקבלת התשובה. ההפתעה לא מיהרה להגיע. המשרד להגנת הסביבה לא ערך בדיקות פתע בשנתיים האחרונות. הסיבה אין תקציב.

IMG_1688.JPGראש העירייה יונה יהב, דרש להבין כיצד חיפה קיבלה את המעמד של “העיר עם זיהום האוויר הגבוהה ביותר בישראל”. לדבריו:“התבשרתי על זה רק כשקראתי את הנתונים בעיתון. איך יכול להיות שהמשרד מפרסם נתונים כאלה מבלי שאנחנו נדע על זה. אני מבקש מהמשרד שישתף אותנו בכל פעילות שמתבצעת כדי שיחד נוכל לשנות את המצב ולשפר איכות האוויר בעיר”.

תזכורת להודעה הרשמית של עיריית חיפה:
[topic:79ydg5eo]https://haipo.co.il/forum/viewtopic.php?f=17&t=9917[/topic:79ydg5eo]

בנוסף, יהב דרש מהמשרד להגנת הסביבה לחקור ולאתר את הגורמים המזהמים הגורמים לתחלואה ובמידה וימצאו מזהמים כאלה הנפלטים ממפעלים לשלול מהם לאלתר את אישורי המשרד להגנת הסביבה ולהביא לסגירתם המידית. כמו כן פנה בדרישה ממשלת ישראל להקצות את המימון הנדרש להקמת מערך ניטור מלא, לבדיקות במפעלים ובתחנות דלק, לרבות בדיקות פתע שהופסקו.
יהב פנה ללפלר, בבקשה לפעול בשיתוף עם העירייה כנגד הכוונה להעלאות את מחיר הנסיעה במנהרות הכרמל ולפעול ללא דיחוי לעידוד תנועת משאיות במנהרות הכרמל, תוך השוואת התעריף בין משאית לרכב פרטי דבר שיוריד את זיהום האוויר באזור.

IMG_1704.JPG

דיון סוער בנושא זיהום האוויר והתחלואה בחיפה. צילום: סמר עודה
ההחלטה על דחיית העתקת מפעל האמוניה מחיפה לדרום עוררה את זעמו של יהב שאמר: “זאת התנהגות נוספת של רפיון המדינה. אני מודיע שניקח את החוק לידיים ונחסום את הכניסות למיכל האמוניה. אני דורש מהמדינה לא להשאיר אותנו בודדים בחזית כי אנחנו נשתמש באמצעים דרסטיים. שללנו את רישיון העסק. הוצאנו צו מנהלי ובית המשפט והמדינה ממשיכים לתת למיכל לעבוד”.

לאורך כל הדיון ולאחר הצגת המפלס נציגי המשרד ניסו לצייר תמונה יפה ועבודה טובה ומושקעת של המפעלים שעובדים לפי התקנים המחמירים ביותר לפי תקן אירופאי גרמני וכי במקרה ויש חריגה או שיש מפעל שאינו עובד לפי התקנים עושים לו שימוע וממצים איתו את הדין.

הרבה מהדיון לא יצא, אבל בתקווה שכן. במידה ויהיה המשך פורה לישיבת החירום נעדכן ונדווח עד אז החיפאים ממשיכים לחלות ולספור קברים בבתי העלמין.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. הדסה שירי פילה אמר/ה

    אז ..כן פועל המיכל הנוראי בסלון שלנו …אז כן ,אין ביקורי פתע …אז …בעצם .מילים ,מילים ..

הגיבו כאן לכתבה