לידה שקטה • הגורמים וההשפעות • פרופ’ עידו שולט מרמב”ם בראיון לחי פה

פרופ' עידו שולט (צילום: הקריה הרפואית רמב"ם)

לידה שקטה היא לידת עובר ללא רוח חיים, המתרחשת בחודשים מתקדמים של ההיריון. מהן הסיבות ללידה שקטה ומהן ההשלכות שבאות אחריה?

פרופ’ עידו שולט, מנהל השירות לרפואת האם והעובר ברמב”ם, מסביר בראיון מיוחד לחי פה

הגורמים למוות של עובר ברחם

“הגורמים למוות של עובר ברחם יכולים להיות רבים מאוד: סיבות אימהיות, סיבות של בעיות בשליה, סיבות של בעיות בעובר עצמו, כמו מומים בעובר, בעיות חום, בעיה בחבל הטבור, כמו קשר שהתהדק, היפרדות של השלייה. מחלות אימהיות שמעלות את הסיכון של מוות של עובר ברחם, יכולות להיות סוכרת לא מאוזנת, שיכולה לפגוע בעובר, בעיקר סוכרת טרום הריונית, רעלת היריון ובעיות קרישה”.

האם ניתן לאבחן בעיות וסיבוכים לפני שהם מתרחשים?

“כל היריון עלול להסתבך. אילו היינו מסוגלים לראות ולהבחין בהכל לפני שההיריון מסתבך, היינו יכולים למנוע את אותם סיבוכים, אבל אי אפשר לאבחן הכל לפני, חלק מהדברים כן. אם מצליחים לאבחן בעיות טרם הסיבוך, מאשפזים את האישה ועוקבים בעזרת מוניטור ובעזרת בדיקות שונות ומחליטים אם יש סיכוי שהעובר ימשיך להיות ברחם, או שמחליטים ליילד אותו, גם אם בשבועות יותר מוקדמים.

באילו חודשים הלידה השקטה מתרחשת?

אנחנו מגדירים הפלה עד מחצית ההיריון, וככל שמתקרבים לשבוע 20, ההפלה נחשבת להפלה מאוחרת. לגבי לידה שקטה, יש כאלה שמגדירים אותה משבוע 20 ואילך ויש המגדירים אותה משבוע 24 של ההיריון.

כיצד הלידה השקטה מתרחשת בפועל?

אנו מעדיפים תמיד לידה טבעית, כך מקובל בלידה שקטה, וזה מה שקורה ברוב הגדול של המקרים.

כיצד משפיעה לידה שקטה על ההורים, במיוחד על האם? האם ישנו ליווי ותמיכה של אנשי מקצוע במקרים הללו?

לידה שקטה היא חוויה נוראית ומאוד מאוד קשה. כאשר יש היריון ויש ציפיות והמתנה להרחבת המשפחה, ופתאום האישה מגיעה לבית החולים ומגלים שהעובר ללא דופק, זה משבר נוראי.
יש לנו צוות במחלקה שכולל גם עובדות סוציאליות שהן בקו הראשון, וגם פסיכולוגים רפואיים ופסיכיאטרים, במידת הצורך. אנחנו משתדלים מאוד לתת תמיכה רחבה.

סיבוכים בלידה שקטה?

בהחלט יכולים להיות סיבוכים. בדרך כלל אנחנו מצליחים למנוע אותם. עובר שנמצא ללא רוח חיים ברחם, מתחיל להתפרק, כמו כל רקמה שאינה חיה ומתמוססת, וההתמוססות הזאת יכולה לפגוע במערכת הקרישה. לכן יכולה להיות בעיה משמעותית בקרישה כאשר העובר מת ונשאר בבטן, לכן אנחנו לא משאירים את העובר המת בבטן האם.

ישנם גם מצבים יוצאי דופן, כאשר יש עובר אחד חי, במקרה של תאומים, והשני ללא רוח חיים. הגוף, באופן מפליא, יכול לשמור על עצמו ולא לפגוע במערכת הקרישה, למרות שיש עובר מת בבטן. זה דבר מרתק.

במקרה כזה, כשיש תאומים, ואחד מהם מת, אין דרך ליילד עובר אחד ולהשאיר את השני ברחם. כך שאנחנו משאירים את העוברים, אפילו מספר חודשים, כשהאישה תחת מעקב וללא צורך באשפוז.

תסמינים אופייניים הגורמים לאישה להגיע לבית החולים במצבים אלה?

ברוב המקרים התסמין הוא כשהאישה מפסיקה להרגיש את תנועות העובר. היא מגיעה לבית החולים ואז מגלים שלעובר אין דופק.

קושי בלתכנן או בלהיכנס להיריון לאחר לידה שקטה?

אחרי לידה שקטה, אנחנו עושים בירור למערכת הקרישה. בחלק לא מבוטל מהאוכלוסיה יש קרישיות יתר. קרישיות יתר יכולה להתלוות לעובר מת וקיים טיפול של זריקות, פעם ביום, אשר מטפלות בבעיות אלה. אישה שעברה לידה שקטה, אנחנו ממליצים שחודשיים אחרי הלידה לעשות בירור של קרישיות יתר, ואם מוצאים בעיות, נטפל בהן בהיריון הבא.

כמה זמן צריך להמתין לפני הכניסה להיריון אחרי לידה שקטה?

אנחנו ממליצים לא להיכנס להיריון עד שאנחנו מסיימים את הבירור של הקרישה, ואז, בהתאם לתוצאות, מחליטים.

זכיות יולדת שילדה לידה שקטה?

אכן כן. ליולדת שילדה לידה שקטה יש את כל הזכויות. רק צריך להתעדכן, כי תמיד יש שינויים בתקנות.

פרופ’ עידו שולט (צילום: הקריה הרפואית רמב”ם)

מהן ההשלכות אחרי לידה שקטה?

זה נושא שההשלכות הנפשיות שלו הן מאוד רחבות. אני מלווה שנים נשים רבות שילדו עובר מת ואני לא מכיר אישה שילדה עובר מת בהיריון שלא סובלת מחרדה. לדוגמה: אישה שהעובר שלה מת בשבוע 36 ונכנסת להיריון תמיד סביב תקופת המוות של העובר המת (שבוע 36) יש לה חרדות קשות. כך שלפעמים צריך להשקיע בלהסביר לאישה, לנטר את העובר מסביב לשעון כדי להקנות לעובר עוד בשלות ולהימנע מלידת פגות מוקדמת כי אנחנו הולכים לקראת היולדת בגלל שהיא סובלת מחרדה והרבה פעמים הן מבקשות ליילד אותן לפני.

המלצות:

תמיד, לאחר לידה שקטה, מומלץ לאישה שתפנה לייעוץ אצל מומחה בתחום, שייוודא כי הבירור בוצע כהלכה וייתן תשובות לכלל השאלות שעולות.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

5 תגובות
 1. מיריל אמר/ה

  פרוסר שולט ליווה אותי בלידת התאומים שלי…
  פשוט מקסים ומדהים הרופא הזה…דואג לכל יולדת ולכל שאלה יש תשובה…ואין ספק החיוך הבלתי נשכח .מרימה כובע לאיש חכם אנושי מנומס ונבון

  1. אניה אמר/ה

   מסכימה איתך ב 100%. גם בתור רופא וגם בתור בן אדם הוא איש מדהים, אנושי ומקצעון. :))

 2. שמשון אמר/ה

  איזה חירטוט.בשביל זה למדת כל כך הרבה שנים? אולי בגלל זה…הסיבה היא אולי זה…יכול להיות גם…אולי לא למדת?

 3. מיכל אמר/ה

  בבית חולים כרמל מתקיימות קבותות תמיכה לנשים שחוו לידה שקטה.זוהי קבוצה טיפולית .המנחות עוס אחות ורופאה בתחום נשים ומיילדות.לפרטים ניתן לפנות לשירות הסוציאלי בכרמל 048250311

 4. רפי רפול - חסון אמר/ה

  כל הכבוד לפרופ’ עידו שולט.יישר כוח