ילדי כללית רואים 6-6 • חיפה והסביבה

ד"ר מלמוד וד"ר וולף (צילום: דוברות כללית)

במרכז לבריאות הילד של כללית לב הקריה החלה לפעול מחלקת עיניים בילדים

איתור מוקדם של פיזול ועין עצלה חשוב גם להצלחת הילדים עם כניסתם למערכת החינוך (מצורף מאמר של המומחיות בנושא זה).
בקרוב יורחב שירות הרפואה היועצת במרכז ויכלול גם מומחים בנפרולוגית ילדים, אף אוזן וגרון והתפתחות הילד.

ילדי קרית אתא והסביבה זוכים לשירות רפואת עיניים מתקדם ואיכותי לאחר שבמרכז לבריאות הילד של כללית במרפאת לב הקריה – קרית אתא, שעבר לפני מספר חודשים למשכן רווח ומפואר, נפתחה מחלקת עיניים עם צוות של שתי רופאות עיניים ילדים בכירות, המשולבות עם בי”ח כרמל מקבוצת כללית: 

ד"ר מלמוד וד"ר וולף (צילום: דוברות כללית)
ד”ר מלמוד וד”ר וולף (צילום: דוברות כללית)

מטופלים ע”י מיטב הרופאות

ד”ר אלינה מלמוד שאף הוכללה ברשימת הרופאים המצטיינים בארץ של מגזין פורבס וד”ר עלוית וולף שהינה יו”ר החוג לרפואת עיניים של ילדים ופזילה. כמו כן, כולל הצוות אחות שעברה הכשרה ייעודית בטיפול עיניים בילדים ובתוך זמן קצר תצטרף גם אורטופטיסטית לטיפול בפיזול בילדים.

במחלקה מטפלים בכל בעיות עיניים בילדים – תיקון ראייה במשקפיים, טיפול בעין עצלה, טיפול שמרוני וניתוחי בפזילה, טיפול בבעיות מיקוד, טיפול בבעיות דרכי דמעות, ציסטות סביב העיניים, גלאוקומה וקטרקט. כמו כן, ניתנת הדרכה לטיפולים לפני ואחרי ניתוח לתיקון פזילה, טיפול בעין עצלה והדרכה להרכבת משקפיים נכונה. 

הניתוחים מתבצעים על ידי אותו צוות רפואי בבית חולים כרמל ובחדר ניתוח בקריית בריאות זבולון, ברצף טיפולי.

המחלקה מצוידת במיטב המכשור, כולל מכשור מתקדם להתאמת משקפיים, אבחון הפרעות בראיה ובעיות במבנה העין.

תודות להיותן של הרופאות משולבות בין השירות של כללית בקהילה ובבית חולים, ניתן לתת מענה מהיר ואיכותי בכל מקרה שנדרש טיפול במקרה מורכב יותר.

מגוון התחומים המטופלים במרכז לבריאות הילד לב הקריה של כללית, שבו מכונסים תחת קורת גג אחת מיטב המומחים ברפואת ילדים, יורחב בחודשים הקרובים ויכלול גם נפרולוגיית ילדים, אף אוזן ילדים והתפתחות הילד. בהמשך עתידה כללית להוסיף מומחים נוספים.

הילד אינו עצל – העין עצלה

מאת: ד”ר עלוית וולף וד”ר אלינה מלמוד – מומחית ברפואת עיניים בילדים של כללית במרכז לבריאות הילד, בקריית בריאות זבולון ובבי”ח כרמל

ילדים רבים סובלים מבעיות ראיה, עם השלכות לא רק על בריאות העין אלא גם על תפקודם בגן ובביה”ס וההיבטים החברתיים שלהם. אחת הבעיות השכיחות היא עין עצלה בילדים, המופיעה בקרב 2-4% מהילדים והיא הסיבה השכיחה ביותר לאיבוד ראיה חד עיני בילדים. הבשורה היא שניתן למנוע את סיבוכיה ע”י זיהוי מוקדם וטיפול מוקדם. עין עצלה היא מצב שבו הראיה בעין אחת או בשתי העיניים לא מתפתחת באופן רגיל כשהגורמים העיקריים לעין עצלה הם פזילה ובעיה בשבירת קרני האור.

לא תמיד ההורים יכולים להבחין

פזילה היא מצב בו כל עין מביטה לכיוון אחר. על מנת להתמודד עם התופעה המוח משתמש רק בעין אחת ולא מפתח את יכולת הראיה בעין השניה. עין עצלה עקב פזילה היא תופעה שקל להבחין בה ולכן לרוב מאותרת על ידי רופאת הילדים, ההורים או אחות טיפת חלב ועל כן במצב זה בדרך כלל האבחון חל במועד ובהתאם, הטיפול מתחיל מוקדם ובזמן. לעומת זאת, בעיות בשבירת קרני האור, למשל אסטיגמציה, רוחק ראיה וקוצר ראיה, הבדל במספר בין שתי העיניים, אינם ניתנים לזיהוי בהסתכלות, ללא בדיקה. לילד יכולה להיות עין עצלה, בה הוא לא משתמש לראיה, אך ההורה לא ישים לב לכך שיש בעיה. לכן ישנה חשיבות רבה לבדיקת עיניים שגרתית בילדים, כי בלי בדיקה, לא נזהה את הבעיה ולא נוכל לטפל בה.

בדיקת רופא עיניים בגיל הרך

בבדיקת רופא עיניים בגיל הרך (1-3 שנים) ניתן לזהות ולתת טיפול יעיל לעין עצלה על ידי התאמת משקפיים ובמידת הצורך טיפול ברטייה או טיפות אטרופין. במקרים מסוימים, בהם יש עין עצלה ופזילה, לפעמים יש צורך בניתוח. כאשר גורמי סיכון לעין עצלה לא מזוהים ומטופלים בגיל רך, עלולה להתפתח פגיעה בלתי הפיכה בראיה ועיוורון.

השלכות משמעותיות על הילד

לתופעה השלכות משמעותיות על הילד שכן, לא אחת או נתקלים בילד המתקשה בלימודים או במשחק כדור רק בשל בעיית ראיה בלתי מאובחנת והוא מתוייג כחסר יכולת, מקבל ציונים נמוכים, מנודה חברתית ומפתח דמוי עצמי שלילי. כל זאת, רק משום שהסיבה לקושי שהינה עין עצלה לא אותרה. ברגע שבעיית הראיה מאובחנת ומטופלת חל שינוי משמעותי בהישגיו ובאיכות חייו ומסתבר שהעין עצלה – לא.

כללית לב הקרייה:
העצמאות 107 קריית אתא
טל’ 04-8430700
מוקד כללית 2700*

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.