ד"ר כהן בראיון בעקבות מקרה האונס המזעזע באילת | "170 פניות התקבלו בחדר האקוטי בבני ציון בחיפה בשנת 2019 10% מהם זכרים"

ד"ר מקס כהן מנהל המרכז האקוטי בבני ציון

"התערבות "יתר" של ההורים יכולה להציל את ילדיהם מטראומה לכל החיים וחלילה מלהיות קורבן לאנשים מאוד אכזריים"

170 פניות התקבלו בחדר האקוטי בבני ציון בחיפה בשנת 2019  10% מהם זכרים – בשנה הנוכחית נרשמה ירידה של כ 70% במספר הפניות בעקבות הקורונה.

במדינה מתוקנת אמור להיות חדר אקוטי בכל בית חולים. בישראל יש חדר אקוטי רק בחמישה בתי חולים: בני ציון בחיפה, פדה פוריה בטבריה, וולפסון בחולון, הדסה עין כרם בירושלים וסורוקה בבאר שבע.  שאמורים לתת מענה לאוכלוסייה המונה תשעה מיליון בני אדם.

מדובר בחדרים הנותנים מענה למצוקות אליהן נקלעים נפגעי ונפגעות תקיפה מינית כמו: טיפול רפואי ונפשי, טיפול מניעתי הכולל תרופות למניעת הריון, מתן חיסונים ותרופות נגד זיהומים ומחלות מין מדבקות  ובהם מועסקים צוות רפואי הכולל רופאים, אחיות, עובדות סוציאליות ופסיכולוגים.

בעקבות אירוע האונס המזעזע שהתרחש באילת מערכת חי פה קיימה ראיון מיוחד עם מנהל המרכז האקוטי בבית חולים בני ציון בחיפה, ד"ר מקס כהן.

"החדר האקוטי הוא שם קיצור למרכז האקוטי לטיפול בנפגעות תקיפה מינית. החדר האקוטי מאויש בצוות רופאים גינקולוגים שהוכשרו ע"י המרכז לרפואה משפטית באבו כביר ומשרד הבריאות ועברו השתלמות מיוחדת בנושא. אשר בודקים את הקורבנות מהשבוע הראשון שעברו תקיפה. עובדת סוציאלית שנותנת את כל המענה והתמיכה הרגשית לנפגעת אחרי האירוע.

הקורבנות לפעמים מופנים ע"י המשטרה, לפעמים ע"י בית חולים אחר ולפעמים באופן פרטי וכל דרך היא מקובלת.  

עם הגעת הנפגעת לחדר האקוטי היא נתמכת ע"י צוות העובדות הסוציאליות ואנחנו אחד הרופאים שהוא מומחה ברפואת נשים ועבר את ההשתלמות מטפל בה גינקולוגית ונותנים לה את המענה הגינקולוגי המתאים וכמובן טיפול מניעתי למניעת מחלות וכיוצא בזה.

 אם יש לה טראומה אחרת נפשית או גופנית כמו חבלות בגוף והיא זקקה לאורטופד או לרופא אחר היא זוכה לטיפול באותה מסגרת בית חולים וזה תפקידו של המרכז האקוטי הוא מסייע לה בשבוע הראשון בפגיעה שלה".

"ולמה בשבוע הראשון? כי הממצאים הראייתיים המשפטיים שאנחנו למדנו לעבד אחרי הפגיעה כמו DNA הם שורדים רק 72 שעות מהפגיעה ויהו תקיפים.

יש לציין כי מי שפונה אלינו אחרי שבוע אנחנו נותנים לו מענה ייעוץ טלפוני. אבל לקורבנות שמעוניינים לפנות אחרי שבוע יכולים לפנות למרכזי סיוע לתקיפה מינית שם נותנים להם מענה  ומפנים אותם לרופאים ונותנים להם מענה תרופה וכל מה שצריך.

תרופה מניעתית
האישה שמגיעה כקורבן היא תמיד מבולבלת ונסערת רגשית ולא יודעת מה קרה ומה קורה איתה, לכן אנחנו נותנים לה תרופה מניעתית למניעת היריון ונותנים לה תרופתי למניעת התפתחות זיהום שעלול לפגוע בה או בפוריות שלה".

170 פניות התקבלו בחדר האקוטי בבני ציון בחיפה בשנת 2019  10% מהם זכרים

"בחדר האקוטי בבני ציון התקבלו בשנה שעברה 2019  130 פניות פיזיות וכ- 40 פניות טלפוניות מתוך 130 הפניות כ- 13 (10%) היו זכרים. כאשר הגיל הממוצע של הפונים הוא בין 19-30 (כ50% בגילאי 19-23 והשאר בגילאי 23-30)".

ירידה של כ 70% במספר הפניות בעקבות הקורונה

"מתחילת השנה בגלל הקורונה היתה לנו ירידה במספר הפונים ואנשים חששו להגיע ולפנות למרות שהשארנו את החדר פתוח 24/7. מדובר בירידה של  כ-70% משנה רגילה. כי בשנים העוקבות בכל שנה יש עלייה במספר הפניות בגלל המודעות שקיים דבר כזה".

ככל שהפנייה נעשית מאוחר יותר ההפרעה הפוסט טראומטית תהיה קשה יותר

"הטראומה המלווה את הנפגעים תלויה באישיות של כל אחד ואחת מהנפגעים, כמה הוא חזק נפשית וכמה יש לו מעגלי תמיכה. זה דבר מאוד חשוב ומשפיע ואנחנו מנסים לעזור ככל הניתן. מעבר לכך ככל  שאותו נפגע טופל ונתמך מהר ע"י מרכז סיוע או איש מקצוע זה עוזר יותר לשיקום. ככל שהוא הדחיק את זה והפנייה היתה מאוחרת יותר ההפרעה הפוסט טראומטית תופיע לאחר מכן ותהיה קשה יותר".

בחלק לא מבוטל מהפניות מדובר בקורבנות שסממו אותם בסם אונס או היו תחת השפעת אלכוהול

"במקרה שהתפרסם בתקשורת והתרחש באילת אותה נערה נאנסה תחת השפעת אלכוהול. ואצלנו במרכז בבני ציון חלק לא מבוטל מהפניות, מדובר בנערות שאו סממו אותן בכל מיני סוגי סמים כמו סם האונס שהוא נעלם מהדם תוך 8-12 שעות ולכן זה קריטי להגיע במהירות.  אישה שלא זוכרת מה עשו איתה והתעוררה במקום זר היא חייבת מהר לפנות למרכז סיוע או חדר אקוטי כי כל שעה היא קריטית. גם ההשפעות של האלכהול הן חמורות מאוד ומטשטשות מאוד ומונעות מהאישה לסרב ואנחנו רואים לצערנו הרבה מאוד פניות שנשים ששתו כמות אלכוהול מכובדת ולאחר מכן עברו אירוע או בהסכמה חלקית או לא בהסכמה בכלל".

רוב מקרי האונס מתרחשים או ע"י חברים/ מכרים או בני משפחה

"רוב התקיפות המיניות המדווחות נעשים ע"י חברים או בני משפחה או אנשים אותן הכירו הקורבנות דרך אתרי הכרות או בפגישה כזו או אחרת ויצאו יחד למקום בילוי. מעטים המקרים שהאונס מבוצע ע"י זר ברחוב חשוך כמו הסיפורים שאנחנו מכירים מהקולנוע".

השמירה על פרטיות הקורבן מתבקשת אבל אנחנו מחוייבים לדווח למשטרה על תקיפה מינית

"על פי חוק אנחנו מחויבים לדווח למשטרה על תקיפה מינית אבל האישה אינה מחויבת להתלונן. המשטרה מגיעה ותנסה לשכנע את האישה להגיש תלונה על מנת לפתוח בחקירה ולנסות לשים יד על אותו אנס. השמירה על פרטיות הקורבן מתבקשת לכל אורך הטיפול בה כולל המנגנונים הרשמים של משרדי הרווחה ועירייה והממשלה".

ד"ר מקס כהן מנהל המרכז האקוטי בבני ציון

שני ההדברים חשובים שחייבים לעשות: הנגשת חדרים אקוטיים לכולם ובכל בתי החולים והסברה בבתי הספר ובמסגרות קהילתיות.

"יש שני דברים חשובים שיש לטפל בהם במיידי

דבר ראשון: נגישות המקומות אליהם ניתן לפנות במקרה של תקיפה מינית. בכל מדינת ישראל יש חמישה מרכזים אקוטיים חמישה חדרים על אוכלוסייה המונה תשעה מיליון בני אדם. אצלנו בבני ציון יש חדר אקוטי, בפדה פוריה בטבריה שעובד בשעות היום, בוולפסון בחולון, בהדסה עין כרם בירושלים ובסורוקה בבאר שבע. כל הפריפריה בארץ סובלת מחוסר נגישות מוחלטת. לצורך העניין אם ניקח את קריית שמונה בצפון שאין לה שום נגישות ואילת שהיא מרכז בילוי גם אין נגישות ואני חושב שראוי שיקימו חדרים כאלה.

דבר שני: נושא ההסברה. צריך להסביר הן בבתי הספר והן במסגרות קהילתיות לבני הנוער מה מותר ומה אסור ומה צריך לעשות אם חלילה קורה מקרה במסגרת המשפחה וגם במסגרת החברה".

התערבות יתר של ההורים יכולה להציל את ילדיהם מטראומה לכל החיים ומחלילה להיות קורבן לאנשים מאוד אכזריים

מסר להורים ולצעירים: 

להורים: תשימו לב טוב טוב מה קורה עם הילדים שלכם, לאן הם הולכים, אל תתביישו לחקור אותם ואל תתביישו לתת להם כללי אצבע על מנת שיגנו על עצמם. זה ייראה לבני נוער כהתערבות יתר אבל ההתערבות יתר יכולה להציל את הילדים שלכם מטראומה לכל החיים ומחלילה להיות קורבן לאנשים מאוד אכזריים.

לצעירים: במקרה וקרה מקרה לא להסס לפנות לגורמים שיכולים לעזור לכם מבחינה מקצועית.

לא ניתן להגיב