יחידת הכלבנים האמונה על מציאת נעדרים בסכנת סגירה • נשמח לתרומות להמשך קיום היחידה

מתנדבי יכ"ל במבצע איתור ( צילום: דודי מיבלום)

מידי שנה נעדרים בישראל כ 4,000 איש. אנשים המנותקים מהסביבה, מהבית, מהמשפחה ומאמצעי תקשורת. סביר להניח שברגע זב, ברדיוס של כמה קילומטרים מכל אחד מאיתנו, נעדר אדם שנתון בחוסר ודאות ומצוקה גדולה.

מתנדבי יכ"ל בפעילות לאיתור נעדר (צילום: דודי מיבלום)
מתנדבי יכ"ל בפעילות לאיתור נעדר (צילום: דודי מיבלום)

יחידת הכלבנים לישראל (יכ"ל), נוסדה כדי לתת מענה לבעיה זו וכדי לאתר נעדרים בצורה מקצועית, אפקטיבית ומהירה. כעת, יכ"ל, מהיחידות האזרחיות המובילות בישראל שמצילה מידי שנה מאות נעדרים – נמצאת בסכנת סגירה.

היעדר משאבים מספיקים ומשבר הקורונה הביאו את היחידה למצב הקשה בתולדותיה לאחר 20 שנות פעילות.

על כן חברי היחידה פתחו בקמפיין חירום של גיוס המונים, במטרה להעמיד את היחידה על הרגליים ולהמשיך את הפעילות.

"זו עת חירום! עד היום הצלנו מאות וכדי שנוכל להמשיך במסירות נפש בהצלת חיים – אנחנו חייבים את התרומה שלכם!"

מתנדב יכ"ל בפעולה לאיתור (צילום: דודי מיבלום)
מתנדב יכ"ל בפעולה לאיתור (צילום: דודי מיבלום)

דודי מיבלום, מפקד המחוז הצפוני של יחידת הכלבנים לישראל, לחי פה:

דודי מיבלום מגיש - נחל הקישון גואה - הריסות סביב גשר - קריית חרושת (צילום: ירון כרמי)
דודי מיבלום (צילום: ירון כרמי)

הבעיה כרגע, היא שמצד אחד יש לנו הרבה קריאות והן הולכות ועולות בשל הקורונה, ומצד שני גם כן בשל הקורונה, כבר כמעט ושאין לנו תרומות. אנחנו כרגע מחזיקים את היחידה מהכסף הפרטי שלנו.

אנחנו כיום היחידה המקצועית ביותר בארץ למציאת נעדרים. יש לנו כלבים מכל הסוגים: כלבי גישוש, גוויות, תקיפה ועוד. אנחנו מכירים את כל הארץ ויודעים לאתר נעדרים בכל תוואי, ואנחנו יודעים לנהל מבצע איתור מחפ"ק מקצועי שאנחנו מקימים.

להבנתי אנחנו מהארגונים היחידים לאיתור וחילוץ בארץ, מלבד לארגוני הצבא והמשטרה שיודעים לנהל חפ"ק מקצועי.

תעודת הערכה ממשטרת ישראל (צילום: דודי מיבלום)
תעודת הערכה ממשטרת ישראל (צילום: דודי מיבלום)

יש לנו היום ביחידה כ-300 מתנדבים (חלקם גם צוללנים), כ-70 כלבים, סוסים, ג'יפים, רחפנים, אופנים, סירות. כל הציוד הזה הוא הכרחי למציאת נעדרים ואנחנו צריכים מאות אלפי שקלים מידיי שנה כדי להמשיך את עבודת היחידה.

לרוב קוראים לנו כאשר יחידות אחרות לא מצליחות לאתר את הנעדרים. יש יחידות שיודעות לקרוא לנו גם לפני כן. לא קרה מקרה שאנחנו לא מצאנו נעדר ולאחר מכן מצאו אחרינו.

באזור זבולון וחיפה יש כ- 1600 נעדרים מידיי שנה. מדובר בכ-5 נעדרים מידיי יום ובכמות נעדרים המגיעה כמעט למחצית מכלל כמות הנעדרים הארצית. רק לפניי יומיים היה נעדר שחיפשנו באזור זבולון, ומצאנו אותו חי,רוב הנעדרים שאנחנו מוצאים בחיים.

בנוסף לעבודה שלנו באיתור נעדרים, אנחנו גם מכשירים יחידות כלבנים אחרות, אנחנו גם יודעים לפעול במצב של רעידות אדמה או מתקפת טילים. אנחנו גם יודעים לאתר פושעים, מסיגי גבול ולנהל מרדף אחריהם ולתפוס אותם.

למרות כל אלה המצב כרגע עגום. המדינה נאותה יפה מאוד לבקש את עזרתנו, אך כשאנו צריכים עזרה כדי להתקיים אין לנו סיוע. אני מקווה שהמצב ייפתר בהקדם כדי שנוכל להמשיך את פעילותנו הענפה.


כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

וידאו – מפקד תחנת זבולון מעניק למתנדבי היכ"ל תעודות הערכה (צילום: דודי מיבלום)

מפקד תחנת המשטרה של זבולון בהענקת תעודות הערכה למתנדבי יכ"ל:

תחנת זבולון עומדת על 100 נעדרים בשנה כיאה לתנה הגדולה בארץ..בלי העזרה שלכם ושל הציבור ושל המתנדבים, יהיה לנו קושי בלבצע את העבודה שלנו בצורה טובה.. בהמון מקרים אתם מצילים חיים פשוטו כמשמעו..

לתרומות:

תגובה
  1. רפי חסון אמר/ה

    זו יחידה נחוצה וחשובה.

לא ניתן להגיב