האם עיריית חיפה עתידה לבטל את החנייה חינם לסטודנטים?

חניה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

הסטודנטים בחיפה זועמים

לחי פה – חדשות חיפה, נודע כי כממסמך מדיניות של ראש העיר קליש, שיצא כחלק מההסכמים הקואליציונים, תבוטל החנייה בחינם לסטודנטים בעיר.

לפי המידע, עיריית חיפה עתידה לבטל את הטבת החנייה בחינם לסטודנטים בחיפה, ובכך לפגוע עוד יותר באוכלוסיית הסטודנטים, שגם כך נפגעה קשות עקב משבר הקורונה.

יו"ר אגודת הסטודנטים הארצית של האוניברסיטה הפתוחה, ליאור פליק, לחי פה:

ליאור פליק' יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה הפתוחה (צילום: מיכל ירון)
ליאור פליק' יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה הפתוחה (צילום: מיכל ירון)

ראש העיר לא ישבה עם הסטודנטים

חיפה היא העיר היחידה בארץ, לדעתי, שראש העיר שלה לא ישבה עם נציגי הסטודנטים שלה. זאת, חרף העובדה שחיפה היא העיר עם מספר הסטודנטים הגבוה ביותר. לאוניברסיטה הפתוחה יש ששים שלוחות בארץ, ובכל הערים הרלוונטיות ישבנו עם ראשי הערים.

קליש כבר שנתיים בתפקידה ולא דיברנו איתה פעם אחת. מטעם האוניברסיטה הפתוחה ישבתי עם ראש עיריית ירושלים, משה לאון, ראש עיריית ת"א, רון חולדאי ועם עוד ראשי ערים.

לא מעדכנים אותנו

סוגיית החנייה, היא לא הפעם הראשונה שעושים מהלכים בעירייה שנוגעים לנו ואפילו לא מעדכנים אותנו.

את מתכוונת לצאת במהלך שנוגע לנו? אין בעיה, בואי תשבי איתנו, תדברי עם הנציגים. מה את יודעת על בעיות הסטודנטים בחיפה? האם את יודעת על מצוקת החנייה של הסטודנטים בגורדון לדוגמה?

אפשר למצוא לכך פתרון, אם היא רק תשב ותדבר איתנו.

לא מדובר פה רק על סוגיית החנייה, אלא על מדיניות גורפת. אני בספק שהיא בכלל יודעת את שמות כלל המוסדות האקדמיים בחיפה.

יו"ר אגודת הסטודנטים בטכניון, לינוי נגר שאול, בתגובה לביטול החנויות בחיפה לסטודנטים:

לימור נגר שאול (צילום: Mabatim)
לימור נגר שאול (צילום: Mabatim)

זהו ביזיון שעירייה שחרטה על דגלה להשאיר את הצעירים בעיר מחליטה ככה להבריח אותם. ההחלטה שהתקבלה לבטל את החנויות חינם לסטודנטים התקבלה באופן חד צדדי מבלי לשוחח על כך עם יו"ר האוניברסטיאות. זאת החלטה מכעיסה במיוחד לאור העובדה שבחודשים האחרונים הסטודנטים שלנו התנדבו רבות למען הקהילה. האגודה שלנו מפעילה פרויקטי התנדבות רבים שתורמים להתפתחות העיר חיפה – תרומה וחלוקת מזון, תרומת מחשבים למעוטי יכולת ועוד. מרבית הסטודנטים גם מתגוררים בעיר חיפה ושוכרים כאן דירות, משלמים ארנונה, עובדים במת"מ במשרות סטודנטים ופוקדים את מקומות הבילוי שנותרו – הפאבים בעיר התחתית, בציר מוריה ובמרכז זיו ועוד.
ביטול החניות חינם לסטודנטים , אחרי שנים שכך היה מקובל, הינו שערורייה.

יוסי שלום, חבר מועצה בסיעת יונה יהב וצעירי חיפה ומיוזמי החניה בחינם:

יוסי שלום (צילום: ירון כרמי)
יוסי שלום (צילום: ירון כרמי)

התרגלנו שמבטלים כל דבר טוב בעיר

התרגלנו שראש העיר מבטלת כל דבר טוב שיש בעיר הזאת. במקום להיות עסוקה בעשיה לטובת התושבים, היא עסוקה עדיין בביטול כל דבר שעשה קודמה לתפקיד. המטרה שלי היא לסנדל את המהלך הזה ולהביא לחשיבה מחודשת לגביי העניין. כרגע אין עדיין תשובה סופית בנוגע למה שיהיה. בכל מקרה כדי לאשר דבר כזה, יהיה צורך בהעלאה לסדר במועצת העירייה.

עוד פעם, חבל לי שעושים שימוש ציני באוכלוסיית הגיל השלישי. הייתה הצעה לסדר של חניות בחינם לגיל השלישי שהועלתה על ידי אלי לנדאו, ואני מברך את זה וחושב שהגיל השלישי זקוקים לחנייה חינם.

רוצים צעירים בחיפה ולא עושים דבר לשם כך

אולם אין זה צריך לבוא על חשבון הסטודנטים. צריך להיות גם לאוכלוסיית הגיל השלישי וגם לאוכלוסיית הסטודנטים חנייה חינם. אוכלוסייה אחת לא צריכה לבוא על חשבון השנייה.

יש פה מגמה של לומר: "אנחנו רוצים צעירים בחיפה", ומנגד לא עושים דבר כדי לקדם זאת, ואף פוגעים בכך.

קליש עסוקה בלבטל דברים שיונה יהב עשה, במקום ליצור דברים חדשים.

גלעד ג'מאל, יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת חיפה לחי פה:

גלעד ג׳מאל (צילום: אהובה חייט)

ראשית, אני מברך על ההטבה לגיל השלישי אך באותה הנשימה אומר שההחלטה שהתקבלה ללא התייעצות ושיתוף האגודות בחיפה היא שערורייה. מעציב מאוד שדווקא בתקופה קשה זו, מכלל הבחינות ובעיקרן כלכלית, העירייה מחליטה להקשות על הסטודנטים במקום לבוא לקראתם ולעזרתם.

אציין שמאז כניסתה לתפקיד של הגברת עינת קליש, טרם נמצא הזמן המתאים לשבת עמנו היו"רים של האגודות בחיפה, בכדי לבחון את מצבו של ציבור הסטודנטים בעיר, ולמצוא פתרונות יצירתיים לדור הצעיר אשר תורם המון לעיר לומד ומביא גאווה גדולה לחיפה.

מרבית הסטודנטים אשר גרים בחיפה שוכרים דירות ועובדים בעבודות מזדמנות אינם נכללים בחוקי החל״ת, לפיכך, נוצר מצב בו הסטודנטים משלמים את הוצאות מחייתם, שכר לימוד, שכירות הדירה וכל היוצא בזה. גם במעט שהעירייה סייעה עד היום לציבור זה בחניה כעת נלקח מהם, זה מחדל.

הייתי מצפה שלאורך התקופה האחרונה גברת קליש הייתה נפגשת עמנו ומתעדכנת על בעיות ומצוקות שיש לסטודנטים. אנו פועלים מול גופים רבים שעוזרים למצוקות וחבל שהעירייה אינה חלק מכך.

נושא זה הוא הקש ששבר את גב הגמל בין עיריית חיפה לאגודות הסטודנטים בעיר.


מעיריית חיפה טרם נמסרה תגובה


15 תגובות
 1. אביאל אמר/ה

  עריית חיפה באמת שהגזמתם סטודנטים זה אנשים שלומדים צריכים לחפש עבודה כדיי לממן שכירות לימודים אז גם אתם עושים להם חיים קשים במקום לעזור לתת ייד לתמוך בהם

 2. לודמילה אמר/ה

  מה הפלא שהצעירים בורחים שוב מחיפה.
  חיפה הופכת שוב לבית אבות סיעודי.

  1. מאוכזבת אמר/ה

   בהחלט. הדבר היחיד הטוב בחיפה זאת רכבת לתל אביב.

 3. לסטודנטים יש אוטובוס אמר/ה

  אנחנו כבר מזמן עברנו את תקופת הלימודים עוד לפני 2 עשורים ועדיין נוסעים באוטובוס אז אין סיבה שסטודנטים בני 25-30 צעירים וחזקים(ושאמורים גם להיות עניים בלי רכבים)יחזיקו ויסעו ברכבים.התחבורה הציבורית בחיפה זה פלא שאין כדוגמתו באף עיר,מטרוניות שנוסעות 24/7 ,לנווה שאנן ולטכניון יש עשרות קווים חלקם בתדירות של כל 10 דקות.זה ירוק יותר,זה זול יותר,זה אפילו מהיר יותר(נסו את המטרונית ב15:00 ברחוב העצמאות לעומת המכוניות המזדחלות)אז מי צריך מכונית? להרשים את בת הזוג? אם בת הזוג מחבבת היא תבוא גם על קורקינט

  1. נעה אמר/ה

   כמה שטויות בתגובה אחת. עשרות קווין לטכניון? תדירות של כל 10 דק'? מציעה שתבדוק את זה בעצמך לפני שכותב. מה גם שלאוניברסיטה יש 2.5 קווים בקושי, בתדירות נמוכה

  2. חיפאי אמר/ה

   קו 37 הוא אחד הקוים היותר תדיר בארץ, שפועל גם בשבת.
   להגיד ששירות האוטובוסים לטכניון ואוניברסיטת חיפה לא סביר זה ללכת נגד המציאות. אני למדתי ולימדתי בשני המוסדות, אכן, יש מקום לשיפור אבל המצב הוא לא רע ואין שום בעיה להגיע לשם באוטובוס. עשיתי את זה 8 שנים במצטבר וזה ממש לא נורא.
   ולצורך העניין, התחבורה היא באחריות משרד התחבורה כשלעירייה יש השפעה שולית בלבד. זה המצב בארץ. תדירות ומספר קוים נקבעים ע"ס השימוש. ככל שמשתמשים יותר – יהיה גם יותר שירות.

  3. רחל אמר/ה

   היום יותר מתמיד מסוכן לנסוע באוטובוס. שלא לדבר שזמן הנסיעה הוא פשוט בלתי סביר

 4. אני אמר/ה

  נו, אבל מי ששוכר דירה בחיפה מקבל חניה חינם בשכונת מגוריו, זה לא מספיק? זה לא שהם צריכים לשלם על חניה ליד הבית…

 5. גילי אמר/ה

  כמה לא מפתיע שהחלטות ההרס החיפאי על כל חלקה שהיתה סבירה שלהן מגיעות בתקופתה של הראשה -בלי-הראש. תיפגשו אותה בבחירות.

 6. יוסי+החיפאי אמר/ה

  הכי חשוב זה לבטל את ה "קאר טו גו"

  1. אא אמר/ה

   קאר טו גו זה אחד הרעיונות היותר טובים של השנים האחרונות. יש להרחיב את השירות עוד יותר על חשבון החניות הפרטיות.
   סטטיסטית, רכב פרטי נמצא בשימוש 3% מהזמן, כל שאר היום הוא רק תופס מקום שהיה יכול להיות בשימוש ציבורי. כל מיזם שיעילות שלו גבוהה מ-3% אמור לקבל העדפה על פני חניה לרכבים פרטיים.

 7. אייל אמר/ה

  ההחלטה צריכה להיות ביטול הקונספט של חניה חינם, גם ראש העיר אמרה את זה. על חניה כמו שימוש בכל נדל"ן משלמים. מי שיש לו כסף לאוטו יש לו כסף לשלם חניה. אנשים בני 70 עם פנסיה של 12 אלף שקל כגמלאים של העיריה, חברת חשמל או הנמל יכולים לשלם כמה גרושים על החניה. כנ"ל סטודנטים שמקבלים הנחות בארנונה ושפע הטבות מהמדינה, אין שום סיבה שיחנו בחינם יום שלם את הרכב בחיפה. גם תוית חניה בקמפוס עולה חהם כסף, אין מתנות חינם. כולם צריכים להגיע באוטובוסים ואם אין מספיק תדירות תתלוננו לעיריה.

 8. אייל אמר/ה

  סטודנטים לומדים גם בתל אביב בלי רכב, סעו בתחבורה ציבורית

 9. חיפאי אמר/ה

  טוב, בואו נגיד את האמת. אם הסטודנטים היו בוחרים איפה ללמוד לפי החניה, אז כולם היו לומדים בתל חי. אין לי דעה חזקה בנושא, אבל חניה חינם מחריפה את המחסור בחניה ומגבירה שימוש ברכב פרטי. אם המטרה היא לצמצם פקקים ומחסור בחניה, אז זאת בהחלט החלטה נכונה. המטרה אמורה להיות לדחוף אנשים לשימוש בתחבורה ציבורית וחניה חינם עושה את ההפך. ועם כל הכבוד לסטודנטים, הם לא אוכלוסיה מיוחדת במובן הזה שאין שום סיבה אמיתית הגיונית למה דווקא הם חייבים להשתמש ברכב פרטי יותר מאוכלוסיית אחרות.

  יש לומר שעל אף כל הביקורת והסיקור השלילי שקאליש מקבלת, רוב הרעיונות שהיא מקדמת נכונים ומסתדרים עם תכנון ערים מודרני, בשונה מאוד מיהב למשל, שאולי היה "אבא ואמא" אבל היה שקוע עמוק בתוך הרעיונות האורבניים המיושנים מלפני 30 שנה שכבר הוכחו כלא ישימים ומזיקים.

 10. שלמה אמר/ה

  יש לזכור שעלות יום חנייה הוא לפחות 25 ש"ח ביום לימודים בקרבת הקמפוסים בעיר התחתית. ובהנחה של כ- 40 שבועות לימוד בשנה – ארבעה ימי לימוד בשבוע, אנו מגיעים לסכום של 4000 ש"ח שזה שליש משכר הלימוד השנתי באוניברסיטאות וכ- 15 אחוז משכר הלימוד במכללות. אין ספק שסכום זה מעיק ביותר על הסטודנטים שרובם לא עובדים, והם בחרו להגיע לחיפה בזכות המוסדות האקדמאיים שבה.
  ביטול חנייה חינם, מרתיע סטודנטים מלהשתקע בחיפה לצורך לימודים ולא תורם למטרות העיר לעודד סטודנטים להגיע אליה מכל הארץ.
  מציע לשקול מחדש את ההחלטה.

לא ניתן להגיב