אישום חמור נגד מפעל “שמן” בגין מפגעי ריח במפרץ חיפה

המשרד להגנת הסביבה הגיש כתב אישום חמור נגד מפעל “שמן” במפרץ חיפה ונגד 3 בכירים לשעבר בגין מפגעי ריח וניהול עסק בניגוד לתנאי רישיון העסק. השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ: “המשרד ימשיך לנקוט באכיפה ללא פשרות וללא משוא פנים על מנת לספק לתושבי חיפה והאזור אוויר נקי”.

00-1234_סיור_במפעל.JPG

בתמונה מתוך סיור במפעל. צילום המשטרה הירוקה של משרד הגנת הסביבה
המשרד להגנת הסביבה הגיש לאחרונה כתב אישום חמור נגד מפעל שמן תעשיות במפרץ חיפה, העוסק בייצור, שיווק ופיתוח שמני מאכל מהצומח, חלבון סויה מרוכז ללקוחות תעשייתיים וביתיים, וכן בייצור, שיווק ופיתוח של חומרי גלם לייצור מוצרי מזון לבעלי חיים, ונגד שלושה בכירים שכיהנו בתקופה הרלבנטית לכתב האישום: שני מנכ”לים לשעבר וסמנכ”ל ומנהל חטיבת שרשרת האספקה.

מכתב האישום החמור עולה כי, בין השנים 2010 – 2013 נרשמו למעלה מ- 150 אירועים של מפגעי ריח שנגרמו כתוצאה מתחזוקה לקויה ומפליטת מזהמים. בעקבות התלונות הרבות על מפגעי הריח התקיימו במפעל סיורים של אנשי המשרד ונערכו שימועים למנהליו.

כפי שמתואר בכתב האישום – באחד הסיורים שערכו אנשי המשרד יחד עם נציגי המפעל לאיתור ומיפוי מפגעים ומקורות ריח פוטנציאליים, נתגלו מספר מקורות ריח שאותרו במהלך הסיור ומהם הורגש ריח חזק וכן של מפגעים שאותרו בסיור ועלולים להוות מקור לריח:

כך לדוגמא באותו סיור נמצאו ליקויים רבים בין היתר: התחזוקה בחצרות המפעל נמצאה לקויה ונצפו שאריות של כסופה וגרעינים הפזורים על הקרקע, שבעת גשם מהווים מקור לריחות. בנוסף, נמצא כי תעלות ניקוז מי הגשם אינן נקיות ובחלק מהן נראה חומר צמיגי שחור ותוסס. עוד נמצא כי מיכל הפרדת השמן פתוח ומיכלי שאיבת השמן גם נמצאו פתוחים. נמצאה שוחה פתוחה לקבלת שפכים גולמיים המוזרמים למתקן כשהם חמים. רצפת מאצרת מתקן הטיפול בשפכים היתה מוצפת בתשטיפים ונזילות ותעלות הניקוז היו חלודות, וחלקן סתומות. המיכלים במתקן לא שולטו באופן ברור ולא היתה אינדיקציה על תכולתם. המתקן הניסיוני לטיפול בשפכים שאינו פעיל נמצאו בריכות מלאות בשאריות של שפכים ובוצה שחורה והרשימה עוד ארוכה.

תמונה_מפעל.jpg

תמונה נוספת מאחד הסיורים במפעל. צילום: המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה
בסיור אחר שערכו נציגי איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, יחד עם נציגי המפעל בעקבות תלונות שהתקבלו באיגוד, נמצאו ליקויים רבים, בין היתר: השטח התפעולי שבין המתקנים נראה משומן ומזוהם בשאריות כוספה רטובה. בחצר מתקן המיצוי הישן נמצא מיכל פתוח המכיל לציטין חם, סביבת המיכל הייתה מזוהמת בשאריות של לציטין ונצפו גלישות של לציטין מהמיכל, בור איסוף מי הגשמים נמצא פתוח ומלוכלך. בכל המפעל נצפו אזורי מים עומדים ושלוליות, חלקן של נגר מזוהם וחלקן של שמן. כמו כן, מי גשמים מן המפעל מנוקזים לים ללא סינון. שיפועי הדרכים בחצרות לא מאפשרים ניקוז ראוי ובמקרים רבים נצפו שלוליות עומדות בסמוך לפתחי ניקוז יבשים ועוד.

המנכ”ל הראשון והסמנכ”ל מואשמים בניהול עסק בניגוד לתנאי רישיון עסק שניתן להם, ובהפרת חובת נושא משרה בתאגיד לפקח ולעשות כל שניתן למניעת עבירות על ידי התאגיד או על ידי עובד מעובדיהם.

המפעל מואשם בגרימת ריח חזק או בלתי סביר המפריע או עשוי להפריע לאדם המצוי בקרבת מקום או לעוברים ושבים.

ממפעל שמן תעשיות טרם נמסרה תגובה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.