"חייבים להוריד את רמות הסיכון הקיימות היום במפרץ חיפה"

כך אמר יו"ר ועדת המשנה לנושא סביבה ותכנון במפרץ חיפה, ח"כ דב חנין בכנס ציבורי שנערך השבוע בבית נגלר בהשתתפות ארגוני סביבה, ראשי ערים ומעל 100 תושבים מאזור חיפה, נשר והקריות, והתמקד בנושא הפחתת סיכונים של חומרים מסוכנים – לביטחון ולבריאות תושבי האזור.

00-123_כנס_ציבורי.jpg

בתמונה: ליאורה אמיתי, דב חנין, שי אבו חצירה, אלי דוקורסי ויוסי מרקוביץ בכנס הציבורי
בכנס ציבורי שנערך השבוע בבית נגלר בקרית חיים, במעמד יו"ר ועדת המשנה לנושא סביבה ותכנון במפרץ חיפה, ח"כ דב חנין ובהשתתפות ארגוני סביבה ותושבים. כנס אשר התמקד בנושא הפחתת סיכונים של חומרים מסוכנים, לביטחון ולבריאות תושבי האזור, הציגה, מנהלת הקואליציה לבריאות הציבור, ליאורה אמיתי, נתונים על ריכוזי מאות אלפי טונות של חומרים מסוכנים שונים כמו: גפ"ם, דלקים שונים, אתילן, ברום, אמוניה ועוד בשטח המצומצם של כמה ק"מ רבועים במפרץ. בנוסף הציגה חלק מנתוני התחלואה החמורים באזור.

"זה נס שעד היום לא התרחש אסון רב נפגעים – האיום שכולנו חוששים ממנו, אבל יש לנו באזור אסון רב נפגעים אחר" אמרה אמיתי, וקראה לראשי הרשויות להקים פורום משותף לערי המפרץ לגיבוש תכנון בר קיימא, הכולל הפחתת סיכונים – מיד לאחר החגים.

ח"כ ד"ר דב חנין, הדגיש את החשיבות ביצור שתופי פעולה בין משרדי הממשלה והשלטון המקומי ואמר: "חייבים להוריד באופן דרסטי את רמות הסיכון הקיימות היום במפרץ חיפה, ולשנות כיוון לחלוטין מהמגמות הקיימות כעת להגדלת הפעילות התעשייתית. הגיע הזמן שמדינת ישראל תקבל החלטות משמעותיות בעניין חומרים מסוכנים: איזה מפעלי חומרים מסוכנים אנחנו באמת צריכים כאן? ואחר כך לבדוק איפה למקם אותם"..

"בעיריית חיפה מבינים את המצב ופועלים לשפר אותו, יום יום" אמר סגן ראש עיריית חיפה, שי אבוחצירה, והוסיף: "הסקרים מראים שיפור משנה לשנה. חשוב לי בתור תושב ובעל משפחה למזער ככל האפשר את הסיכונים וצריך להיות שיתוף פעולה ביחד עם כל הרשויות באזור"

"לא מאמינה לאף מנהל מפעל שנשבע באמא שלו שהמפעל שלו לא מזהם"

סגנית ראש עיריית נשר, נעמי כספי: "נולדתי בנשר, גדלתי לצילם של הארובות ואני לא מאמינה לאף מנהל מפעל שנשבע באמא שלו שהמפעל שלו לא מזהם. בתפקידי כאחות בהוספיס, טיפלתי בחולים שסיימו את חייהם בגלל מחלת הסרטן. עד לפני 10 ימים לא דאגתי, אבל כשקיבלתי את מסמכי הוועדה של הכנסת התחלתי לדאוג: בנשר מדברים על 42% יותר חולות סרטן, זה נתון מבהיל, ומדברים על עוד להוסיף לכאן סיכונים ופעילות תעשייתית – משהו כאן מאד לא בסדר. יש מפעלים שחייבים לצאת מכאן ואפשר לדאוג לעובדים, אני באה מאיגוד מקצועי וחושבת שאפשר לעשות דברים שלא יפגעו בעובדים"."

המשנה לראש עירית קרית מוצקין, יוסי מרקוביץ': " אנחנו עיר מייבאת זיהום, לא עיר שמייצרת זיהום. לא הכל בתחום סמכותנו. נפגשנו בעבר בעיניין הפצח"ן כדי למנוע את הקמתו והנה היום הוא עובד למרות התקלות והסיכון החמור שהוא מביא לאזור. גם נמל חדש הוא מיותר לחלוטין, זה עניין פוליטי יותר מכל דבר אחר ועיריית קרית מוצקין מתנגדת להקמתו. הפרויקט של קרקעות הצפון הוא בבחינת "הרע במיעוטו" לעומת המצב החמור של תש"ן. נתייצב מאחורי כל מאמץ ומהלך כדי לצמצם כל חולי וכל סיכון מיותר לחיינו".

פעילי ארגון מגמה ירוקה ותושבי חיפה קיימו מיצג ויזואלי וייצרו באנר אנושי בו כתוב "לא רוצה להיות התושב ה-185 שימות מסרטן השנה" וזאת לאור הממצא כי 184 אנשים מתים מדי שנה מסרטן ריאות.
פעילים.jpg

פעילי ארגון מגמה ירוקה ותושבים בכנס הציבורי
גלית גפן, סטודנטית במכללת אורנים ומארגנת קהילתית מטעם "מגמה ירוקה" בחיפה: "התושבים שהבינו שכולנו נלחמים על הבית ושכל התרחבות של בז"ן וחוסר שקיפות ופיקוח משמעותי, תוצאתם תהיה נזק סביבתי ויותר מזה- סכנה ממשית לבריאות שלנו ושל הדורות הבאים.

כתבה נוספת על כנס זה:
[topic:2utlc0ub]https://haipo.co.il/forum/viewtopic.php?f=17&t=14211[/topic:2utlc0ub]

לא ניתן להגיב