הנקה בתקופת הקורונה | טיפים והמלצות ממומחי הכללית

שבוע ההנקה העולמי • מהידע שהצטבר עד כה • ההנחה היא שהקורונה אינה מועברת בחלב אם

לרגל שבוע עידוד ההנקה העולמי, אותו מציינים השבוע מיום 2/8/20 ועד 7/8/20, מערכת חי פה ראיינה את אלישבע כהן ארזי, רכזת תחום רפואה מונעת ויועצת הנקה בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, ואת ד"ר אבי פכט, מומחה כללית בגסטרואנטרולוגיה ילדים במחוז חיפה וגליל מערבי.

חלב אם נחשב למזון הבריא והמתאים ביותר לתינוקות. משחר ההיסטוריה התבססה הזנת התינוק על הנקה. ההתייחסות להנקה זה אלפי שנים היא כאל פעולה טבעית בסיסית ומובנת מאליה וגם ההתפתחות והתקדמות האדירה של המדע והטכנולוגיה לא שינתה זאת.

למה? כי חלב אם מכיל את כל המרכיבים התזונתיים החיוניים ומתאים בצורה מושלמת לתינוק האנושי, והכול ללא עלות שהיא, כך מסביר ד"ר פכט.

כהן ארזי, מוסיפה ומסבירה על חשיבות החלב הראשוני (קולוסטרום) הידוע גם בכינויו "הזהב שבחלב" ומופרש בימים הראשונים להנקה: "מדובר בחלב עשיר במרכיבים חיסוניים ותזונתיים ומותאם לצרכי התינוק".

מתי להתחיל להיניק?

ד"ר פיכט: ניתן להתחיל בהנקה כבר במהלך השעה הראשונה שלאחר הלידה, כי הקשר ראשוני הנוצר עוזר לילוד לתרגל את רפלקס המציצה (הקיים עוד קודם במהלך החיים התוך רחמיים)     ומעודד את הקשר והקירבה הראשונים בין האם לילד.

בימים הראשונים להנקה מופרש הקולוסטרום, שהוא נוזל מרוכז עשיר מאוד בנוגדנים, ונותן לילד הגנה ראשונית למערכת העיכול והכנה להמשך היניקה וההאכלה. לכן קיימת חשיבות גדולה במיוחד להנקה ראשונית זו.

האם ניתן להגביר את ייצור החלב?

ד"ר פכט: ייצור החלב הינו לפי צרכי היניקה, ככל שהתינוק יונק יותר, כן נוצר יותר חלב. בהתמעטות ההנקות, פוחת יצור החלב ולכן תוספות תרכובות מזון לתינוקות אינם מומלצות.

חלב בשל משתנה בזמן הארוחה לשני הרכבים שונים: חלב קדמי, המשתחרר בתחילת ההנקה מיוצר בכמות גדולה יותר. הוא עשיר בחלבונים ודי מים לכלל צרכי התינוק. לאחר מכן משתחרר, במהלך ההנקה, חלב אחורי. הוא עשיר יותר בשומנים וקלוריות, לכן זרימתו איטית יותר והוא מספק את  מרבית הקלוריות. לחלב האם יש יכולות מופלאה גם של שינוי במשך הזמן, בהתאם לצרכי התינוק: ככל שהתינוק בוגר יותר, החלב שומני יותר ומספק יותר קלוריות.

מהי תקופת ההנקה המומלצת?

ד"ר פכט: ההמלצה היא שעד גיל ארבעה חודשים ההזנה הטובה ביותר היא חלב אם בלבד, ללא תוספות נוזלים או מזון אחר, פרט לתוספי ויטמינים ומינרלים. לאחר מכן, יש לשלב יחד עם ההנקה טעימות של מזון ולבסוף גם ארוחות מוצקות בהתאם להתפתחות הפיזית של התינוק.

כל כמה שעות יש להיניק את התינוק וכיצד ניתן לדעת אם התינוק רעב?

כהן ארזי: הנקה אמורה להתבצע על פי דרישת התינוק. סימני מוכנות להנקה הם עירנות, ליקוק לשון, פתיחת עיניים. בכי הוא סימן מאוחר. מומלץ להיות קשובה לתינוק ולא לשעון. הנקה אופיינית היא במקבצים ולא מסודרת במרווחים קבועים. תינוק יונק בממוצע 10-12 פעמים ביממה בחודשיים הראשונים. במידה שהתפתח גודש, יש להתייעץ ביועצת הנקה לקבלת הדרכה מתאימה.

בעיות נפוצות מהן סובלות אמהות מניקות?

כהן ארזי: מניקות יכולות לסבול מפצעים בפטמה או מכאב בזמן ההנקה. לטיפול בפצעים יש לבדוק את תנוחת האם והתינוק והאופן בו התינוק תופס את הפטמה, ולא מומלץ למרוח משחות ללא ייעוץ מקצועי. בעניין הכאב בהנקה מדובר בפעמון המאותת לפנות לייעוץ.

האם מותר ליטול תרופות בהנקה?

כהן ארזי: חשוב ליידע את הרופא המטפל של האם והתינוק ולהתייעץ בו. ניתן לפנות למרכזי יעוץ בכללית דרך טל': 2700*

כיצד ניתן לדעת שההנקה מתבצעת בצורה תקינה?

ארזי כהן: סימנים להנקה תקינה: מהיום החמישי, התינוק מרטיב 5-6 טיטולים עם שתן בהיר.
3-4 יציאות, משמיע קולות בליעה בזמן הנקה וגופו רפוי בסיום ההנקה. כמו כן, לאם המניקה לא נגרם כאב בשד.

מהן יתרונות ההנקה לתינוק?

ד"ר פכט: במחקרים רבים נצפו היתרונות הבאים: הקטנת שכיחות דלקת אוזן תיכונה, הפחתה בזיהומים במערכת העיכול ובמערכת הנשימה, הפחתה בשעורי ההשמנה בילדים, הפחתת יתר לחץ דם בגיל מבוגר והפחתה בשיעורי אסטמה ואלרגיות עוריות שונות, הפחתה בהתפתחות סוכרת, מניעת עצירות ושלשול ופחות גזים.    

מהן יתרונות ההנקה לאם?

ד"ר פכט: במספר עבודות, דווח על יתרונות גם לאם המיניקה: הפחתת דימומים לאחר הלידה במהירות רבה יותר, דווח על סיכון נמוך יותר לסרטן שד ולאוסטיאופורוזיס.

הנקה בתקופת הקורונה: האם הקורונה מועברת בחלב אם?

ד"ר פכט: מהידע שהצטבר עד כה, ההנחה היא שהקורונה אינה מועברת בחלב אם ועל כן גם אם האם אובחנה כחיובית לקורונה, היא יכולה להמשיך להיניק ובלבד שתקפיד על שורה של כללים למניעת העברת הווירוס דרך דרכי הנשימה, כמו עטיית מסכה והגיינת ידיים מוקפדת מתמיד – פירוט מלא ניתן לכך באתר כללית.

האם אם מיניקה צריכה לשמור על דיאטה מסוימת?

ד"ר פכט: אמהות רבות נמנעות ממזונות שונים בגלל האמונה כי בכך יקלו על כאבי בטן או רגישות למזון של היונק, אך חשוב לציין שאין לכך תימוכין בספרות. אם התינוק מתפתח כרגיל, ללא כל תלונות יוצאות דופן, אין האם צריכה להימנע ממזונות שונים ויכולה לאכול כרגיל, כולל תבלינים להם היא רגילה.

לגבי קפה ותה רגיל, ההמלצה היא לא לשתות יותר משלוש כוסות ליום, אך חשוב לשתות 10-12 כוסות נוזלים מידי יום. יש להימנע לחלוטין מאלכוהול, עישון, ולהמעיט באכילת דגי ים (בגלל הכספית) בכל זמן ההנקה. במידה ויש התרשמות כי התינוק סובל מגזים, יש הטוענים כי ניתן לנסות ולפחית מוצרים יוצרי גזים כמו: כרובית ברוקולי וקטניות. במידה והאם צמחונית חשוב להתייעץ עם דיאטנית קלינית לגבי תוספי תזונה.

כהן ארזי: חשוב להקפיד על שתייה מרובה, היענות לתחושת הצמאון, כ- 10 כוסות מים לפחות. חשוב להפחית כמויות קפאין (בקפה, בתה או משקאות כמו קולה) ויש להימנע מאלכוהול. אין מאכלים אסורים בהנקה, אך חשוב להיות ערנית למאכלים שנראה שמשפיעים על התינוק וגורמים לו אי שקט. מומלץ להתייעץ עם גורם מקצועי לפני הפחתת מזונות מתזונת האם.

טיפים והמלצות לאם המיניקה מאת כהן ארזי:

  • אין להוסיף מים לתזונת התינוק בתקופת ההנקה, כאשר התינוק מאותת אי שקט יש להציע לו הנקה. הנקה מספקת כל צרכי התינוק.
  • תנוחות בהנקה למניעת כאבי גב: רצוי לגוון בתנוחות. מומלץ לשבת בכורסה עם משענת ישרה ויציבה ולהביא את התינוק לשד ולא את השד לתינוק.
  • חשוב לשמור על עירנות בזמן הנקה ולא להירדם כדי למנוע נפילה של התינוק.
  • אחסון חלב אם: ניתן לאחסן חלב באוויר החדר עד 4 שעות, במקרר 3-4 ימים. בתא הקפאה משך שלושה חודשים.
  • הפשרת חלב אם מומלצת בהוצאה מחוץ למקפיא, כאשר החלב מפשיר יש לערבב היטב ולשים את החלב בבקבוק בתוך כלי עם מים חמים – לא במיקרוגל. יש לבדוק את חום החלב על גב כף היד, למניעת חימום יתר.
  • מומלץ להיניק משני השדיים בכל הנקה. לאחר שתינוק עוזב את השד הראשון, ניתן להחליף טיטול/להרים להוצאת אויר ולהציע שד שני. התחלת ההנקה הבאה תהיה בשד שסיימנו בו את ההנקה הקודמת. ניתן לסמן את הצד (אפשר להיעזר בצמיד הנקה).
הנקה – כללית

מומחי הכללית מדגישים, כי הנקה מומלצת כמזון בלעדי בחודשי החיים הראשונים וגם אם קשה בהתחלה. כדאי להתמיד ולא לוותר ובמידת הצורך להיעזר ברופא הילדים, דיאטנית ילדים, או יועצת הנקה.

נוכח החשיבות הרבה לבריאות הקשורה בהנקה, ממשיכים בכללית לעודד ולסייע לנשים להיניק ועל אף האילוצים, מצויין במחוז חיפה וגליל מערבי שבוע ההנקה העולמי בסדרת פעילויות, בהן הדרכות זום לצוותים וכן הדרכה וייעוץ פרטני על ידי אלישבע כהן ארזי – אחות רכזת תחום רפואה מונעת בכללית, מחוז חיפה וגליל מערבי (בתצלום) שנערכת במרכזים הרפואיים לין וזבולון.

פעילות מרוכזת זו מצטרפת לעשייה בתחום לאורך כל השנה, במסגרתה נערכות במחוז חיפה וג"מ בכללית סדנאות הכנה לפני לידה, מתקיים קו ייעוץ טלפוני בכוכבית 2700*, בנוסף, החל מחודש זה ייפתח שירות ייעוץ פרטני בטיפות החלב של כללית בנהריה, כרמיאל ועכו (תיאום תור ב *2700) שיינתן ללא תשלום ויורחב בהדרגה לאיזורים נוספים ברחבי המחוז.

במסגרת הביטוח המושלם קיים גם שירות הזמנת אחות יועצת הנקה מוסמכת לביקור בית בעלות של 150 ₪ לביקור ראשון ו-50 ₪ ביקור שני.

לא ניתן להגיב