היסטוריה חיפאית • תערוכת צילומים מראשית המאה ה-20 במלון קולוני | תוכלו לראות את העבר וגם להיות בו

צילום ועדת פיל: באדיבות משפחת אפינגר.

תערוכה ‘הטמפלרים בארץ ישראל – מבט מתצלומי אוויר נדירים מהשנים 1917-1948’ • מלון קולוני בחיפה

מלון הבוטיק ‘קולוני’ שבמושבה הגרמנית של חיפה, בשיתוף חברת ‘אדם הר וגיא’, המתמחה בצילומי אוויר, יארח ביום שלישי בתאריך 11/8/20, החל מהשעה 17:00, על מרפסת הגג של המלון, תערוכת צילומי אוויר נדירים, של המושבות הגרמניות בחיפה, ירושלים ותל אביב.

התערוכה תתקיים ביום שלישי 11/8/20, החל מהשעה 17:00, עד
לשעות הלילה המאוחרות | הציבור מוזמן • הכניסה חופשית

בתערוכה יוצגו צילומי אוויר מרתקים נוספים של הערים, בהם ניתן להבחין במחנות צבא עות’מאנים ומבנים ואתרים מיוחדים הקיימים עד היום. בתמונות שיוצגו, ניתן להתרשם מההתפתחות האדירה של המדינה מהתקופה בה צולמו ועד ימינו. 

מלון קולוני בחיפה
מלון קולוני בחיפה

תמונות של חיל האוויר הגרמני והבריטי

התמונות וצילומי האוויר צולמו ע”י חיל האוויר הגרמני וחיל האוויר הבריטי בארץ, במהלך מלחמת העולם הראשונה ולאחריה, עד להקמת המדינה.

משפחת אפינגר הטמפלרית

מלון קולוני, שהוקם על ידי משפחת אפינגר הטמפלרית בשנת 1905 ופעיל עד היום, נחשב למבנה היסטורי מרתק בפני עצמו, ושימש אכסניה ללא מעט דמויות מוכרות שביקרו בארץ ישראל טרם הקמת המדינה. בין המפורסמים שבהם, היו חברי ועדת פיל ההיסטורית, בראשות הלורד וויליאם רוברט פיל, ששהו בארץ בשנת 1936, בניסיון למצוא פתרון לסכסוך היהודי -פלסטיני, ותמונתם מהביקור במלון תוצג אף היא בתערוכה .
המלון הוותיק שמר על ערכו ועל אופיו ההיסטורי והמתאכסנים בו ימצאו את אותם אריחי ריצפה, מעקות ותריסי העץ, שהותקנו בו לפי 115 שנים.

משפחת אפינגר
משפחת אפינגר

מבנה היסטורי

מלון קולוני שבחיפה, שוכן במבנה אבן היסטורי ומקורי, שנבנה בשנת 1905 על ידי הטמפלרים, בלב המושבה הגרמנית שבעיר הנמל, ממש למרגלות הגנים הבהאיים.
המבנה הוקם והופעל כמלון עד שנת 1978 תחת השם ‘אפינגר‘, על שם המשפחה הגרמנית שהקימה את המלון.

האחיות קריסטן והלנה

את המלון ניהלו עד ראשית שנות ה-40 של המאה ה-20 האחיות קריסטן והלנה, יחד עם אחיהן גוטלוב אפינגר, בעל בית מלאכה לייצור כרכרות. ממידע שהתקבל ממכון שומכר שבחיפה, החוקר את חיי הקהילה הטמפלרית בישראל בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, עולה כי האחיות הצטיינו באיכות הארוחות שהוגשו במלון, שהיה חביב על הקצינים הבריטיים באותם ימים. עוד ראוי לציין, כי חברי ועדת פיל, שמונתה על ידי השלטון הבריטי במאמציהם למצוא פתרון לקונפליקט היהודי – ערבי, שהו תקופה ארוכה במלון.

צילום ועדת פיל: באדיבות משפחת אפינגר.
צילום ועדת פיל: באדיבות משפחת אפינגר.

עבר כמה בעלויות

במהלך מלחמת העולם השנייה, נאלצה משפחת אפינגר לעזוב את חיפה, בדומה לשאר הגרמנים ששהו בארץ. המלון, שעבר כמה בעלויות, המשיך, כאמור, לתפקד תחת השם מלון ‘אפינגר’ עד שנת 1978. לאחר שיפוץ יסודי ומקיף, כדי להפעילו מחדש כמלון מודרני, בשנת 2009, נפתח מחדש תחת השם ‘קולוני’.

מלון קולוני בחיפה
מלון קולוני בחיפה

שימור העיצוב המקורי

המלון, בו 40 חדרים ומיני סוויטות, שופץ תוך הקפדה על שימור הפרטים מעיצובו המקורי: חלונות ותריסי עץ, אריחים מצוירים המעטרים את הרצפות, מעקות עץ ופריטים ייחודים נוספים.

חדרי המלון עוצבו ואובזרו ברמה גבוהה, כך, גם רהיטי המלון מותאמים לאופיו של המיוחד של המלון. בחלקו האחורי של המלון גינה יפה ושקטה ומגג המלון נשקף הנוף המדהים של הגנים הבהאיים מצד אחד ונמל חיפה מצידו השני.

צילום: באדיבות "אדם הר וגיא"
צילום: באדיבות “אדם הר וגיא”

סביבת המלון

בסמוך למלון, מדרחוב ומגוון רחב של מסעדות, בתי קפה ומרכזי קניות. המלון סמוך לתחנת רכבת מרכז השמונה, במרחק הליכה קצר מהנמל ומרחק נסיעה קצר לחופי הים של חיפה.

כתובת התערוכה

מלון קולוני חיפה, שדרות בו גוריון 28, חיפה

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. מושיק אמר/ה

  יפה ומעניין.

 2. אינה אמר/ה

  מסקרן ממש!
  לכמה זמן התערוכה תהיה פתוחה?

 3. חברת אדם הר וגיא אמר/ה

  התערוכה כוללת צילומים בשיתוף המרכז למיפוי ישראל. הצילומים הינם החל מ-1917 ועד לקום המדינה, תוך מתן דגש לטמפלרים. חברת אדם הר וגיא אספה מגוון רחב של צילומים המלמדים על ההתפתחות העירונית בישראל. כדאי לבוא, יהיה מעניין !

 4. דן אמר/ה

  האם ניתן לקנות אלבום של התערוכה ליפנים שחיים מעבר לים?

 5. בר דרור דוד אמר/ה

  חברים.
  התמונות והכתבה מחזירים אותי לשנת 1960. כנער היינו עוברים ומביטים במבנה כמקדש מעט.
  מרגש ומדהים.

 6. איתי אמר/ה

  נא לתקן בבקשה -סכסוך יהודי ערבי ולא פלסטיני!

 7. אבי א אמר/ה

  עד יום שבת הקרוב

 8. גילי אמר/ה

  צודק לגמרי

הגיבו כאן לכתבה