עידו קוז’יקרו מ”הישרדות” הוא משלנו • ראיון מיוחד לחי פה

משימת ההדחה - קוז'יקרו בהישרדות (צילום: אור דנון)

עידו קוז’יקרו, כוכב ‘הישרדות’ וכדורסלן עבר חיפאי

את עידו קוז’יקרו, חובבי הריאלטי שביניכם, ודאי מכירים מ”הישרדות” – תכנית הריאלטי המצליחה של ערוץ 13.
חובבי הכדורסל שביניכם, מכירים אותו עוד מלפני כן, מקריירה מכובדת כשחקן וקפטן מכבי חיפה בכדורסל, ולאחר מכן, כמנהל המקצועי של הקבוצה.

בפרק “הישרדות” ששודר בשבוע שעבר (29/7/20), הודח עידו סופית מהתכנית והצטרף ל”חבר המושבעים”.

ניצלנו את “הזמן הפנוי” של עידו וישבנו לדבר איתו על החיים בחיפה, על התקופה במכבי חיפה, על מעשיו היום, וכמובן, על “הישרדות”.

קוז'יקרו בהישרדות (צילום: אור דנון)
קוז’יקרו עם ירדן ג’רבי (גיא זוארץ מהגב) בהישרדות (צילום: אור דנון)

“התאהבתי בחיפה”

שמענו שבמקור אתה בכלל מבית הלל. השמועה החיפאית מספרת שהתאהבת בחיפה ולכן נשארת. השמועה נכונה? מה גרם לך להתאהב בחיפה?

השמועות נכונות. בחיפה התאהבתי, כי אחרי שנדדתי בלא מעט מקומות, בחיפה מצאתי איזשהו איזון בין עיר גדולה, עם כל המשמעויות של זה מבחינת בילויים וכדומה, ומהצד השני, מצאתי פה את הפינה השקטה שלי.

התאהבתי בעיר, בירוק שלה, וגם בחזירים (צוחק). אנחנו גרים באחוזה, וגם אשתי מאוד התלהבה מהמקום ומהעיר עצמה.
אשתי במקור מראשון לציון, חיפה זה כזה בין ראשון לבין הגליל, “מקום טוב באמצע”.

קוז'יקרו במדי מכבי חיפה (צילום: ראובן כהן)
קוז’יקרו במדי מכבי חיפה (צילום: ראובן כהן)

הפינה השקטה שלי

מה זה אומר “הפינה השקטה שלי”?
להבדיל מתל-אביב, למשל, שם יש לי דירה, וגם גרתי בה 6 שנים, הייתה לי תחושה בתקופה שגרתי שם, של איזשהו מירוץ מטורף סביב “הזנב של עצמך”. כמו מן תחרות כזאת – למי יש אוטו יותר גדול, דירה יותר יפה וכו’.. ופה, בחיפה, אין לי את התחושה הזאת.
מצאתי פה את השילוב הזה, של השקט שאני אוהב כבן מושב, ושל עיר גדולה, שאין מה לעשות, כבר התרגלתי לחיים בעיר.

כמה שנים אתה כבר חי בחיפה?
עכשיו, כבר 12 שנים בחיפה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

לפני ארבע שנים בדיוק…

מה מעשיך היום?
היום אני עושה המון דברים. אחרי שפוטרתי ממכבי חיפה, לפני ארבע שנים בדיוק, לקחתי החלטה, שאני לא הולך לשים את כל הביצים ואת כל הפרנסה שלי במקום אחד, אלא פשוט לפזר ולמצוא את השילוב הנכון בשבילי. להתעסק בכל מיני תחומים, בעיקר סביב הכדורסל. בעקבות הישרדות גם נכנסתי קצת לעולם הפרסום. אני היום פרזנטור של רשת “מתאים לי”, למידות גדולות לגברים, ועוד כל מיני פרויקטים קטנים. בנוסף, אני עובד כמנהל מכירות באזור הצפון, של חברת ביגוד ספורטיבי מאוד גדולה בארץ. אחר הצהריים, עבדתי שלוש שנים כמנהל מקצועי במחלקת הנוער של מכבי קריית מוצקין. בגלל הקורונה, סיימתי את העבודה שם ועברתי להיות אחראי על בית ספר לכדורסל במועצה אזורית גוש זבולון. אני עדיין משחק כדורסל בליגה הארצית. העליתי את עכו ליגה ועכשיו אני משחק במגדל העמק. הפרויקט הבא שלי הוא להעלות גם את קבוצת מגדל העמק ליגה.

קוז'יקרו בירוק (צילום: ראובן כהן)
קוז’יקרו בירוק (צילום: ראובן כהן)

עוד לפני הישרדות

התגובות אלייך בחיפה השתנו מאז הישרדות?
לא. אני חושב שחיפה, בגלל שהיא לא ת”א, היא מאוד מאוד יודעת להעריך את הספורטאים המובילים שלה, גם בכדורגל וגם בכדורסל. הרגשתי את זה גם כשחקן, וגם היום, כשאני כביכול שחקן עבר של מכבי חיפה. למרות שעברו כבר שש שנים מאז שפרשתי מהקבוצה, אין כמעט מקום שאני מגיע אליו, גם לפניי הישרדות, ואנשים לא ניגשים ונותנים איזו מילה טובה. אני חושב שהישרדות חשפה אותי יותר לקהל הצעיר, שלאו דווקא מתעניינים בספורט.

קוז’יקרו בהישרדות (צילום: אור דנון)

הספורט בחיפה

אתה חושב שעיריית חיפה מפתחת את הספורט בעיר?
לא. לצערי הרב, גם יונה יהב וגם קליש, הספורט לא נמצא בראש מעייניהם, מהסיבות שלהם. אבל השורה התחתונה היא, שיש ערים גדולות בארץ, כמו ראשון לציון, הרצליה ועוד מספר ערים, שהעיריות תומכות גדולות מאוד של קבוצות הספורט שלהן בכדורסל ובכדורגל. בחיפה, משום מה, זה לא קורה, ואני לא מבין למה. אני חושב שלקבוצות בסדר גודל כמו שיש פה בחיפה, יש השפעה חינוכית על מאות שחקנים. אפשר לראות בהישרדות יפה מאוד, את ההתנהלות של הספורטאים במשחק הזה ואת רמת הערכים שלהם, לעומת השורדים שלא מתעסקים בספורט. אני חושב שהחינוך לספורט, ובפרט לספורט קבוצתי, הוא הרבה מעבר ל”רק ספורט”.

אליפות (צילום: ראובן כהן)
עם צלחת האליפות של חיפה בעונה 2012/13 (צילום: ראובן כהן)

ואי אפשר בלי קצת קורונה…

איך הקורונה תפסה אותך?
כמו שהיא תפסה את כולם. אני בן אדם שמתפרנס מתרבות פנאי, מספורט, בין אם מלשחק, מלאמן, מלמכור או מלפרשן. נכנסתי לחל”ת כמו כל עם ישראל, וגם לי לא נכנס שקל לחשבון במשך תקופה לא קצרה. אני שמח שאיכשהו הצלחתי לשרוד את התקופה הזאת, וזה לא היה קל מבחינה כלכלית. לעומת זאת, מבחינה משפחתית, מול הילדים, זה עבר מדהים. כאילו כפו עלינו שבת אחת מתמשכת של שלושה חודשים.

למה הישרדות?
זו לא הייתה החלטה קלה. בהתחלה אמרתי כן ואז התחרטתי. באיזשהו מקום, מהרבה הצעות שקיבלתי לריאלטי, בהישרדות יש משהו שהוא יותר אותנטי. חיפשתי קצת לצאת מאזור הנוחות שלי. אני בן 42, וזה מסוג הדברים שכשאתה מקבל את ההצעה ללכת אליהם, אתה אומר לעצמך, אם לא אעשה את זה עכשיו, מתי אקבל את ההזדמנות הבאה? בסופו של דבר החלטתי ללכת על זה ואני לא מצטער לרגע, עברתי חוויה מטורפת, כיפית, וגם מהקשיים הגדולים שהיו שם מבחינת מזג אוויר, עייפות, רעב וכדומה, נהניתי, בשורה התחתונה.

איזה ביקורות אתה מקבל בהקשר של הישרדות? וספציפית בחיפה? מהסביבה הקרובה שלך?
אני מאמין שאנשים שקרובים אליי לא יבקרו אותי על התנהלות כזו או אחרת, אז אם אני יכול לענות יותר במדויק, הייתי אומר שהישרדות אצלי מתחלקת לשתיים: לשבועיים הראשונים ומאז. בשבועיים הראשונים קרה המקרה של הספר תהילים, וחטפתי הרבה קללות ברשתות החברתיות. עברתי את התקופה הזאת בצורה טובה, הרבה בזכות המשפחה שלי, שהם קיבלו את זה בצורה מאוד “ספורטיבית”, ולא לקחו את זה קשה. אחרי שבועיים היה פרק שהיה לי פיצוץ גדול עם אחת המתמודדות, שיצא מפרופורציות מבחינת הרמה והתוכן שלו, ובגלל שהיא פגעה בי ואני פגעתי בה בצורה מאוד דרמטית, אני ניגשתי אליה וניסיתי לפייס אותה, ובאותו רגע פתאום אנשים פתחו את העיניים, וקיבלו את העידו האמיתי. מאז, ועד לרגע זה, התגובות הן כמעט 100 אחוז מאוד אוהבות, מעריכות ותומכות. אני חייב גם להעיר בנוגע לזה, שנורא כיף לקרוא את התגובות הטובות ולראות את ההערכה, אבל כמו שלא האמנתי לאלה שכתבו שאני “השטן בהתגלמותו”, אני גם לא מתרגש יותר מידי מכל האהבה הזאת, כי אני יודע שזה גם כן משהו שחולף די מהר, ואני מקבל את זה מאוד בפרופורציות.

קוז'יקרו במכבי חיפה (צילום: ראובן כהן)
קוז’יקרו במכבי חיפה (צילום: ראובן כהן)

היו הרבה דיבורים בהקשר לתכנית בנוגע לשנאת חינם וכל היוצא בזה, אתה לא חושב שהאווירה על האי הייתה מעט מוגזמת?
הייתה שם אווירה מאוד מוגזמת מבחינת התוכן, ברמת השיח בין הקבוצות היריבות, לצערי הרב. אני חושב שחלק מהמשתתפים יצאו מפרופורציות, ו”מחוקי המשחק הרגילים” והביאו איזשהו דיאלוג אלים מידיי, בלא מעט פעמים. אני שמח מאוד על העובדה שאני כמעט שלא הגעתי למקומות האלה, וגם בני הברית שלי במשחק, שאנחנו באים מאותו עולם של ערכים. אני יכול לומר בשמי ובשמם, ששמחנו להציג קו אחר של התנהגות, של מחשבה, של התנהלות אל מול סיטואציה שכזו.

הברית היריבה שלך, שהייתה חזקה על האי, חלשה ברשתות החברתיות ומקבלת ביקורות מאוד קשות. אתה מרגיש שנעשה איזה צדק?
צדק לא צדק, את אסי ורגב אני מחריג מהברית. הם לא התנהגו באלימות לשנייה ולא קיללו באף פרק. הם קצת יותר אימפולסיביים והמזל שיחק להם בענק במשחק הזה, בלא מעט מקרים. אני חושב שהברית של אסי מתחלקת לישראל ואלה ולרגב ולאסי. ישראל ואלה השפילו אחרים וקיללו המון במשחק הזה. אני לא יכול להתייחס לשאלה הזאת בצורה חד משמעית.

במועצת השבט, אחרי המעבר של אלינה לברית שלכם, אסי ורגב לא היו לבביים במיוחד
זה משחק אמוציונלי ואני חושב שאלינה עשתה טעות קשה מאוד בהתנהלות שלה איתם מלכתחילה. אפשר להבין את האמוציות שהיו שם, עד רמה מסוימת.

אתה לא חושב שהמשימה שבה הודחת, הייתה לא הוגנת?
אני בחיים שלי לא התבכיינתי על שום דבר. אני לא בן אדם שמתמסכן ומנסה לגרום לאנשים לרחם עליו. כולם ראו את זה וכל אחד יסיק מזה מה שהוא רוצה.

עוזב בראש מורם

אם היית יכול לשנות משהו בתקופה שלך על האי, היית משנה?
כלום. אני עומד מאחוריי כל מהלך שעשיתי, ואני חושב שסבלתי קצת מחוסר מזל במשחק, אבל סך הכל, הבאתי את עצמי ואת מי שאני, והוכחתי לעצמי שאני בן אדם מאוד חזק, גם מנטלית. גם אחרי שסיימתי את המשחק והפסדתי לבני, שהוא לא איזה דמות סופר תחרותית או משימתית, אני עוזב את המשחק בראש מורם ובגאווה גדולה. אני שמח שהילדים שלי יכולים לראות את אבא שלהם בטלוויזיה ולהיות גאים במאה אחוז.

עם מי מהשורדים שמרת על הקשר הטוב ביותר?
אני בקשר מצוין היום עם ירדן. התפתחה בינינו חברות אמיתית במובן הכי עמוק שיש. אני גם חבר מאוד טוב של בני ברוכים, של עידן, של סמיון ושל עדי ביטי.

משימת ההדחה - קוז'יקרו בהישרדות (צילום: אור דנון)
משימת ההדחה – קוז’יקרו בהישרדות (צילום: אור דנון)

לא הופתעתי

מה אתה חושב שלמדת מהתקופה באי?
שום דבר, האמת (צוחק). הסיטואציה שיש בהישרדות, זו סיטואציה שנתקלתי בה לא מעט פעמים בחיים שלי בדינמיקה קבוצתית. בכדורסל מגיעים לפעמים אפילו למכות, ולא הייתה עונה ששיחקתי בה בקריירה שלי, שלא היו בה, לפחות פעם או פעמיים, מכות בין שחקנים. לא תמיד אני, הרבה פעמים כן, אבל לא תמיד (צוחק). לא הופתעתי בהישרדות.

קראת, בעמוד האינסטגרם שלך, שלא לבקר את בני (ברוכים) בצורה קשה מידי. ובכל זאת, אתה לא כועס עליו בצורה מסוימת?
לא. זה המשחק ואני די בטוח שאם הוא לא היה עושה לי את זה, אני הייתי עושה את אותו מהלך. בסופו של דבר יש שורד אחד, ואם אני יכול להסתכל על משהו חיובי בהדחה שלי, ובזה שאמנם אני לא אזכה במיליון, בני חסך לי את העניין הזה של לבוא ולתקוע סכין בגב של אחד החברים הכי טובים שלי. אם לא ההדחה, זה היה קורה, ככה או ככה, מתישהו. אני שמח שלפחות יצאתי בזמן הכי טוב, לפני השלב הכי קשה במשחק הזה, של “הבגידות האמיתיות”. כמו שאמרתי, אני עוזב בראש מורם, ובני בן אדם זהב. יש לנו בחיים המון קווים מקבילים והמון במשותף. אני ובני הפכנו חברים. לא רק אנחנו, אלא גם המשפחות שלנו, ואני חושב שחוץ מירדן, בני זה הבן אדם שנפגשתי איתו הכי הרבה אחרי הישרדות. אולי אפילו יותר.

מה הפרויקט הבא שלך?
אני עכשיו פרזנטור של רשת “מתאים לי” ואני גאה מאוד לייצג את הרשת ואת האנשים המקסימים שעומדים מאחורי הדבר הזה. בין היתר, מצאתי גם פתרון מעולה לבגדים למידות של אנשים גבוהים וגדולים. הפרויקט הבא הגדול שלי חוץ מ”מתאים לי”, זה להעלות את מגדל העמק לליגה הלאומית.

קוז'יקרו בירוק (צילום: ראובן כהן)
קוז’יקרו בירוק (צילום: ראובן כהן)
הגיבו כאן לכתבה