סרטן העור וחלל הפה | סטארט אפ ישראלי עשוי לחולל מהפכה בטיפול בנגעי עור סרטניים

מחקר ברמב”ם: האם הסטארט-אפ הישראלי ישנה את הטיפול בסרטן העור וחלל הפה?

רמב”ם | טכנולוגיה פורצת דרך וראשונה מסוגה בעולם משמשת לטיפול בנגעי עור סרטניים

טכנולוגיה פורצת דרך

מעל 11,000 ישראלים מאובחנים בכל שנה עם סרטני עור מסוגים שונים, לרבות מלנומה. לצד העלאת המודעות לחשיבות הגילוי המוקדם, עולם הרפואה שוקד על פיתוח טיפולים חדשים ואפקטיביים במחלה. לאחרונה החלו בקריה הרפואית רמב”ם ליישם את השימוש בטכנולוגיה חדשה, פורצת דרך וראשונה מסוגה בעולם, המשמשת לטיפול בנגעי עור סרטניים. הטיפול זמין לציבור המטופלים במסגרת מחקר רחב היקף המתנהל בימים אלו ביחידת הקרינה של המרכז הרפואי.

ד”ר תומר חרס, מנהל תחום אונקו-אורולוגיה במערך האונקולוגי ברמב”ם ומי שמוביל את המחקר בביה”ח:

מדובר בטכנולוגיה, פרי פיתוח כחול-לבן של החברה הישראלית אלפא תאו (Alpha Tau), המבוססת על קרינת אלפא הנחשבת לבטיחותית ויעילה מאוד”, מסביר דר’ תומר חרס, מנהל תחום אונקו-אורולוגיה במערך האונקולוגי ברמב”ם ומי שמוביל את המחקר בביה”ח, “הטכנולוגיה החדשה מאפשרת שימוש בקרינה עוצמתית מאוד באופן ממוקד, עם יכולות גבוהות של הרס הגידול, מבלי שזו תחדור לרקמות שליד הגידול. לפי הניסיון שנצבר עד כה בשימוש בטכנולוגיה, אנחנו רואים תוצאות מצוינות עם מעט מאוד תופעות לוואי.

ד”ר חרס מסביר על הטכנולוגיה החדשה: אלף, אלף בקרינת אלפא

טיפול יחסית קצר

הטיפול החדשני נעשה באמצעות השתלת מספר קטן של מקורות המכילים כמות קטנה של חומר רדיואקטיבי, אל הגידול או בסמוך לו. הטיפול נמשך כשעה, תחת הרדמה מקומית, והוא נעשה באופן חד פעמי.

במהלך פרק הזמן שבו נמצאים השתלים בגוף המטופל, הם פולטים קרינת אלפא עוצמתית וממוקדת בתוך הגידול, אשר כאמור, פוגעת והורגת את תאי הגידול הסרטני בפרק זמן קצר, מבלי לפגוע ברקמות הבריאות המקיפות את הגידול.

ד”ר סאלם בלאן, מנהל יחידת קרינה ברמב”ם:

מרבית החולים האונקולוגיים נזקקים במהלך הטיפול בסרטן לטיפול קרינתי חוזר. השימוש בקרינת אלפא ביחידת הקרינה ברמב”ם אמור לאפשר הרג מוגבר של תאי סרטן, בהשתלה חד פעמית אשר תחסוך לחולים טיפולים ממושכים וביקורים חוזרים.

טיפול יעיל ובטיחותי

השתלים מוחדרים באופן שמאפשר את הסרתם בתום תקופת הטיפול, לאחר כשבועיים בלבד. בתום ההליך נותרת צלקת מינורית באזור שדרכו הוחדרו השתלים, אשר צפויה להחלים בהמשך.

השימוש בטכנולוגיית Alpha DaRT הוכח כיעיל ובטיחותי במחקרים שנעשו ועדיין מתבצעים במרכזים מובילים בארץ ובעולם. רמב”ם צפוי להוות מרכז ארצי לשימוש בטיפולים אלה ובהמשך צפויים טיפולים אלה להיות זמינים גם לחולי סרטן ערמונית.

ד”ר חרס מבהיר:

בכל צעד שאנחנו עושים מבחינה טיפולית, אנחנו רוצים לוודא שהטיפול בסרטן יעיל וזאת תוך בחינת ההשלכות על המטופל. הטיפול החדש מצמצם משמעותית את תופעות הלוואי עד למינימום, ואת זמן הטיפול הקרינתי הסטנדרטי של כחודשיים למפגש קצר וחד פעמי. התוצאות מרשימות הן מבחינת הטיפול בגידול והן מבחינת הנראות והתפקוד של הרקמה המטופלת גם באיזורים רגישים יותר, כמו: לחי, לשון, קרקפת, שפה, עור הפנים וכו. יש כאן מהפכה טיפולית בהתהוות ואנו קוראים לציבור המטופלים הרלוונטיים להגיע אלינו, לשמוע ולקחת חלק במחקר.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. רפי חסון אמר/ה

    טכנולוגיה מתקדמת,אכן.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.